Виникнення і зміст демократії. Демократичні цінності. Загрози для демократії. Демократичні інститути.
Номер слайду 2
Виникнення і зміст демократіїАнтична Греція (Афіни): Демократія виникла в Афінах близько V століття до нашої ери. У Афінах громадяни мали право голосувати на загальних зборах, приймати рішення щодо справ держави, тобто вони були активними учасниками політичного процесу. Римська республіка: Римська республіка була заснована на рівності громадян перед законом і наявності законодавчих органів, таких як Сенат та коміції, які ухвалювали рішення з урахуванням думки громадян.
Номер слайду 3
Що ви бачите на малюнках? Який висновок можна зробити?
Номер слайду 4
Демократія — це організація та функціонування державної влади на засадах визнання народу джерелом державної влади, що передбачає забезпечення прав громадян та участі народу в управлінні державою.
Номер слайду 5
Слово «демократія» походить від грецького слова «демос», що означає «народ», і «кратос», тобто «влада». Отже, під демократією ми розуміємо спосіб правління, який залежить від волі народу («владу народу»). Основою демократії є свобода і рівність усіх громадян. Передусім — це рівність перед законами, коли немає жодних особливих прав чи привілеїв для тих чи інших спільнот. Важливою засадою демократії є наявність загальних рівних і вільних виборів. Вибори є демократичними лише тоді, коли вони передбачають альтернативу. У демократичному виборчому процесі необхідною є свобода висловлення своєї думки, різноманітність політичних пропозицій і програм та право на участь у виборах для представників меншин.
Номер слайду 6
Етапи розвитку демократії: історичний огляд. Ранні форми демократії: У давні часи у різних цивілізаціях були елементи демократії, але вони виявлялися не так розвиненою, як у випадку з Афінами. Сучасний період: Після Античності ідеї демократії відроджувались в новій формі під впливом Великої французької революції, американської революції та інших історичних подій.
Номер слайду 7
Основні принципи та цінності демократії:1. Суверенітет (народ визнається єдиним джерелом влади).2. Форма устрою грунтується на умовах рівноправної участі в управлінні та прийнятті рішень більшістю.3. Визнання принципів свободи, рівності та інших прав людини і громадянина.4. Періодичні й вільні вибори.5. Запровадження реалізації прав людини в усіх сферах життя суспільства.6. Контроль з боку суспільства за владою.7. Участь народу в управлінні державою через своїх представників або безпосередньо.8. Верховенство права.9. Поважливе ставлення до закону й порядку.10. Визнання прав та свобод меншості.11. Політичний, ідеологічний та економічний плюралізм — право й можливість індивіда чи політичної сили представляти свої інтереси й ідеї в політичному житті та політичному процесі за умови, якщо вони не несуть загрози державному устрою та основам демократії в суспільстві.
Номер слайду 8
Визначте місце демократії у вашому житті. Дайте відповіді на запитання в таблиціЯкщо ви отримали більшість відповідей “так”, то маєте високий рівень демократичного мислення та демократичне оточення.
Номер слайду 9
Прокоментуйте філософські думкиІснують дві небезпеки для для справжньої демократії: перша з них - це непошанування волі народу, а друга - непошанування народом самого себе. Любомир Гузар, український релігійний діяч. Такі системи, як фашизм і комунізм зазнали краху з однієї і тієї ж причини: вони ігнорували головне джерело влади і легітимності - волю народу. Барак Обама, 44-й президент США
Номер слайду 10
Демократичні цінностіСвобода: Це одна з основних цінностей демократії. Громадяни мають право на свободу висловлювання, свободу дій та свободу вибору. Рівність: Демократія прагне до рівних можливостей для всіх, незалежно від раси, статусу, статі чи соціального походження. Справедливість: Забезпечення справедливості перед законом і рівного обгрунтування прав та обов'язків громадян. Толерантність: У демократичному суспільстві поважають різноманітність думок та переконань. Участь: Активна участь громадян у прийнятті рішень через голосування та участь у громадських обговореннях.
Номер слайду 11
Демократичні цінності
Номер слайду 12
Демократія - це відповідальність усіх за збереження суспільних цінностей. Демократію не можна встановити тільки провівши вибори. В історії існує чимало прикладів того, як услід за демократичними виборами наставала диктатура. Отже, громадяни мають відчувати відповідальність за свій вибір, вимагати відповідальності і дотримання законності від людей, яким народ довірив владу в суспільстві.
Номер слайду 13
Загрози для демократії
Номер слайду 14
Загрози для демократіїКорупція: Це одна з основних загроз для демократії. Корупція порушує принципи рівності, справедливості та довіри громадян до влади.
Номер слайду 15
Загрози для демократіїАвторитаризм: Зміцнення влади в одних руках без достатнього контролю чи рівності перед законом.
Номер слайду 16
Загрози для демократіїНесвобода ЗМІ: Обмеження свободи преси та вплив на зміст інформації, що призводить до обмеження свободи слова та доступу до об'єктивної інформації.
Номер слайду 17
Загрози для демократіїНизький рівень участі громадян: Коли громадяни не активно беруть участь у політичному процесі, це може вплинути на демократичні принципи та вирішення суспільних питань.
Номер слайду 18
Загрози для демократіїПорушення прав людини: Систематичні порушення прав людини підривають основи демократії та порушують принципи справедливості.
Номер слайду 19
Демократичні інститути - це основні органи та механізми управління та контролю у державі, які сприяють функціонуванню демократії та захисту прав громадян. Ось кілька глобальних прикладів інститутів: Парламентська система: Роль Верховної Ради: Як законодавчий орган, приймає закони та приймає рішення зі значущих питань. Судова система: Забезпечення незалежності суддів та ефективної правової системи. Правоохоронні органи: Забезпечення законності, захист прав і свобод громадян. Засоби масової інформації: Гарантування свободи слова та роботи ЗМІ. Громадські організації: Участь у формуванні громадянського суспільства та забезпечення контролю за владою.
Номер слайду 20
Роль громадянського суспільства: Активізм та участь громадян: Розвиток громадянського суспільства в Україні, зокрема діяльність громадських організацій, неурядових організацій та активістів. Контроль за владою: Громадянське суспільство відіграє важливу роль у нагляді за владою, вимагаючи відкритості, транспарентності та відповідальності владних структур.