У презентації наданий теоретичний матеріал та практичні вправи для підлітків з метою просвітництва про їх віковий період та його психологічні особливості. Для учнів 7- 9 класів.
Особливості підліткового віку Чому підлітковий вік - унікальний період у житті людини?Чому з підлітками відбуваються речі, яким вони й самі не раді?Які реакції підліткового віку?Риси, які характерні для підлітків. Обговорення:
Номер слайду 4
ОСОБЛИВОСТІ ПІДЛІТКОВОГО ВІКУПідлітковий вік без страху помилитися можна назвати другим народженням людини. Саме в цей період відбувається бурхливий статевий розвиток.
Номер слайду 5
ОСОБЛИВОСТІ ПІДЛІТКОВОГО ВІКУА ось ще зовнішні ознаки твого дорослішання: волосся стає більш грубим і масним; починає з'являтися волоссячко на обличчі; у волоссі з'являється лупа; голоси хлопців стають басовитішими, при цьому вони весь час «пускають півня» - ростуть голосові зв'язки; на обличчі - врожай прищів та вугрів.
Номер слайду 6
ОСОБЛИВОСТІ ПІДЛІТКОВОГО ВІКУЗа посиленим ростом тіла не встигає рости ні серцево-судинна, ні дихальна система. При швидкій ході може бути задишка, серце без будь-яких причин стукає так, що аж у голові відгукується. Можуть бути напади сонливості які змінюються нападами голоду. І це не дивно, адже потреба дівчат у калоріях виростає на 25% і потім знижується, але потреба хлопців у калоріях виростає на фантастичні 90%!
Номер слайду 7
ОСОБЛИВОСТІ ПІДЛІТКОВОГО ВІКУЗмінюється й характер у підлітковому віці, причому не завжди в кращу сторону. Навіть ти сам це помічаєш, а нічого вдіяти не можеш. Протиріччя просто роздирають тебе: надмірна активність змінюється абсолютною байдужістю до всього; божевільна веселість міняється на зневіру; впевненість у собі переходить у сором’язливість і смуток; егоїзм чергується з нападами людинолюбства; бажання спілкуватися переходить у замкнутість; допитливість -у розумову байдужість, любов до читання - у зневагу до нього.
Номер слайду 8
Тобі дуже хочеться, щоб дорослі, а в першу чергу - батьки, визнали нарешті твою дорослість. А вони ніяк визначитись не можуть: то «ти вже дорослий», то «ти ще замалий»... А все зводиться до того, що не бачать вони в Тобі рівного собі Одним словом, вікова криза. Тому й виникають непорозуміння, конфлікти. Дорослі вимагають, тиснуть. ОСОБЛИВОСТІ ПІДЛІТКОВОГО ВІКУ
Номер слайду 9
Психологи непогано дослідили цей період у житті людини, навіть реакції, характерні лише для підліткового віку, визначили:
Номер слайду 10
Реакція емансипації - виражається в потребі звільнення від контролю й опіки дорослого, протесті проти встановлених правил, прагненні до самостійності і незалежності. (А при зіткненні з труднощами виникає відчуття тривоги, потреба в допомозі та підтримці).
Номер слайду 11
Реакція гуртування з однолітками. Звичайно, хтось же повинен вас вислухати та зрозуміти. Дорослим часто ніколи...
Номер слайду 12
Реакція захоплення (хобі-реакція). У світі стільки всього цікавого!
Номер слайду 13
Впізнаєте себе? Реакції, обумовлені формуванням самосвідомості. Ти задаєш собі «вічні запитання»: «Хто я?», «Що я?», «Який я?», «Чому прийшов у цей світ?».
Номер слайду 14
Вправа "Хто я? Який я?"
Номер слайду 15
Одне з протиріч підліткового віку - бути таким, як усі - з однієї сторони, і не загубитись у загальній масі - з іншої.
Номер слайду 16
Запишіть своє розуміння понять "унікальність" та "індивідуальність".
Номер слайду 17
За що мене можна цінувати?
Номер слайду 18
Вправа «Що необхідно для успіху?» Пригадайте ситуації успіху: перемога в змаганнях, власноруч виготовлена річ, самостійно виконана контрольна, вдалий виступ тощо. Які якості допомогли вам досягти цього успіху? \
Номер слайду 19
Вправа «Лист собі, улюбленому»Напишіть собі листа від імені себе, похвалити в ньому себе за ..., підказати, що можна змінити на краще і як це зробити, побажати успіхів і висловити сподівання.
Номер слайду 20
Вправа «Порада» Пропоную висловитись на тему: «Якби я раптом став дорослим, яку життєво важливу пораду я дав би підліткам».