Свято має безліч легенд про своє походження, про те, ким був святий Валентин і як цей день став присвячений закоханим. За однією з легенд, День святого Валентина виник в пам'ять про Валентина, якого під час таємного вінчання римських патриціїв (корінних римлян) затримали разом з іншими. Один Валентин зміг уникнути страти, оскільки був представником вищого класу. Однак його слуг, як мали обвінчатися, стратили. Перед стратою Валентин написав їм листа у вигляді червоних сердець, що означають християнську любов. Більш популярна версія народження свята свідчить, що воно з'явилося за часів правління жорстокого імператора Рима Клавдія Другого. Жорстоким він був тому, що влаштовував криваві війни, які зовсім не влаштовували римлян. Внаслідок цього, Клавдій не міг зібрати армію, адже чоловіки не бажали покидати своїх коханих. Клавдій знайшов вихід: імператор заборонив всі шлюби і заручення в Римі. Християнський священик Валентин заступився за закоханих, почавши проводити таємні одруження без відома імператора.
Третя легенда розповідає про трьох чоловіків з однаковими іменами - Валентин. Всі вони померли мучениками за свою християнську віру. Це сталося до 270 року н.е. Один із мучеників був лікарем і священиком у Римі і загинув у 269 році (також за часів імператора Клавдія II). Другий був єпископом в Італії і помер у 197 році. Ці мученики-Валентини були поховані на одному цвинтарі (поблизу сучасних воріт Порта дель Пополо в Римі, які називають "воротами Святого Валентина").
Притча «Три старці»Жінка вийшла зі свого будинку і побачила на вуличному дворику трьох людей похилого віку з довгимибілими бородами. Вона їх не знала, але сказала:– Ви мені не знайомі, але ви, мабуть, голодні. Будь ласка, заходьте в будинок і поїжте.– А чоловік удома? – запитали вони.– Ні, його немає, – відповіла вона.– Тоді ми не можемо увійти, – відповіли вони. Увечері, коли її чоловік повернувся додому, вона розповіла йому про те, що сталося.– Іди і скажи їм, що я вдома і запроси їх у дім! – сказав чоловік. Жінка вийшла і запросила їх.– Ми не можемо піти в будинок разом, – відповіли вони.– Чому ж? – здивувалася вона. Один із старців пояснив:– Його звуть Багатство, – сказав він, вказуючи на одного зі своїх друзів.– А його звуть Удача, – показав він на одного, – а мене звати Любов. Після чого додав:– Зараз йди додому і поговори зі своїм чоловіком про те, кого з нас ви хочете бачити у своєму домі.
Жінка пішла і розповіла чоловікові про те, що почула. Її чоловік був дуже втішений.- Як добре!!! – сказав він. – Якщо вже треба зробити вибір, давай запросимо Багатство. Нехай увійде і наповнить наш дімбагатством!– Дорогий, а чому б нам не запросити Удачу? – заперечила йому дружина.Їх прийомна дочка слухала все, сидячи в кутку. Вона підбігла до них зі своєю пропозицією.– А чому б не запросити Любов? Адже тоді в нашому домі запанує щира любов!– Давай погодимося з нашою дівчинкою – сказав чоловік дружині. – Іди і попроси Любов стати нашим гостем. Жінка вийшла і запитала у трьох людей похилого віку:– Хто з вас Любов? Заходь в будинок і будь нашим гостем. Старий на ім’я Любов усміхнувся і пішов у напрямку будинку. Інші двоє старців пішли за ним. Здивована жінка запитала. Багатство і Удачу:– Я ж запросила тільки Любов, чому ви йдете?Люди похилого віку відповіли:- Якщо б ви запросили Багатство або Удачу, інші два з нас залишилися б на вулиці, але коли запрошують Любов, мизавжди йдемо за нею. Там де є Любов, завжди є і Багатство і Удача!
Біохімія кохання: Прикарпатські науковці кафедри біохімії та біотехнології факультетуприродничих наук Прикарпатського національного університету вивели формулу вічної любові. Вчені ділять любов на три стадії: Пристрасть - Захоплення – (романтична любов) - Прив’язаність (стадія справжнього кохання), кожна зцих стадій має свою групу хімічних речовин. Стадія «Пристрасть» – починається явно не в серці. Пристрасть починається з зорового контакту, виділення феромонів, які впливають навиділення статевих гомонів тестостерону та естрогену. Триває пристрасть від кількох годин до 1-2 місяці. Стадія «Я не можу без тебе жити». Захоплення, романтична любов розвивається на основі нейротрансмітерів і моноамінів, які запускаютьфенілетиламін, дофамін, норадреналін та серотонін. З часом молекули починають розпадатися і після цього настає розчарування. Або любовпродовжується і переходить в стадію прив’язаності. Захоплення запускають фенілетиламін та норадреналін, а інші дві сполуки - дофамін тасеротонін, цементують любов. Стадія «Я можу жити без тебе, але з тобою мені набагато краще». За прив’язаність відповідають гормони: окситоцин, вазопресин, ендорфіни. Цеспокійна і виважена любов. При цьому прив’язаність не триває вічно, а лише 4-7 років. Далі любові немає, це вже звичка. Основну роль у цих біохімічних процесах відіграє окситоцин, вазопресин, ендорфіни. Якщо знайтишляхи підвищення ендорфінів, то цю стадію можна продовжити на довгі роки
Науковець Марія Байляк вивела формулу кохання: щоб закохатися нам потрібен фенілетиламін, щоб романтична любов розвивалася,потрібен дофамін і серотонін, щоб була міцною – окситоцин та вазопресин, щоб існувала вічно - необхідні ендорфіни, щоб були останні потрібномати спільні інтереси
Стіна кохання в Парижі:замість тисячі слів. Слова кохання будь-якою мовоюсвіту звучать чудово.«Я тебе кохаю» - це найпрекрасніші слова длябудь-якої людини. Стіна кохання в Парижі - це42 квадратних метра чистих і щирих зізнань. Зробили її з ініціативи місцевихторговців. Троє художників: Даніел Булон,Фредерік Барон і Клер Кіто написали на стіні«Я кохаю тебе» 311 мовами. Тут є навітьшрифт Брайля, адже кожна людина здатнакохати!
В Грузії, місті Батумі знаходиться оригінальний пам'ятник “Поцілунок Алі і Ніно” . За задумом автора Тамара Квеситадзе, семиметрові фігури хлопця та дівчини стоять на відстані одна від одної. Але через декілька секунд Алі і Ніно починають рухатись назустріч , щоб поцілуватись та стати одним цілим. Потім Алі і Ніно знову розходяться, але лише для того щоб знову обнятися.