CO — карбон(II) оксид, монооксид карбону, чадний газ. Домішка цієї дуже отруйної речовини може міститися в повітрі. Основним джерелом забруднення повітря чадним газом є транспорт. Чадний газ утворюється в результаті неповного згоряння палива. Цей оксид може утворюватися і під час пожеж.
Основні оксиди Основними називають оксиди, які реагують з кислотами, утворюючи сіль і воду. Основні оксиди утворюються хімічними елементами — металами. Як правило, ступінь окиснення елемента, що утворює основний оксид, є невисокою: +1 або +2. Приклади основних оксидів: натрій оксид Na2O, купрум (II) оксид CuO.
Кислотні оксиди Кислотні оксиди утворюють елементи — неметали. Наприклад, сульфур (VI) оксид SO3, нітроген(IV) оксид NO2. Кислотні оксиди можуть бути утворені і металічними хімічними елементами, в яких вони проявляють ступінь окиснення від +5 до +8. Наприклад, хром(VI) оксид CrO3 і манган(VII) оксид Mn2O7.
Агрегатний стан Оксиди металів, наприклад, купрум(II) оксид CuO, ферум(III) оксид Fe2O3, кальцій оксид CaO, є твердими кристалічними речовинами. Деякі оксиди неметалів при нормальних умовах також знаходяться у твердому агрегатному стані. Наприклад, твердими речовинами є силіцій оксид SiO2, фосфор(V) оксид P2O5 і сульфур(VI) оксид SO3. Рідкою речовиною є гідроген оксид, тобто, вода H2O. Серед оксидів неметалів при нормальних умовах деякі є газоподібними речовинами. Наприклад SO2, N2O, NO, NO2, CO і CO2.
Також кожна молекула води здатна утворювати до чотирьох водневих зв'язків (2 з них водень, 2 кисень). Всі аномалії фізичних властивостей води пов'язані саме з ними — у води досить висока температура кипіння (100°C). Якби не існувало водневих зв'язків, то вода кипіла б при температурі -80°C, а замерзала б при -100°C. Така будова води дозволяє нам бачити її в трьох агрегатних станах (лід, рідина, газ) в навколишньому природному середовищі.
Мінеральні води Мінеральними (франц. mineral <лат. minera – руда) водами називаються води, що містять розчинені солі, мікроелементи та деякі біологічно активні компоненти. Мінеральні природні води використовують для внутрішнього та зовнішнього застосування. Існують підземні та поверхневі (річки, озера, ставки тощо) мінеральні води.
Мінералізація Залежно від загальної мінералізації мінеральні води класифікуються на: Прісні — мінералізація до 1 г/дмі включно Слабомінералізовані - мінералізація більше 1 і до 2 г / дм включно Маломінералізовані - мінералізація більше 2 і до 5 г / дм включно Середньомінералізовані – понад 5 і до 10 г/дмі включно Високомінералізовані – понад 10 і до 15 г/дмі включно
Лікувальні властивості Залежно від призначення питні мінеральні води класифікують на: Столові — мінеральні води з мінералізацією менше 1 г/дмі; столові води придатні для щоденного використання здоровими людьми без обмежень; Лікувально-столові – мінеральні води з мінералізацією більше 1 г і до 10 г/дмі включно; лікувально-столові води допускаються для столового споживання здоровими людьми без обмежень нетривалий період або нерегулярно; Лікувальні – мінеральні води з мінералізацією понад 10 г/дмі; ці мінеральні води не рекомендовані для звичайного столового пиття
Хімічний склад Гідрокарбонатні (лужні) - протипоказання до застосування - гастрит (оскільки вуглекислий газ, що виділяється при розпаді гідрокарбонатів стимулює секрецію шлункового соку); Сульфатні - категорично не можна вживати таку воду дітям та підліткам, оскільки сульфати перешкоджають росту кісток, пов'язуючи кальцій їжі у просвіті ШКТ у нерозчинні солі; Хлоридні – протипоказання до застосування (категорично) – підвищений тиск; Магнієві (по катіону; за цією класифікацією води бувають також: натрієві, натрієво-калієві, кальцієві). Протипоказання – схильність до розладу шлунка; Залізовмісні (переважно – аніони (солі фератної кислоти HFeO2 – у лужних водах), а також катіони Fe2+, Fe3+ (у кислих мінводах)) та інші.