«Тіні забутих предків»Серед останніх творів М. Коцюбинського своєрідністю теми і способів її реалізації виділяється повість «Тіні забутих предків» (1911). Написана під впливом глибокого захоплення Гуцульщиною повість не тільки стала одним із кращих творів про чарівний світ поетичної творчості карпатських горян, а й прозвучала величним гімном красі життя, світлих почуттів людини.
Номер слайду 3
Доля Івана та Марічки, їхнє високе світле кохання розкриваються в органічному зв’язку з неповторною карпатською природою, оповитою самобутніми легендами й віруваннями, що створені гуцулами упродовж віків їхнього нелегкого життя поруч з нерозгаданими таємницями навколишньої дійсності. Фольклорна стихія органічно ввійшла у твір Коцюбинського, стала не тільки матеріалом повісті, її основою, а й підказала поетичні засоби творення образів, стала тією призмою через яку своєрідно, певною мірою химерно переломився авторський ідейний задум.
Демонологія. Демонологія займає неабияке місце в житті гуцула. Тому автор і приділив їй у повісті багато уваги. Письменник глибоко зрозумів історичне та соціальне коріння гуцульської демонології. Сама назва повісті не є випадковою, що ліг в основу «Тіней забутих предків»
Номер слайду 6
Коломийки. Коломийки- це художні словесні мініатюри, малий жанр української народної пісні.
Номер слайду 7
Тваринництво – традиційне заняття гуцулів. Земля Гуцульщини небагата на посівні площі, тому головним заняттям гуцулів було скотарство та вівчарство, і через те вони особливо ставилися до худоби, яка їх годувала, охороняли від злих духів, ворожили на неї. У сім'ях гуцулів завжди було багато дітей. Усі члени родини були дружними.
Номер слайду 8
Фільм «Тіні забутих предків»У часи хрущовської «відлиги» С. Параджанов за мотивами повісті М. Коцюбинського «Тіні забутих предків» створив фільм, озвучивши його українською мовою. Прем’єра фільму відбулася у Києві і настільки одухотворила зал, що І. Дзюба і В. Стус відверто виступили проти тоталітарного режиму, а весь зал встав, підтримуючи промовців.
Номер слайду 9
Екранізація «Тіней забутих предків» довела, як точно підмітив І. Дзюба, що твори української класики годяться для того, щоб на їхній основі знімати світові шедеври, а не «маскарадні профанації». Незважаючи на те, що саме цей фільм Параджанова отримав понад 100 премій світового кіно і ввійшов у двадцятку кращих фільмів світу, самого режисера заарештували, а фільм заборонили на довгі роки.
Номер слайду 10
Трембіта. Велике значення у поховальному обряді відіграють трембіти - у день похорону вони «плачуть під вікном».
Номер слайду 11
Висновок. Отже, "Тіні забутих предків" - це поетична і глибоко психологічна, лірична і філософська повість, у якій письменнику вдалося майстерно й правдиво відтворити картини життя і праці гуцулів, цього самобутнього народу. Повість стала вершиною мистецької майстерності письменника, окрасою всієї української літератури.