Тема уроку: Медичний захист населення, евакуація населення з небезпечних районів. Спостереження та контроль за ураженістю навколишнього середовища, продуктів харчування та води радіоактивними, отруйними, сильнодіючими отруйними речовинами та біологічними препаратами Матеріали підготувала Скляренко Ольга Анатоліївна – учитель зарубіжної літератури та основ медичних знань ОЗО «Балаклеївський ліцей імені Євгенії Гуглі» Балаклеївської сільської ради Черкаської області
Мета уроку Навчальна: сформувати у здобувачів освіти розуміння поняття евакуація; ознайомити з особливостями медичного захисту і забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення в НС, евакуаційними заходами, принципами та способами їх проведення; формувати навички власної підготовки до евакуації; виховна: виховувати людяне ставлення до хворих, літніх людей і дітей; розвивальна: розвивати навички дій в умовах НС, запобігання паніки, життєзбережувальну компетентність.
Мотивація навчальної діяльності На початку блокади Ленінграда під час Другої світової війни з міста було евакуйовано 395 091 дітей. Частину з них попри усі загрози було вивезено в райони області, а не в глиб країни, куди вивозили підприємства з робітниками. 175 000 дітей з районів довелося повернути в місто. Чим закінчилися такі евакуаційні заходи, на жаль, відомо всьому світові. Що може бути страшніше за смерть від голоду дітей – безневинних жертв в іграх «великих» політиків?!
Вивчення нового матеріалу 1. Поняття про евакуацію та її види Евакуація — це комплекс заходів щодо організованого вивезення (виведення) населення з місць та зон впливу наслідків надзвичайних ситуацій, його розміщення в безпечних районах місцях у разі виникнення безпосередньої загрози життю та заподіяння шкоди здоров’ю людей.
Вивчення нового матеріалу Медичний захист і забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення включає: надання медичної допомоги постраждалим унаслідок НС, рятувальникам, проведення їхньої медико-психологічної реабілітації. Медична допомога населенню забезпечується службою медицини катастроф; планування і використання сил та засобів закладів охорони здоров’я незалежно від форми власності; 3) своєчасне застосування профілактичних медичних препаратів та своєчасне проведення санітарно-протиепідемічних заходів;
Вивчення нового матеріалу 4) контроль за якістю та безпекою харчових продуктів і продовольчої сировини, питної води та джерелами водопостачання; 5) завчасне створення і підготовку спеціальних медичних формувань; 6) утворення в умовах надзвичайних ситуацій необхідної кількості додаткових тимчасових мобільних медичних підрозділів або залучення додаткових закладів охорони здоров’я;
Вивчення нового матеріалу 7) накопичення медичного та спеціального майна і техніки; 8) підготовку та перепідготовку медичних працівників з надання екстреної медичної допомоги; 9) навчання населення способам надання домедичної допомоги та правилам дотримання особистої гігієни; 10) здійснення заходів з метою недопущення негативного впливу на здоров’я населення шкідливих факторів навколишнього природного середовища та наслідків НС, а також умов для виникнення і поширення інфекційних захворювань;
Вивчення нового матеріалу 11) проведення моніторингу стану навколишнього природного середовища, санітарно-гігієнічної та епідемічної ситуації; 12) санітарну охорону територій та суб’єктів господарювання в зоні надзвичайної ситуації; 13) здійснення інших заходів, пов’язаних з медичним захистом населення, залежно від ситуації, що склалася.
Вивчення нового матеріалу 2. Евакуація населення з небезпечних районів При неповному забезпеченні захисними спорудами, а також у разі унеможливлення мешкання людей на певній території основним способом захисту населення є евакуація і розміщення його в зонах, безпечних для проживання.
Вивчення нового матеріалу Види евакуації: негайна — терміновий захід, якщо надзвичайна подія уже виникла або може виникнути в обмежений відрізок часу; тимчасова (проводиться на порівняно невеликій території у разі тимчасової загрози) чи безповоротна (НС унеможливила подальше мешкання людей на цій території);
Вивчення нового матеріалу Види евакуації: розосередження — організований вихід із міст й розміщення в заміській зоні робітників та службовців об’єктів народного господарства, які продовжують роботу у містах при НС, коли одна зміна працює на об’єктах господарства, а інша відпочиває в заміській зоні.
