Словник. Мезоамерика - історико-географічний регіон, який охоплює центральну та південну Мексику і територію до Сальвадору. Включає в себе цивілізації майя і ацтеків. Доколумбова Америка - період в історії Північної та Південної Америки до прибуття Колумба у 1492 р. Тут існували самостійно розвинуті корінні цивілізації.
Майя – цивілізація в Центр. Америці, що існувала з ХV ст. до н. е. - ХVІІІ ст. Майя не знали металів до X ст. н. е., колісних візків, плуга, в'ючних і тяглових тварин), досягли значної досконалості в архітектурі та скульптурі. Створили незвичайні самі по собі міста. Будівлі мали складну систему вулиць та алей, яка дозволяла легко переміщатися між різними частинами міста. Система водопостачання та водо- відведення дозволяла збирати дощову воду та направляти її для забезпечення питною водою та зрошення полів. Вони також створили складну мережу доріг, які з’єднували різні частини їхньої цивілізації.Інки. МайяІАцтеки
Міста - держави та господарство майя. Міста-держави народу майя були осередками влади й культури. Храми розташовувалися на пагорбі. Довкола - палаци жерців і знаті. Споруди були розташовані на терасах і платформах. Висаджували різні культури: маніока, гарбуз, квасоля, какао, помідори, авокадо. Основною культурою була кукурудза. Розчищали ділянку лісу для оранки, так як жили в джунглях. Перевозили товари на значні відстані за допомогою мекапала - накладена на лоб смужка, з якої вантаж звисав у них зі спини. Використовували каное для торгівля по річці. Продавали какао, обсидіан, кераміку, текстиль, кукурудзу, рибу, коштовності, дерево, зброю, мідь, золото, мед, сіль, боби, авокадо. Господарство
Піраміди і палаци Чичен-Іци Однією з найбільш відомих споруд є піраміди, які були центром культурного та релігійного життя майя. Піраміди були побудовані з каменю, прикрашені малюнками. Архітектура цивілізації майя була досить розвиненою та інноваційною для свого часу, і досі залишається предметом дослідження та захоплення. Піраміда Чичен-Іца. Реставровані фрески
Писемність майя розшифрована українським вченим. Майя застосовували складну ієрогліфічну систему письма, яке було розшифровано тільки у ІІ половині ХХ ст. У 1956 р. український історик, лінгвіст Юрій Кнорозов розшифрував писемність майя. Відкриття стало світовою сенсацією, а в Латинській Америці він перетворився на об’єкт культу. Пам'ятник вченому у Мексиці.
Календар майя. Календар майя – унікальна система літочислення, яка вражає сучасний науковий світ своєю точністю і складністю. Він дозволяв передбачати події. Знали число 0, тому календар найточніший у світі. Розбитий на 18 місяців по 20 днів. Коло календаря складається з 52 років. Після закінчення цього періоду дати в колі повторювалися. За підрахунками фахівців, майя почали вести свій календар з 13 серпня 3114 року до н. е.. Цикл повинен був завершитися 21.12.2012 р. Обсерваторії майя. Вміли обчислити сонячні і місячні затемнення, знали закони руху планет. Стеженням за небом займалися жерці, яких називали «слугами Сонця». Венера як планета була у великій пошані у майя. У м. Чичен-Іца був храм Венери.
Давні майя в скульптурі та сучасні народи майя. У сучасному світі живуть нащадки майя - близько 6-8 млн. 60% населення держави Гватемала - це майя. Зверніть увагу на зовнішність майя!!!Один із звичаїв майя - подовжувати черепи. Для цього на 4-тий день після народження дитини клали дошки на голову. Одну прив'язували спереду, а іншу - ззаду.
Держава ацтеків (ХІV-ХVІст.). Столиця - місто Теночтитлан«ВЕЛИЧЕЗНА ПЛОЩА КИШІЛА ЛЮДЬМИ — ОДНІ КУПУВАЛИ, ІНШІ ПРОДАВАЛИ… ТІ СОЛДАТИ СЕРЕД НАС, ЯКИМ ДОВЕЛОСЯ ПОБУВАТИ У БАГАТЬОХ КУТОЧКАХ СВІТУ — КОНСТАНТИНОПОЛІ, ІТАЛІЇ ТА РИМІ, КАЗАЛИ, ЩО НІКОЛИ ЩЕ НЕ БАЧИЛИ ПЛОЩІ НАСТІЛЬКИ ЗРУЧНО РОЗТАШОВАНОЇ, З ТАКИМ ВДАЛИМ ПЛАНУВАННЯМ І ТАКОЇ ВЕЛИКОЇ, ДЕ ЗБИРАЛОСЯ Б СТІЛЬКИ ЛЮДЕЙ». Так іспанський солдат описав місто Теночтитлан у 1519 р. АЦТЕКИ— найбільший народ, який прийшов у Мезоамерику з півночі в XII ст. Себе називали мехіки. У 1325 р. побудували серед озера місто Теночтілан (на місці сучасного Мехіко), яке стало столицею держави. Навколо міста розкинулися плавучі сади з корзин з мулом для вирощування садів, квітів. Численні канали були вулицями, як у Венеції.
