На допомогу творчому учителю.
РАктуальність З кожним роком вживання людьми со-лодких газованих напоїв зростає. Особли-во до вподоби вони дітям. У зв’язку з цимлікарі констатують зростання захворюва-ності населення:збільшується кількість серцево-судинних захворювань, гастритів ,ос-теопорозу,погіршується стан зубів. Колективна робота над проектом фор-мує відповідальність , пізнавальну актив-ність,підсилює виховний вплив теретичної інформації , спонукає до усвідомлення не-обхідності дбати про своє здоров’я. Дослідницька робота проходила пара-лельно з навчальною діяльнастю у межах тем ,що вивчаються на уроках :основи здо-ров’я,природознавство, я у світі.
Мета і завдання проекту. Узагальнити відомості наукової літе- ратури про солодкі газовані напої. Провести анкетування з метою вияв- лення ставлення дітей до солодких газованих напоїв. Проаналізувати результати анкетува- ння. Провести досліди з напоями. Розвиток пізнавальних,творчих здіб- ностей учнів. Придбання навичок роботи в групах. Формування умінь правильно втамо- вувати спрагу та бажання дбати про своє здоров’я.
Етапи реалізації проекту. I. Організаційний етап. Розробка плану роботи проекту. Розподіл класу на творчі групи (всього 5 груп ). Вибір назви для збірки рекомен дацій про правильне втамуван- ня спраги. Проведення анкетування . Систематизація та оформленняотриманого матеріалу. II. Практичний етап. Проведення дослідів з напоями. Збір фотоматеріалів , малюнків. Підведення підсумків акетування. Створення збірки рекомендацій «Як правильно втамовувати спра- гу».
Винайдення секрета газованої води було таким саме несподіваним,як і біль-шість великих винаходів. Англійський вчений Джозеф Прістлі жив по сусідствуз пивоварним заводом і спостерігав за його роботою зацікавився якого роду бульбашки виділяються при бродінні. Він поставив два контейнера з водою надпивом,що вариться. Через деякий час вода зарядилась пивни м вуглекислим га- зом. Коли вчений скуштував рідину,яка получилась,він був вражений несподіваноприємним різким смаком. І у 1767 роц і Джозеф Прістлі сам виготовив першу пляшку газованої води . Газована вода продавалась спочатку лише в аптеках.
Провівши анкетування третьоклас-ників та проаналізувавши його ре-зультати , було виявлено , що значна більшість молодших школярів люб-лять вживати солодкі газовані напої(1питання– 88%). Проте лише 4% тре-тьокласників вживають їх щодня. Жодна дитина не назвала солодкі газовані напої корисними ; 8 дітей не визначилися з конкретною думкоющодо користі чи шкоди цих напоїв . 88% третьокласників (3 питання ) вва-жають їх шкідливими для дитячого організму. Проте ніхто з учнів 3-тіх класів неможуть втриматися від споживання «такої смакоти»,тому вмовляють батьків купува-ти їм газовані напої. Щоб переконати дітей у шкідливості цих напоїв ми провели до-сліди з солодкими газованими напоями та узагальнили результати досліджень.
Газовані солодкі напої погано вплинули на шкарлупу яєць. Сама шкарлупа залишилася твердою,але вкрилася слизом , темними плямами ,змінила свій колір,мала неприємпий запах. Це говорить про інтенсивне розмноженнябактерій на шкарлуп і яєць. Найгіршими виявилисярезультати проб із «Кока- колою» і «Пепсі»--№3,№4. Поганими виявилися результати проб із «Спрайтом » та «Живчиком»--№1,№5. Найкращою виявилася проба з водою-- №5. Висновок: так само шкідливо газовані напої впливають на стан зубів. Дослід №1. Вивчення впливу солодких газованих напоїв на шкарлупу свіжого курячого яйця.
Дослід №2. Вивчення впливу солодких газованих напоїв на листя герані. Солодкі газовані напої погано вплинули на листочки герані (вони загинули). За рейтингом успішності знов най-кращою стала проб а №5- з водою. Найгіршими виявилися результати проб із «Кока-колою» і «Пепсі»- №3 ,№ 4. Поганими виявилися результати проб із «Спрайтом» та «Живчиком»-№1 , №2. Висновок: можна впевнено говорити про шкідливий вплив цих напоїв на живі організми.
Дослід №3. Вивчення впливу солодких газованих напоїв на насіння пшениці. Солодкі газовані напої шкідливо вплинули на зерно пшениці. В стаканчиках з пробами №2, №3 , №4 воно не проросло( «Живчик» , «Пепсі» та «Кока – кола»). В стаканчику з пробою №1– поключилась ,але мало неприємний запах , вкрилося слизом та пліснявою («Спрайт» ) . В стаканчику з пробою №5 (вода)– проросло,мало здоровий вигляд. Висновок: можна стверджувати,що вплив солодких газованих напоїв на живі організми є шкідливим.
Дослід №4. Вивчення впливу солодких газованих напоїв на свинячу печінку. Газовані солодкі напої шкідливо вплинули на свинячу печінку, вона змінила свою структуру , колір , вкрилася плямами , при натисканні – розпадалася у пробах №1 , №2 , №3 , №4 ( «Спрайт» , «Живчик» , «Пепсі» , «Кока—кола» ). Печінка занурена у воду ( проба №5 ) мала неприємний запах , плівку , але при натисканні – не розпада-лася ,не вкрилася пліснявою та не мала піни . Висновок: можна з упевненістю стверджувати , що газовані напої шкідливі для живих організмів .
Газовані солодкі напої подобаю ться більшості дітей. Вони здаються Їм смачними,проте завдають неаби-якої шкоди дитячому організму та ще й не тамують спрагу. Рекомендації«Як правильно втамовувати спрагу»1. Відмовтеся від газованих напоїв, особливо солод-ких, вони не втамовують спрагу.2. Пийте звичайну чисту воду.3. Пийте до виникнення спраги.4. Не вживайте надто холодних напоїв, вони поганозасвоюються організмом та можуть спричинити простудні захворювання. Оптимальна температура на-пою для пиття +15*-- 20*С.5. Пийте неквапом, маленькими ковточками.6. Пийте по 1 склянці води з інтервалом 30—40 хв.7. Добре втамовує спрагу гарячий зелений чай.