ПРЕЗЕНТАЦІЯ ДО ДНЯ РІДНОЇ МОВИ

Про матеріал

У презентації зібрані матеріали для учнів початкових класів до Міжнародного дня рідної мови, який відзначають 21 лютого. "Нації вмирають не від інфаркту.Спочатку їм відбирає мову" - писала Ліна Костенко. Завдання нас, дорослих, змалечку прищепити дітям любов до рідної мови!

Зміст слайдів
Номер слайду 1

21 ЛЮТОГО – ДЕНЬ РІДНОЇ МОВИ Підготувала: вчитель початкових класів Смирновської філії Олексіївського НВК “ЗОШ І- ІІІ ст.- ДНЗ” Сніжко Світлана Володимирівна 2020 р.

Номер слайду 2

ІСТОРІЯ СВЯТА 21 лютого представники всіх націй і народностей світу відзначають міжнародний День рідної мови. Це свято відзначали вжеу 2000 році. Воно було започатковано у листопаді 1999 року на тридцятій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО у Парижі. Про «підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності» - звучало у заголовку документа. Міжнародне свято рідної мови має сприяти захисту мови як культурної спадщини кожної окремої національності, кожної народності на нашій планеті.

Номер слайду 3

В Україні це свято відзначають з 2002 року, коли для зміцнення державотворчої функції української мови та сприяння вільному розвитку і використанню інших мов національних меншин України було видане розпорядження “Про відзначення Міжнародного дня рідної мови”. Відтоді це свято стало ще одним днем пошанування рідної мови в кожному освітньому закладі, у бібліотеках, культурних центрах, просвітницьких організаціях України.

Номер слайду 4

Українська мова – це скарбниця духовної і культурної спадщини українського народу. У різноманітних формах існування української мови (старовинні усні перекази і літописи, народні пісні і думи, казки і міфи, поетичні і прозові твори тощо) зберігається історична пам'ять та досвід нації, її світоглядні і моральні цінності, віддзеркалюються національні традиції і звичаї, тобто ознаки, що притаманні саме цій спільноті і тому є унікальними складовими національної ідентичності.

Номер слайду 5

РІДНА МОВА Чарівна українська мова – одна з найдавніших мов світу Українська мова своїм корінням, за твердженням істориків, сягає глибини не менше семи тисячоліть. Праєвропейський санскрит містить більше 1000 нинішніх українських кореневих слів. Жодна з європейських мов (окрім литовської) так близько не стоїть до своїх витоків.

Номер слайду 6

ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО РІДНУ МОВУ За різними даними, українська мова займає 25 або 32 місце за кількістю носіїв серед найпоширеніших мов у світі. Для 36 - 37,5 мільйонів осіб українська мова є рідною. Загалом у світі 41 - 45 мільйонів осіб володіють українською.

Номер слайду 7

ЦІКАВИНКИ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ПРО УКРАЇНСЬКУ МОВУ

Номер слайду 8

Найдовшим словом в українській мові, що містить тридцять літер, є "дихлордифенілтрихлорметилметан" – назва одного з пестицидів. Згідно з "Коротким словником синонімів української мови", у якому розроблено 4279 синонімічних рядів, найбільшу кількість синонімів має слово "бити" – їх аж 45! Найдовша абревіатура в українській мові – це, ймовірно, ЦНДІТЕДМП – Центральний науково-дослідний інститут інформації і техніко-економічних досліджень з матеріально-технічного постачання. Абревіатура містить дев'ять літер. Паліндром (перевертень) у перекладі з грецької – той, що вертається, тобто слово, словосполучення чи фраза, які можна читати й зліва направо, й справа наліво, причому звучання й значення залишаються однаковими. П’яти і шестибуквенних перевертнів досить багато - "наган", "потоп" тощо, а ось семибуквенних поки відомо усього два: "ротатор" і "тартрат" (сіль винної кислоти). Якщо йдеться про фрази паліндроми, то до найдовших належить "Я несу гусеня". Інколи укладачі композицій не враховують букви "й", "ь" або здвоєнні приголосні вважають за одну літеру. Ці дрібні порушення дзеркальності допустимі, оскільки укладання композицій – справа непроста. У цьому випадку найдовшою фразою-перевертнем є "Аргентина манить негра".

Номер слайду 9

1880 року в Одесі вийшла унікальна наукова розвідка польського і російського філолога Михайла Красуського "Древность малороссийского языка", де українська мова розглядається як праматір народів Індії та Європи. Колосальні знання багатьох мов привели вченого до висновку, що українська мова старша за грецьку, латинську, старослов'янську мови. Аргументацію неординарної думки вчений розпочинає з доказів походження чисел, якими користуються арійські народи, матеріалом української мови. Число один (1), на думку автора книжки, походить від українського одвін, яке з часом перетворилося на один. Таким чином утворено назви чисел в італійській, грецькій, німецькій мовах, у санскриті і т.д. Автор порівняв і звуки у індоєвропейських мовах. Наприклад, наші слова "багато", "був", "вітання", а в санскриті – "багута", "бгу", "віта". Один із висновків вченого такий: "... все, що я виклав, здається, не припускає сумніву в тому, що, як малоросійська (українська), так і російська мови розвивалися самостійно". Отож, сумнівним є твердження учених про мову старослов'янську як основу мови українців, білорусів та росіян.

Номер слайду 10

ВІРШІ ПРО МОВУ Галина Римар     Присвята рідній мові         І поки живе мова — житиме й народ                           яко національність                          Іван Іванович Огієнко                         (Митрополит Іларіон) Мовонько рідна, мово єдина! Ти неповторна, як Україна! З тобою будем жити-творити. Просто не можна тебе не любити. Просто не можна тебе не любити. Змалечку чую мовоньку неньки і пригортаюсь щиро серденьком. Голос моєї землі святої житиме вічно, як голос крові. Житиме вічно, як голос крові. Ти соловейком в світі смієшся й ридьма ридаєш, та не здаєшся. Ми вбережемо в кожнім серденьку мовоньку рідну, мовоньку неньки. Ми вбережемо в кожнім серденьку  мовоньку рідну, мовоньку неньки.    (з циклу поезій "Українській дитині")

Номер слайду 11

РІДНЕ СЛОВО Наталя Карпенко          РІДНЕ СЛОВО В моїм серці живе колискова, Перша стежечка, перший мій крок.  Українською – з першого слова, Українською – перший урок. В ріднім слові прадідова сила І гаряча прабабина кров.     В нім душа моя, в нім мої крила, Моя віра і світла любов  Анатолій Камінчук РІДНЕ СЛОВО   Барвінково, волошково  В небі світиться зоря.  Починаймо рідне слово  Зі сторінки «Кобзаря». Рідне слово любить ненька  І співає: «Люлі-лю». Так любив його Шевченко,  Так і я його люблю.

Номер слайду 12

МОВА - ЦЕ МИ!

Номер слайду 13

ЦІКАВІ ФАКТИПРО УКРАЇНСЬКУ МОВУ

Номер слайду 14

Номер слайду 15

Дякую за увагу

ppt
Додано
12 лютого 2020
Переглядів
826
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку