БОЛОТА УКРАЇНИ, ОСОБЛИВОСТІ ЇХ УТВОРЕННЯ ТА ПОШИРЕННЯ. ЗНАЧЕННЯ БОЛІТ. Вчитель географії Турбаєва Людмила Феодосіївна. РОЗГЛЯНЕМО ТАКІ ТИТАННЯ: ОСОБЛИВОСТІ ПОШИРЕННЯ БОЛІТ У СВІТІ ТА В УКРАЇНІ. ЗНАЧЕННЯ БОЛІТ У ПРИРОДІ ТА ЖИТТІ ЛЮДИНИ. ЕКОЛОГІЧНІ ПРОБЛЕМИ ТА ОХОРОНА БОЛІТ. Географія8 клас
ТИПИ БОЛІТНИЗИННІВИНИКАЮТЬ У ЗНИЖЕННЯХ РЕЛЬЄФУ, В РІЧКОВИХ ДОЛИНАХ, НАВКОЛО ОЗЕР;ЖИВЛЯТЬСЯ ГРУНТОВИМИ ВОДАМИ;ШАР ТОРФУ НЕВЕЛИКИЙ;ГРУНТИ РОДЮЧІ, ЗБАГАЧЕНІ МІКРОЄЛЕМЕНТАМИ ПІДЗЕМНИХ ВОД;БАГАТА РОСЛИННІСТЬ: ДЕРЕВНА (ВІЛЬХА, БЕРЕЗА),ЧАГАРНИКОВА, ТРАВ’ЯНИСТА (ОСОКА, ОЧЕРЕТ, РОГІЗ, ХВОЩ), ЗЕЛЕНІ МОХИ. ВЕРХОВІРОЗМІЩЕНІ НА ВОДОДІЛАХ РІЧОК; ІСНУЮТЬ ЗА РАХУНОК АТМОСФЕРНИХ ОПАДІВ;ШАР ТОРФУ ПОТУЖНІСТЮ 1,5 – 5,6 М;ГРУНТИ БІДНІ (ПРОМИТІ ДОЩАМИ);РОСЛИННІСТЬ БІДНА: МОХ СФАГНУМ, БОЛОТНІ ЧАГАРНИКИ ( ВЕРЕСК, БАГНО, ЖУРАВЛИНА, БУЯХИ), ДЕРЕВ МАЙЖЕ НЕМАЄ. ПЕРЕХІДНІ
ЗНАЧЕННЯ І РОЛЬ БОЛІТ У ФОРМУВАННІ КЛІМАТУ БОЛОТА РЕГУЛЮЮТЬ ГАЗОВИЙ БАЛАНС В АТМОСФЕРІ.Є ПОТУЖНИМИ ПРИРОДНИМИ ПИЛОЗБИРАЧАМИ ТА АКУМУЛЯТОРАМИ ШКІДЛИВИХ РЕЧОВИН З АТМОСФЕРИ. ПІДВИЩУЮТЬ ВОЛОГІСТЬ ПОВІТРЯ. СТАБІЛІЗУЮТЬ МІСЦЕВИЙ КЛІМАТ (ЗАВЖДИ МЕНШІ ДОБОВІ КОЛИВАННЯ ТЕМПЕРАТУР, НАД БОЛОТАМИ НА 1-2 ГРАДУСИ ТРОХИ ХОЛОДНІШЕ).
РОЛЬ БОЛІТ У ПРИРОДІУ вологі періоди року накопичують воду, у сухі віддають річкам, озерам, лісам, регулюють рівень води в колодязях. Приймають частину води під час весняних повеней і паводків, спасають населені пункти і поля від затоплення. Фільтрують воду (санітари агроекосистем). Болота джерела бактеріального метану. На болотах ростуть багато цінних рослин, які в свою чергу регулюють склад атмосферного повітря. Болота є домівкою багатьох тварин, прахів. З боліт беруть початок річки.
Більшість річок України теж беруть свій початок з боліт. Наприклад:- річки Ірдинь і Ірдинка з болота Ірдинь в Черкаській області;- р. Ствига (права притока р. Припяті) з болота в Рівненській обл.;- річки Жерев і Кремянка з болота в Житомирській обл.;- р. Припять (права притока Дніпра) з болота в Волинській обл..;- р. Дніпро бере свій початок з болота Аксенінський Мох на Валдайській височині в Росії.
ТОРФОУТВОРЕННЯВідмерлі частини рослин (трав, мохів, деревини), що неповністю розклалися на болоті під дією бактерій і грибів, накопичуються і утворюють шари органічних речовин, які поступово перетворюються на торф. На процес торфоутворення впливають: - надмірне зволоження; - низькі температури; - майже повна відсутність кисню. Щорічний приріст торфу становить лише 0,5-1 мм на рік.
ВИКОРИСТАННЯ БОЛІТ У ГОСПОДАРСТВІ УКРАЇНИБІЛЬШЕ ПОЛОВИНИ ПЛОЩІ БОЛІТ ОСУШЕНО. ОСУШЕНІ БОЛОТА ПОЛІССЯ ПЕРЕТВОРЕНІ НА КОРМОВІ УГІДДЯ - СІНОЖАТІ ТА ПАСОВИЩА, У ЛІСОСТЕПУ – ПІД СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКІ КУЛЬТУРИ. ВИДОБУВАЮТЬ ТОРФ, ВИКОРИСТОВУЮТЬ ЙОГО ЯК ПАЛИВО І СИРОВИНУ ДЛЯ ХІМІЧНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ. ПРОВОДЯТЬ РЕКУЛЬТИВАЦІЮ ЗЕМЕЛЬ ПІСЛЯ ВИДОБУТКУ ТОРФУ. ОБМЕЖЕНО ПРОВОДИТЬСЯ ЗБІР ЯГІД, ЛІКАРСЬКИХ РОСЛИН. ДЕЯКІ БОЛОТА ВИКОРИСТОВУЮТЬ ЯК МИСЛИВСЬКІ ТА РИБАЛЬСЬКІ УГІДДЯ.70 БОЛІТ УКРАЇНИ ОХОРОНЯЮТЬСЯ.