Що таке ХЛІБ?Хліб — це зерно, яке перемелюють на борошно — "Зібрати три мішки хліба". Хліб — це випечений виріб із борошна. Продукт харчування — "Запашний хліб лежить на столі". Хліб — це зернові сільськогосподарські рослини — "Достигає хліб у полі". Хліб — це харчі, прожиток — "Заробляти собі на хліб", тобто забезпечувати собі добробут. Хліб — це заробіток, засіб існування — "Жити на чужих хлібах", тобто на чиємусь утриманні. Хліб — це всі вироби, випечені із додаванням борошна. Хліб— найголовніше багатство. Не може бути родина багатою, якщо в хаті немає хліба.
Коли ж саме і де розпочалася «пшенична доба» людства?Пшениця — дуже давня культура. Вона була відома у багатьох країнах Європи, Азії, Африки ще за 7 - 6 тисяч років до нашої ери. А от в Америку та Австралію пшениця потрапила лише 200—300 років тому. Але розповсюдилась вона тут надзвичайно швидко і зайняла величезні площі.
Виробництво хліба почалося давно (10 — 15 тис. років тому), коли людина почала вирощувати злакові культури. Спочатку люди їли сире зерно, але з появою вогню з'ясували, що підігріте на ньому зерно має приємний смак. Так людина стала випікати перепічки, a згодом і хліб. З давніх часів хліб цінився дуже високо. В Давньому Єгипті сонце, золото і хліб позначали однаково — у вигляді кола з крапкою посередині. В Римі раб, який умів випікати хліб, коштував у 10 разів дорожче за найкращого гладіатора.
Словникова скарбничка. Решето (сито) - господарська річ у вигляді дерев’яного обода з натягнутою з одного боку сіткою для просіювання чого-небудь (перев. зерна, борошна). Етюд - невеликий твір, присвячений якому-небудь питанню. Сажа - чорна порошкова маса, кіптява. Черінь - дно печі, де горять дрова, місце в печі для випікання хліба та варіння страв. Білена - хата біла, чиста; покрита розчином крейди, вапна.
Хвилинка відпочинку«Дитяча забавлянка про хліб»Печу, печу хлібчик. Дітям на обідчик. Меншенькому - меньший,Більшенькому - більший. Шусть у піч!Сажай - виймай,Ріжу, ріжу. Я, куштую -Гам! Спечем, спечем хлібчик. Дітям на обiдчик. Найбільшому — хліб місити,А тобі — воду носити,А тобі — в печі палити,А тобі — дрова рубати,А малому — замітати. Тільки хліба напекли — танцювати почали. Це робота не легка — витинати гопака.
Прислів'я Без солі, без хліба немає обіду. Хліб — усьому голова. Коли хліб на возі — не буде біди в дорозі. Де хліб і вода — там немає голоду. Паляниця — хлібові сестриця. Довелося бідувати, на хліб-сіль заробляти. Калинова гілка — хлібові тітка. Нема святішої святині, як хліб на нашому столі. Земля — матінка, а хліб — батечко. Пшениця колоситься — життя веселиться. Посієш вчасно — збереш рясно. Хто про землю дбає, тому вона повертає. Осінь дощова – на врожай. Зима з снігами – літо з хлібами. Зима без снігу – не бути хлібу. Як у травні дощ надворі. то восени хліба повні комори. Грім гримить – хліб добре родить. Хліб – усьому голова. Доїж шматочок хліба, у ньому вся твої сила. Сила від хліба, хліб від землі. Зима без снігу, літо без хліба. Не страшна біда, коли є хліб та вода. Сила від хліба, хліб від землі. Зима без снігу, літо без хліба. Не страшна біда, коли є хліб та вода. Сій вчасно – вродить рясно. Посій упору, будеш мати зерна гору. Яка пшениця, така й паляниця. Лежачого хліба ніде нема. Сій вчасно – вродить рясно. Посій упору, будеш мати зерна гору. Яка пшениця, така й паляниця.
Чи знаєте ви,що … Батьківщиною хліба вважають Єгипет. У Києві відкрили музей хліба в 1983 році. З одної зернини можна отримати 20 мг борошна. Для виготовлення 1 батона треба змолоти приблизно 10 тис. зернин. Самий великий буханець спекли в Акапулько, довжина – 9200м у 1996 році. В світі з’їдають більше 9 млн. буханців хліба щодня.
