Презентація для учнів 11 класу до уроку біології: "Адаптація як загальна властивість біологічних систем". Дана презентація складена для проведення уроку за підручником В.Соболя.
Адаптація як загальна властивість біологічних систем
Номер слайду 2
Адаптація — здатність живого організму пристосовуватися до мінливих умов навколишнього середовища, що виробилась у процесі еволюційного розвитку.
Номер слайду 3
Значення адаптації: Допомагає організму переносити значні зміни в навколишньому середовищі;Допомагає перебудувати фізіологічні функції, поведінку відповідно до змін;Забезпечує підтримку сталості внутрішнього середовища організму, якщо параметри деяких чинників навколишнього середовища виходять за межі оптимальних.
Номер слайду 4
Організми, що адаптовані до свого оточуючого середовища, здатні до наступних дій: Отримувати повітря, воду, їжу та поживні речовини;Пристосовуватись до фізичних характеристик оточуючого середовища, таких як температура, освітленість та вологість;Захищатись від природніх ворогів;Розмножуватись;Реагувати на зміни оточуючого середовища.
Номер слайду 5
Основи теорії адаптації закладено канадськимученим Гансом Сельє (1936–1989). Він увів у науку поняття адаптації, виявив фази адаптаційного процесу, сформулював уявлення про загальний адаптаційний синдром і стрес.
Номер слайду 6
АДАПТАЦІЯ – загальна властивість усіх біосистем щодо формування й розвитку нових біологічних ознак відповідно до змін умов навколишнього середовища. КЛАСИФІКАІЯ АДАПТАЦІЙ
Номер слайду 7
Згідно з даними М. В. Тимофєєва-Ресовського адаптації розрізняють:* за походженням (преадаптивні, комбінативні й постадаптивні);* за характером змін (адаптації з ускладненням та адаптації зі спрощенням організації);* за еволюційним масштабом (спеціальні та загальні);* за тривалістю збереження в онтогенезі (короткочасні, ритмічні й постійні).
Номер слайду 8
Номер слайду 9
Структурні адаптації — це спеціальні частини організму, що допомагають йому виживати в природніх умовах. Наприклад:бути колір шкіриформа тілавідозміни покривів
Номер слайду 10
Фізіологічні адаптації — це системи всередині організму, що дозволяють виконувати деякі біохімічні або фізіологічні процеси. Наприклад:секрецію отрутипідтримання температури тіланейтралізацію токсинів при травленні
Номер слайду 11
Етологічні (адаптації поведінки) — це відозміни поведінкових реакцій організму у відповідь на зміни в оточуючому середовищі. Наприкладумовні або безумовні рефлекси
Номер слайду 12
Приклади та значення адаптацій{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Група адаптацій. Приклади адаптацій. Значення адаптацій. Структурні Великі вуха слонів або кроликів для терморегуляції, обтічна форма тіла дельфінів або риб, видозміни вегетативних органів рослин для здійснення додаткових функцій. Допомагають виживати в природних умовах. ФізіологічніПотовиділення у багатьох видів ссавців для терморегуляції, секреція отрути у змій або павуків для захисту й живлення, осморегуляція за участі зябр і ректальної залози у бичачої акули. Допомагають вижити в конкретних умовах. ЕтологічніНічний спосіб життя у багатьох мешканців пустель, загрозливі пози тіла для оборони від хижаків, побудова гнізд або нір. Видозміни поведінкових реакцій організму у відповідь на зміни в навколишньому середовищі
Номер слайду 13
Номер слайду 14
Маладаптація. Можливою є ситуація, коли деяка перевага, що її надає адаптація, з часом зменшується, аж до стану, коли минула адаптація стає шкідливою для виживання виду. Таке явище відомо під назвою «маладаптація», і може зустрічатись серед рослин, тварин або людей в таких областях як біологічні процеси, психологія, та безумовні рефлекси.
