Презентація до розробки уроку на тему "Бактерії друзі чи вороги людини? Їх будова та форма"

Про матеріал
Презентація яка супроводжує урок з біології на тему "Бактерії друзі чи вороги людини? Їх будова та форма"
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Номер слайду 2

Номер слайду 3

Важко знайти місце на Землі, де б не було бактерій. Вони зустрічаються в таких місцях: - в атмосфері; на дні океанів; у вічній мерзлоті; парному молоці; в ядерних реакторах; в кратерах вулканів; в швидкоплинних річках; в живих організмах, але найбільше їх в грунті. Місце дислокації

Номер слайду 4

Бактерії – найдавніші з усіх відомих організмів. Сліди їх життєдіяльності відносяться до Архею і датуються віком 3,5 млрд. років.

Номер слайду 5

Бактерії – найдрібніші з організмів, що мають клітинну будову. Їхні разміри складають від 0,1 до 10 мкм. На одній типографській крапочці можна размістити сотні тисяч бактерій середнього разміру. Побачити бактерії можна тільки в мікроскоп, тому їх називають мікроорганізмами. Наука, що їх вивчає називається мікробіологією. Галузь мікробіології, що вивчає бактерії, називають бактеріологією. Започаткував її Антоні ван Левенгук у XVII ст.

Номер слайду 6

Антоні ван Левенгук та його мікроскоп

Номер слайду 7

У мікробіологічній лабораторії

Номер слайду 8

Кишкова паличка Зубний наліт Паличка сибірської виразки Туберкульозна паличка

Номер слайду 9

Сальмонелла Паличка правця Кисломолочні бактерії

Номер слайду 10

Номер слайду 11

Ентеробактерії Бульбочкові бактерії Pilori бактерія

Номер слайду 12

Бактерії в нафті Бактерії в крові Бактерії в льоду

Номер слайду 13

В бактеріальній клітині відсутнє ядро, хромосоми не відокремлені від цитоплазми оболонкою ядра, а вільно розміщуються в ній. Крім того, в клітині бактерій відсутні ряд органоїдів. Зовні клітинна мембрана оточена клітинною стінкою.

Номер слайду 14

Номер слайду 15

Номер слайду 16

В лабораторіях бактерій вирощують на спеціальному поживному середовищі. Мільйони бактерій утворюють колонії різного кольору та форми.

Номер слайду 17

Поживним середовищем може бути агар-агар. Посудини, в яких проводять дослідження, називають чашки Петрі.

Номер слайду 18

Коки - округлої форми

Номер слайду 19

Бацили - паличковидної форми

Номер слайду 20

Спірили - форма спіралі

Номер слайду 21

Вібріони - форма зігнутої палички, вигляд коми

Номер слайду 22

Номер слайду 23

Стрептококи – вигляд ланцюжка

Номер слайду 24

Стафілококи – вигляд грона

Номер слайду 25

Більшість бактерій рухаються пасивно, за допомогою водних або повітряних течій. Але деякі з них мають джгутики. Вони неначе вгвинчуються в середовище, рухаючи клітину вперед.

Номер слайду 26

Монотрихи – мають один джгутик

Номер слайду 27

Лофотрихи – мають віяло джгутиків

Номер слайду 28

Перитрихи – мають джгутики по всій поверхні тіла

Номер слайду 29

За способом живлення бактерії поділяться на автотрофи та гетеротрофи. Автотрофи – бактерії, що не потребують речовин, які виробляються іншими організмами. До них належать пурпурові бактерії, ціанобактерії, залізобактерії, сіркобактерії, азотфіксуючі бактерії. Гетеротрофи – бактерії, що потребують готових органічних речовин. До них належать паразити (збудники хвороб) і сапрофіти ( бактерії гниття чи бродіння).

Номер слайду 30

Бактерії размножуються шляхом поділу навпіл, приблизно кожні 20 хв. у сприятливих умовах. Размноженню перешкоджають сонячні промені та продукти власної життєдіяльності бактерій. Багато з них реагують на зміни температури або зміни освітленності.

Номер слайду 31

Якщо клітина подвоюється кожні півгодини, то за добу вона здатна дати 281474976710656 нащадків.

Номер слайду 32

При несприятливих умовах бактерія вкривається щільною оболонкою, її вміст стає більш густим, життєдіяльність майже припиняється. В такому стані вони можуть годинами знаходитись в глибокому вакуумі і, навіть, переносити температуру від –240 °С до +100 °С.

Номер слайду 33

— мити руки з милом після роботи, після відвідування туалету і перед уживанням їжі; — суворо дотримуватися правил особистої гігієни; — підтримувати чистоту в житлових і робочих приміщеннях; — звертатися до лікаря за консультацією та у разі потреби (негайно!) своєчасно робити щеплення; вести здоровий спосіб життя;

Номер слайду 34

— раціональне харчування; — оптимальний руховий режим; — загартування організму; — особиста гігієна; — відсутність шкідливих звичок; — позитивні емоції; — інтелектуальний розвиток

Номер слайду 35

— кількість їжі — це стільки, щоб вона забезпечила добові енерговитрати організму; — якість їжі — правильне співвідношення жирів, білків, вуглеводів, вітамінів, мікроелементів, води відповідно до вікових періодів дитини; — правильно організований режим прийому їжі; — засвоєння їжі — створення приємної обстановки при прийомі їжі;

Номер слайду 36

ppt
Додано
7 січня 2020
Переглядів
5026
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку