Вода …з найдавніших часів вона вважалася джерелом всякого життя, Гесіод та Фалес, одні з перших грецьких філософів, навчали, що вода — первісний елемент, з якого витворена всі речі, і з якого вони переважно й складаються. Давній культ води Деякі сліди цього погляду знаходяться і в нас. Так, у Галичині можна почути вираз: "Вода — наша мама" на означення, що вода джерело всякого органічного життя .
Тестування “Так чи Ні” (виконавши правильно, отримаєш слово –приз) Питання Так Ні Земля – голуба планета Р н Без води людина може обійтися л О Вода – без смаку З ю Вода має запах в У Вода буває у трьох станах М ж При нагріванні вода стискається і А Ріки, озера, моря, океани – це вода Ш е Вода має дивовижну властивість розчиняти деякі речовини К г Вода має колір б А
ГРА «ПЛУТАНКА» В реченнях слова розміщені різнобій. Потрібно реченням повернути правильний вигляд. 1. Вода, там, життя, де. 2. По, вода, рухається, колу, замкненому. 3. Живе, вода, жива, якщо – земля, у, тоді, квіті. 4. Дає, в, живому, жива, вода, всьому, світі. 5. Нас, вода, всюди, кругом. 6. Перебуває, в, трьох, вода, станах.
Загадки 1.Біле, як сорочка, Пухнасте, як квочка, Крил не має, Скрізь літає. 2.Прозорий, як скло, Та не вставиш у вікно. 3.Біла морква взимку росте . 4.Бігли білі їжачки. Погубились в них голки. І тепер усі голки Почіплялись на гілки. 5 . Мене частенько просять, ждуть, А тільки покажусь – ховатися почнуть. 6.Я і хмарка, і туман, Джерельце і океан, Я літаю та біжу. Всім користь даю . 7.Йшла зоряниця, красна дівиця, Через покоси, гублячи сльози.. Місяць дивився і засмутився, Сонечко встало – слізки зібрало.
Графічний диктант (проводиться у зошитах в клітинку) Умовні позначення:Так –O, Ні < Не знаю— Сніг при нагріванні перетворюється у воду. Сніг немає кольору. Лід безбарвний. У сніжинки 5 промінців. Лід крихкий. Вода перетворюється на лід і стає твердою, холодною, слизькою. Усі сніжинки однакові. Сніг білий.
Робота над текстом В.Сухомлинського «Хлопчик і сніжинка» З неба летіла додолу сніжинка. Вона була ніжна, легка, прозора, мов пушинка. І красива, мов зірка. На землі стояв хлопчик. Він бачив, як падає сніжинка, і думав: «Ось вона впаде комусь під ноги і її затопчуть.» Ні, не треба падати сніжинці на землю. Не треба її затоптувати. Хлопчик простягнув долоню. Він захотів приголубити сніжинку. А вона впала на добру, теплу його руку й розтала. Хлопчик із жалем дивиться на долоню. А там блищить крапелька, мов сльозинка. - Пояснити , що сталося із сніжинкою? Обґрунтувати відповідь. Довести свою думку.
Пальчикова гімнастика Дощик Дощику теплий, дощику лапатий, Годі тобі, дощику, в чорній хмарі спати. (руки підняти над головою, пальці стиснути в кулачки – це «хмарки».) бризни, срібний дощику, на баштан в долині, (розкрити кулачки, пальці опустити вниз, потрусити.) Щоб великі виросли кавуни та дині. (Постукати пальцями по парті, імітуючи звук дощу. Показати руками великі дині та кавуни – розвести руки.)
Вправа “Знайди пояснення” (робота з фразеологізмами) ПОЯСНЕННЯ ФРАЗЕОЛОГІЗМ Зажурений, засмучений Мов води в рот набрати Зникнути, перестати існувати Канути в воду Мовчати за будь – яких обставин Водою не розлити Той, хто нічого не робить, нічого й не здобуде Наче у воду опущений Про тісну дружбу Під лежачий камінь вода не лежить
Вправа “Ситуація” (придумати причини виникнення ситуації, розвинути далі події, показати її наслідки) До річки поспішали всі тварини - щоб напитися ; діти – щоб покупатися; рибалки – наловити риби, люди - відпочити. Всім подобалася ця річка. Але раптом річка засумувала, тому що вона стала різнокольоровою: жовтою, червоною, чорною…
Метод “Порушена послідовність” (відновити послідовність рядків вірша П.Воронька “В літнє небо вийшла хмарка”) В літнє небо вийшла хмарка, Хмарці стало дуже парко, Облилась вона дощем. Буде каша, буде борщ. Лий нам, хмарко, щедрий дощ! Проливай дощі – хлющі на городи, на кущі, На жита, на пшениці – Буде хліб нам і млинці, А малята під кущем Їй гукали: - Мила хмарко, Хай частіше буде парко.
Вправа”Загадковий кросворд” (відгадавши правильно кросворд, отримаєш нове слово) Хто живе в небі на хмаринці? На що перетворюються краплинки, коли пригріває сонечко? Срібний кинджал хвильку в хаті полежав – і зовсім розтав. Надворі горою, в хаті водою. Вночі спить на землі, а вранці тікає. Їхав пан, у воду впав, сам не змочився, а води побільшало. Має пір”я, та не літає, ніг не має, а не здоженеш. Текло, текло – та й лягло під скло. Я вода і на воді плаваю. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 rr
Вправа”Розв”яжи задачі” 1.Людина упродовж життя випиває в середньому понад 60 000л води. Скільки вип”ють 3 дорослих людей? 2 .Добре наїжена собака може не їсти 100днів, а без води 10 днів. У скільки разів більше може обійтися собака без їжі, ніж без води? 3. Під час купання витрачається 50 л води. Під час прання в пральній машині – 100л води. Скільки води використають 54 члена сім”ї?Скільки води витатять при пранні 3 господарки?Де використовується більше води і на скільки? 4.Стебло кукурудзи споживає близько 100л води.Скільки води вип”ють 5 стебел кукурудзи? 5.На виробництво 1 кг паперу іде 300л води. Скільки потрібно води, щоб отримати 6 кг паперу? 6.Щоб виготовити 1кг сталі потрібно 50л води. Скільки потрібно води, щоб виготовити 12 кг сталі.
Девіз «У дорогу ми збираємося, За здоров»ям відправляємося» - Як вмивається кішка? (вилизує себе язиком) - Навіщо вона це робить? (коти ловлять здобич, плигаючи із засідки, а тому повинні бути чистими, не мати запаху, бо ті, за ким вони полюють, почують їхній запах) - А як інші тварини доглядають за собою? (Слон з хоботу обливає себе водою. Ведмеді часто купають своїх ведмежат, тримаючи їх за .Коли ведмежата підростають, вони самі завзято ідуть до води та довго там плещуться.)
Цікавинки із скриньки *За все життя людина споживає в середньому 50 – 60 т води *Американський тушканчик взагалі не п”є воду – йому досить вологи з зерняток *Якщо бізони хочуть пити, вони відчувають воду за 5 – 6 км *Медузи складаються на 95 – 98% із води *Людське тіло на 2\3 складається з води. У жіночому тілі води менше, ніж у чоловічому, а в дитячому менше, ніж у жіночому. *У рослинах води навіть більше, ніж у людському тілі. Вона потрібна їм для побудови нових клітин, а також для перенесення поживних речовин від коренів до листя. * Щоб поповнити свій запас мінеральних речовин, багато метеликів п»є воду з брудних калюж. *Людині на добу потрібно 2-3л води. Без води людина може прожити лише кілька днів. Без води рослина в’яне і гине.
Чи корисна школярикові вода? Дуже корисна. Організм у шкільному віці потребує близько 1,5 – 2 літрів рідини, яка, зазвичай, надходить з їжею. Вдень склянка води додає енергії, забезпечує якість мислення. Увечері допомагає печінці виробляти жовч для ранкового травлення. Добре брати і з собою до школи джерельну водичку
З КНИГИ РЕКОРДІВ ГІННЕСА Найбільша крапля дощу. Розмір краплі 9,4мм. Її спостерігали в США 17 серпня 1953 року, в аеропорту «Іллінойс». Найсильніший дощ був в Індії 12 місяців – з 1 серпня 1860 року по 30 липня 1861 року. Найбільша градина – 1, 02 кг. Це було у місті Бангладеш 14 квітня 1986 року. Від цього граду загинуло 92 особи.
ВІКТОРИНА 1.Чому під час льодоходу крига пливе на поверхні води, а не тоне? (крига легше за воду) 2. Чому джерельна вода завжди чиста? (тому що проходячи через товщу піску , вода фільтрується, тобто очищується) 3. Чому влітку після дощу «Дихається краще», повітря стає приємним? (влітку дощ охолоджує повітря, очищує його від пилу)
Саморобний плакат „Моральний кодекс народної мудрості” Не плюй у криницю, бо доведеться з неї ще води напитися. Вода все сполоще, крім лихого слова. Вода ума не мутить та й голови не смутить. Вивели його на чисту воду. Він без кінця воду варить. Він із води сухим вийде. Прийшло з води, пішло з водою. Пролиту воду назад не збереш. Не тим крапля камінець довбає, що сильна, а тим, що часто падає.
Джерела забруднення води: ☻ стічні води промислових підприємств; ☻ побутових стоках комунального господарства; ☻ стічні води сільського господарства; ☻ води шахт, нафтопромислів, рудників; ☻ відходи виробництв при видобутку різних корисних копалин; ☻ відходи деревини в деревообробній промисловості; ☻ скиди водного і залізничного транспорту тощо.
Я – вода! Я на планеті всюди! Життя буяє, доки є вода. Живуть рослини, і тварини, й люди. А зникну я – прийде до всіх біда. Засохне ліс, загинуть море й річка. Пустеля стане всюди й суховій. Без кольору і без смаку водичка, А сила велетня в воді святій. Як є вода, то й казка оживає, Зелена вся планета і жива. Росте травичка, квітка зацвітає. Це справжній чарівник, а не слова.