Вивчення нового матеріалу Організовують евакуацію начальники ЦЗ. Евакуаційні заходи передбачають завчасну розробку планів евакуації, підготовку зон і районів розміщення для нормальної життєдіяльності евакуйованого населення; підготовку всіх видів транспорту; створення необхідних структур і органів управління на період евакуації; проведення комплексу заходів для охорони громадського порядку і підтримання організованості серед населення.
Вивчення нового матеріалу Обов’язкова евакуація населення проводиться у разі виникнення загрози: аварій з викидом радіоактивних та небезпечних хімічних речовин; катастрофічного затоплення місцевості; масових лісових і торф’яних пожеж, землетрусів, зсувів, інших геологічних та гідрогеологічних явищ і процесів; збройних конфліктів (з районів можливих бойових дій у безпечні райони, які визначаються Міністерством оборони України на особливий період).
Вивчення нового матеріалу У воєнний час евакуації підлягає населення з місць і районів, небезпечних для проживання, а також підприємства, установи, організації та матеріальні цінності, які мають важливе державне, господарське та культурне значення. До таких районів і зон належать: — райони можливих бойових дій; — зони небезпечного радіоактивного забруднення; — зони можливого катастрофічного затоплення.
Вивчення нового матеріалу У разі введення надзвичайного стану у зв’язку з НС техногенного або природного характеру здійснюються такі заходи: - тимчасова чи безповоротна евакуація людей із місць, небезпечних для проживання, з обов’язковим наданням їм стаціонарних або тимчасових житлових приміщень; - установлення для юридичних осіб квартирної повинності для тимчасового розміщення евакуйованого або тимчасово переселеного населення аварійно-рятувальних формувань та військових підрозділів, залучених до ліквідації надзвичайних ситуацій.
Закріплення вивченого матеріалу Робота в групах 1 група. Дізнайтеся про евакуаційні шляхи вашого району. 2 група. Умовно здійсніть пересування по маршруту руху та оцініть свої морально-психологічні та фізичні можливості щодо його подолання. група. Як відбувається розміщення евакуйованого населення за межами вашого населеного пункту?
Підсумок уроку 1. Що таке евакуація? 2. Як називають район розміщення евакуйованого населення? 3. За чиїм рішенням здійснюється загальна евакуація в особливий період в окремих регіонах держави? 4. За якими принципами здійснюється евакуації населення? 5. Як відбувається підготовка та проведення евакуації населення з небезпечних районів.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ Література Захист Вітчизни. Основи медичних знань. Рівень стандарту : підручник для 11 класу закладів загальної середньої освіти / А.А. Гудима, А.О. Пашко, І.М. Герасимів, М.М. Фука. – Тернопіль : Астон, 2019. – 240 с. : іл. Інтернет-ресурси https://studme.com.ua/18800413/bzhd/meropriyatiya_meditsinskoy_zaschity.htm https://www.br.com.ua/referats/Bgd/6794.htm http://pidruchniki.com/11510409/bzhd/evakuatsiyni_zahodi https://disted.edu.vn.ua/courses/learn/1482 https://www.br.com.ua/referats/Bgd/6794.htm Відео: https://www.youtube.com/watch?v=p7ZsxPRalHc&t=9s&ab_channel=%D0%9E%D1%81%D0%B2%D1%96%D1%82%D0%BD%D1%96%D0%B9%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%9F%D0%B5%D0%B4%D0%B0%D0%B3%D0%BE%D0%B3%D1%96%D1%87%D0%BD%D0%B0%D0%BF%D1%80%D0%B5%D1%81%D0%B0 https://www.youtube.com/watch?v=nOKMLpJuLpQ&t=346s&ab_channel=MYKOLAIVDSNS