Релігія ацтеків. У пантеоні ацтеків було більше сотні богів. Деякі боги також мали по кілька імен і були дволикими, тобто схильними до зла і добра. Багато релігійних обрядів вимагали людських жертв. Жертвоприношення богам здійснювали жерці в пірамідах сонця і місяця. Камаштлі, бог війни і вогню, шанувався як один з творців світу. Він також відводив полеглих у бою воїнів на небо, де вони ставали зірками. Шипе-Тотек - бог землеробства. За віруваннями, насилав на людей хвороби і негоди. Був одним з най- «кровожерливих».
Скульптура була тісно пов`язана з культом і релігією. Декоративні орнаменти ацтеків використовуються у сучасному мистецтві. Пам`ятки ацтеків. Ацтеки зводили величезні піраміди, які за розмірами можна порівняти з єгипетськими. Піраміда Сонця - найбільша в Мезоамериці, третя у давньому світі. У культурі ацтеків однією з популярних прикрас серед знаті був ювелірний виріб для пірсингу під нижньою губою. Форма - зміїна голова з шарнірним язиком, це сплав золота, міді та срібла. Цей артефакт визнаний однією з найкрасивіших ацтекських прикрас, які дійшли до наших днів.
Ацтеки ХХІ ст. (1.5млн.) проживають у МексиціАцтеки дуже довго мандрували, шукаючи місце, де осісти. За легендою, бог війни Уіцілопочтлі пророкував ацтекам, що вони заснують свою столицю на тому місці, де побачать орла, що сидить на кактусі та буде роздирати змію. Так після довгих мандрівок перед ними постала така картина. Саме на цьому місці вони і побудували храм богові війни. А сам край, де збулося пророцтво, стало місцем, де виросла їхня столиця – Теночтитлан, яке зараз є столицею Мексики – Мехіко.
Держава інків (ХІ - ХVІ ст.)Імперія Інків займала величезну територію, на якій сьогодні розташовані Перу, Болівія, Еквадор, частина Колумбії, Аргентини, Чилі. У XII ст. Анди населяло величезна кількість різних народів і ворогуючих між собою племен. Вождь Пачакуті об’єднав всі андські народи навколо міста Куско, яке існувало на висоті 3 тисяч метрів у горах. Заснував державу. Стіни Куско. Сучасний вигляд.
Дороги інків охоплювали всю імперію. Держава забезпечувала підкореним народам безпеку і засоби до існування. Скрізь були побудовані великі склади з товарами та дороги. Використовували для перевезення вантажів ламу. Підкорили гірські вершини, створивши розвинену мережу шляхів. Інки будували з канатів вражаючі підвісні мости, які були єдиним шляхом подолання гірських ущелин та річок. Підвісний міст інків
Кіпу - вузликове письмо інків. Мало вигляд звичайних вузлів з вовни альпаки та лами: тварин, які водяться лише у Південній Америці. Спочатку вважали, що це спосіб математичних підрахунків, але пізніше вчені зрозуміли, що це своєрідна форма письма. До сих пір вивчається. Кіпу містять близько 1500 одиниць інформації. Кожен колір мотузка, кожен вузол та спосіб його зав’язування – все має своє значення. Альпака Лама
Найбільший військовий викуп в історії. Загибель імперії. Атауальпа - імператор інків, якого захопили в полон іспанські конкістадори. За своє звільнення Атауальпа запропонував величезний викуп — на висоту своєї піднятої руки до верху наповнити кімнату золотом. Було зібрано 24 т золота і срібла — найбільший в історії людства виплачений викуп. Сьогодні оцінюється в 6839,30 млн доларів. Але іспанці не виконали обіцянки звільнити Атауальпу і стратили його. Так припинила існування імперія інків.
Мачу-Пікчу – загублене місто інків на висоті 2400м. У інків існувала традиція створювати кожне місто в формі якоїсь істоти. Мачу-Пікчу з висоти пташиного польоту схожий на кондора. У місті були знайдені 173 скелета, з яких півтори сотні – жіночі. Хлібороби обробляли понад 5 га земель на спеціальних вузьких терасах прямо на схилах гір, які збереглися практично без змін. Саме місто ділиться на сектори: район храмів, житловий сектор, цвинтар. Зберігся Храм Трьох Вікон, ключова будівля у всіх ритуалах інків.
А. Оберіть спільні риси цивілізацій Мезоамерики та інківбудівництво пірамід;знали і використовували колесо;людські жертвоприношення; кукурудза як основний сільськогосподарський продукт; язичництво, політеїзм; будівництво доріг і шляхів сполучення;будівництво міст на островах, серед озер;складні системи письма;глибокі пізнання в астрономії, розробка точних календарів; високий рівень розвитку скульптури, живопису, архітектури. Б. Назвіть пам'ятки Юнеско кожної з цивілізацій. В. Чому так складно вивчати історію доколумбових цивілізацій?