Номер слайду 15
АкліматизаціяІснує велика різниця між адаптацією та зовнішньо схожою на неї акліматизацією. Адаптація виникає та стабілізується протягом поколінь, що змінюють одне одного; акліматизація ж відбувається на проміжку часу всередині життєвого циклу однієї особини, і звичайно пов'язана з набагато менш критичними впливами оточуючого середовища.
Номер слайду 16
БІОЛОГІЧНА СИСТЕМА – живий об’єкт чи система об’єктів різноманітної складності (клітина, тканина, орган, система органів, організм, біоценоз, екосистема, біосфера), що мають у своєму складі максимальне з відомих число рівнів структурно-функціональної організації, кожен з яких є сукупністю взаємозалежних елементів.
Номер слайду 17
До біологічних систем належать складні системи різних рівнів організації. На кожному рівні виявляється властивість пристосовуватися до змін умов існування – адаптація.
Номер слайду 18
Клітинними адаптаціями є пристосування на рівні одноклітинних організмів або окремих клітин багатоклітинних організмів. Так, під дією ультрафіолетового випромінювання на мембрани епітеліоцитів синтезується фермент тирозиназа й утворюється меланін; нестача кисню стимулює збільшення кількості мітохондрій і посилення процесу біологічного окиснення; поява нового джерела поживних речовин спричиняє появу нових ферментів у клітинах бактерій.
Номер слайду 19
Прикладами адаптацій організмового рівня може слугувати зміна поведінки тварин, будови або функцій у межах спадкової норми реакції за зміни умов існування. Заєць-русак влітку. Заєць-русак взимку
Номер слайду 20
До популяційних адаптацій належать: спільне добування їжі зграєю вовків або прайдом левів, зростання в популяціях кількості самок і збільшення плодючості та кількості яєць у кладках птахів у сильно забрудненому середовищі.
Номер слайду 21
Видовими адаптаціями є шлюбні танці журавлів або турнірні бої оленів, результатом яких є добір самців й самок для успішної репродукції виду, нерест у прохідних риб, світлова комунікація у світляків.
Номер слайду 22
Прикладами екосистемних адаптацій можуть бути симбіотичні відносини між видами у біогеоценозах: мікориза орхідей з базидіальними грибами, бактеріориза бульбочкових бактерій роду Rhizobium з бобовими рослинами, мутуалізм риб-клоунів з актиніями.
Номер слайду 23
Біологічні та екологічні системи є відкритими і виявляють свої властивості лише у взаємодії із середовищем. При цьому система є провідним компонентом цієї взаємодії, а її склад та властивості визначають закономірності взаємодії та її результат. Серед таких закономірностей – принцип єдності організмів і середовища існування, в різний час сформульований К. Ф. Рульє, І. М. Сеченовим та В. І. Вернадським. Життя розвивається внаслідок постійного обміну речовин та інформації на ґрунті потоку енергії у динамічній єдності організмів й середовища мешкання
Номер слайду 24
Принцип єдності організмів і середовища існування: Життя розвивається внаслідок постійного обміну речовин та інформації на ґрунті потоку енергії у динамічній єдності організмів й середовища існування.
Номер слайду 25
Висновок: Людство - лише незначна частина біосфери, а людина є лише одним із видів органічного життя - Homo sapiens. Розум виділив людину з тваринного світу і дав йому величезну могутність. Людина протягом століть прагнула не пристосуватися до природного середовища, а зробити його зручним для свого існування. Тепер всім зрозуміло, що будь-яка діяльність людини впливає на навколишнє середовище, а погіршення стану біосфери небезпечно для всіх живих істот, у тому числі і для людини.
Номер слайду 26
Запитання для бесіди: Що таке адаптація? Наведіть приклади адаптацій у різних біосистем. Що таке принцип єдності організмів і середовища існування?4. Чому адаптація є загальною властивістю біосистем? 5. У чому суть принципу єдності організмів і середовища мешкання? 6. Як класифікують адаптації організмів?7. Яке значення адаптацій в еволюції органічного світу?
Номер слайду 27
Домашнє завдання§1прочитати і дати відповіді на запитання. Вивчити основні поняття.