Приказки та прислів’я про хліб. На чорній землі білий хліб родить. Без солі й без хліба немає обіду. Хочеш їсти калачі – не сиди на печі. Як окраєць на столі, то й життя веселіше. Хліб – батько, вода – мати. люди мруть не від хлібу, а від голоду. Без хліба суха бесіда. Без солі не смачно, без хліба – не ситно. Паляниця – хлібові сестриця. Зима із снігом – літо із хлібом. Яка пшениця, така й паляниця. Сій вчасно, вродить рясно. Де хліб і вода, там немає голоду. Хліб – всьому голова. Сила від хліба, хліб від землі.
Значення хліба в житті людини. Виряджаючи сина в дорогу, мати давала йому хліб. У нову хату заходили із хлібом. Дорогих гостей зустрічали із хлібом – сіллю. Коли народжувалася дитина, ішли до неї із хлібом, щоб вона була щасливою і багатою. На хрестини теж ідуть із хлібом. Сватали дівчину із хлібом- сіллю. Перед весіллям пекли караван, який оздоблювали калиною, барвінком і червоними стрічками. Молодих обсипали пшеницею на щасливе і довге життя. У поминальних обрядах також присутній хліб. Його клали на віко домовини, потім несли до церкви. Людям роздавали печиво та пиріжки.
Загадки В полі ріс я, колосився. На стеблині уродився. А тепер мене ви ріжте,На здоров’я смачно їжте. (хліб) Кину її в грядку, нехай моя загадочка лежить до весни. (Озимина)Ноги на полі, середина надворі, голова на столі. (Корінь, стебло, зерно)Що то за твір, що ні чоловік, ні звір, а має вуса. (Ячмінь)У хлів іде без шкіри, а виходить із шкірою. (Хліб у піч та з печі) Ріжуть мене ножакою, Б`ють мене ломакою, За те мене отак гублять, Бо всі мене дуже люблять. (Хліб) Без рук, без ніг, а підперезаний.(Сніп)Не золотий, а жовтий, не дід, а з вусами, не сам, а з друзями розмовляє. (Колос) Б`ють мене, топчуть, ріжуть, а я все терплю, усім добром плачу. (Хліб)Круглий, мов сонечко, щедрий, мов літечко, на черінь просунеться, стоїть – красується. З печі – на блюдо, їжте мене, люди, на здоров`ячко. (Коровай)
Хліб у піснях та віршах…В народі ж хліб, як матір поважай, Ця шана з плином часу не зника.І дорогих гостей завжди стрічають Із хлібом в барвистих рушниках. Та хай же щедро наливає сокомІ колоситься золотистий сніг!І хай же родить більше з кожним роком. Його величність - годувальник хліб!Не грайся хлібом, то ж бо гріх! —В суворості ласкавій,Бувало каже дід старий. Малечі кучерявій.— Не грайся хлібом, то ж бо гріх! —Іще до немовляти,Щасливий стримуючи сміх,Бувало каже мати. Бо красен труд, хоч рясен піт,Бо жита дух медовий. Життя несе у людський світІ людські родить мови.(Максим Рильський)
Хліб у молитвіМолитва на благословення хліба. Владико Святий, Отче Вседержителю, Предвічний Боже! Благоволи освятити хліб цей Твоїм святим Духовним благословенням, щоб він був усім, хто споживає його, на спасіння душі, на здоров'я тілесне і захист проти недуг, усякого ворожого підступу – через Господа нашого Ісуса Христа, що з неба зійшов, дає життя й спасіння світові, з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа нині, і повсякчас і на віки віків. Амінь.
Народні прикмети. Не можна починати роботу, коли господар хворий - «буде мізерне зерно».2. Не можна лихословити та лаятись, «щоб чорт не ходив слідом та не розсівав бур’янів».3. Не можна губити крихт від їства, бо «миші трубитимуть збіжжя».4. Не можна в цей день позичати посівного зерна, «аби до нового врожаю не йти в позички».
Не можна доїдати хліб після когось – забереш його силу та щастя. Якщо хліб упав на підлогу, потрібно підняти його, поцілувати і з’їсти. Якщо на дорозі лежить окраєць не можна через нього переступати. Потрібно підняти, обтрусити і дати птахам. Даси хліб собаці – будеш бідувати все життя. Люди, переломивши кусок хліба, на все життя стають друзями.
Рецепт приготування хліба. Колір хліба залежить від зерна. Білий хліб: Дріжді – 2ст.л. Вода -1,5 склянки. Цукор – 1 ст.л. Сіль – 1 ч.л. Олія – ½ склянки. Пшенична мука – 3 склянки. Чорний хліб: Дріжді – 2ст.л. Вода -1,5 склянки. Цукор – 1 ст.л. Сіль – 1 ч.л. Олія – ½ склянки. Житня мука – 3 склянки