Мета уроку: Ознайомити учнів із історією розвитку волейболу;Формувати фізичну культуру особистості підростаючого покоління;Опанувати техніки прийому та передачі м΄яча знизу двома руками ; Удосконалити техніку прийому та передачі м΄яча зверху двома руками;Опанувати техніку прийома мяча, блокування та передач та подач;Розвивати координаційні здібності та почуття командної гри
З історії волейболу- Засновником волейболу став викладач фізкультури коледжу Асоціації молодих християн в американському місті Холіоке (штат Массачусетс) Вільям Джон Морган. - Одного разу Морган запропонував своїм вихованцям підкинути через рибальську сітку надуту гумову камеру. Незабаром він з подивом виявив, що ті обмінюються пасами з явним азартом. - Офіційною датою народження цієї гри вважається 1895 рік. Волейбол отримав свій початок в США і називався мінтонет. В перекладі з англійської означає «летючій м’яч ».
Правила гри: Грають дві команди, кожна складається з 6 осіб (3 – атакуюча лінія, 3 – лінія захисту). За один розіграш команді дозволяється торкатися м’яча лише 3 рази (блокування не вважається торканням). Забороняється ловити, кидати чи утримувати м’яч. Гравець не може двічі торкатися м’яча (блок не рахується). Перехід гравців здійснюється за годинниковою стрілкою. Переходити (змінювати позиції) команда має після того, як спочатку очко набрав суперник, а потім ваша сторона. У волейболі 3 партії, кожна грає до 25 очок (для перемоги в партії має бути різниця у 2 очки, якщо рахунок 24:24, то матч триває доти, доки не буде необхідної двох очкових різниць).
Кожна команда в кожній партії має право взяти 2 тайм-аути тривалістю 30 секунд кожен. Гравцям задньої лінії забороняється атакувати із зони атаки (3-метрова лінія). Якщо волейболісти задньої лінії хочуть виконати нападаючий удар, вони повинні зробити стрибок до 3-метрової ліній, не заступивши її). Допускається контакт м’яча з будь-якою частиною тіла гравця (відповідь для багатьох, хто цікавиться – ногою у волейболі грати можна). Якщо двоє і більше гравців торкаються м’яча одночасно – це вважається одним дотиком. Після подачі гравці передньої лінії можуть змінюватися позиціями між собою. На подачу подається 8 секунд з моменту свистка судді. Подача здійснюється лише однією рукою. У кожній партії команді можна зробити максимум 6 замін (одночасно можна заміняти відразу кількох виконавців).
Стійка волейболіста. Стійки розрізнють на: Стійку - одна нога попереду. Основну - ноги параллельно. Нестійку - О ЦТ на передній трети стопи. Статичну – нерухомість ігрока. Динамичну - переминання з ноги на ногу. Ноги розташовані на ширині плечей і зігнуті в колінних суглобах. Одна нога попереду, або ступні розташовані паралельно. Тулуб нахилений вперед. Чим нижче стійка, тим більше вперед нахилене тулуб. Руки зігнуті в ліктьових суглобах.
Техніка виконання передачі м’яча зверху двома руками При виконанні передачі потрібно встигнути зайняти стійке вихідне положення, потім, розгинаючи ноги і руки, уривчастими дотиком кінчиків пальців рук м'ячу надається потрібний напрямок. Зустріч рук з м'ячем відбувається над особою трохи попереду, не можна м'яч відбивати долонями, це порушення правил гри.
Техніка виконання нижньої прямої передачіСтоячи обличчям до сітки, ноги зігнуті в колінах, ліва нога попереду, тулуб нахилено вперед. Ліва рука, зігнута в ліктьовому суглобі, утримує м'яч на рівні пояса. Права (б'є) рука відведена назад в положенні замаху. Підкинути м'яч на висоту 20-30 см вгору і виконати удар напруженою кистю по м'ячу опускається на рівні плечей. Рука, що виконує удар, направляє м'яч вперед-вгору.
Техніка виконання прийому м'яча знизу двома руками. Тулуб злегка нахилений вперед, прямі руки опущені вперед - вниз, лікті зближені, кисті разом. М'яч приймається на внутрішню частину зближених передпліч, ближче до кистей рук. У момент прийому руки не повинні згинатися в ліктях. Прямі руки нешвидким рухом в плечових суглобах піднімаються назустріч м'ячу, ноги в момент прийому випрямляються. Чим вище швидкість польоту м'яча, тим менше повинно бути зустрічних рухів рук
Нападаючий удар та техніка його виконання. Це найефективніший спосіб завершення атаки, саме він найчастіше приносить переможні очки. Під час виконання стрибка швидко розігнути ноги і різко підняти руки вгору. У стрибку плечі і рука, що б’є, відводиться назад, тулуб прогинається (замах). Ударний рух починається з виведення вперед ліктя руки, що б'є. Рука, що б’є, розгинається в ліктьовому суглобі, хльостким рухом кисті вдаряє по м'ячу вниз - вперед.
4. Хто був засновником волейболу?А)Хольгер Нільсен. Б)Джеймс Нейсміт. В)Пер Лінг. Г)Вільям Джон Морган5. Який розмір має волейбольний майданчик?А)19х8 Б)20х8 В)18х9 Г)17х96. Яка окружність та вага м'яча?А)65-67 см; 260-280 гр. Б) 60-65 см; 200-260 гр. В)55-60 см; 260-280 гр. Г)65-67 см; 270-290 гр.7. За виграш у партії команда отримує: А)1 очко Б)2 очка В)3 очка
8. Якого виду подачі не існує?: А) зверху. Б) в стрибку. В) знизу. Г)двома руками зверху9. Подача виконується тільки: А) по бажанню гравця. Б) по сплеску долонями. В) по сигналу суддіГ) за проханням судді10. Скільки зон на волейбольному майданчику: А) 7 Б) 8 В) 5 Г) 611. Як здійснюється перехід гравців в волейболі із зони в зону?А)за вказівкою тренера. Б)проти годинникової стрілки;В) за годинниковою стрілкою;Г)довільно;