Презентація до уроку "Двобій Ахілла і Гектора. Образи Ахілла і Гектора. Порівняльна характеристика героїв"

Про матеріал
Презентація містить опорні конспекти, що дозволяють актуалізувати засвоєне під час попередніх уроків, аналіз уривку "Убивство Гектора", засобів художньої виразності, порівняння героїв на рівні вчинків та рис характеру. Ілюстраціями є картини художників, названі та датовані.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

“Двобій Ахілла і Гектора” Образи Ахілла і Гектора. Порівняльна характеристика героїв

Номер слайду 2

З чого все почалося? Еріда Паріс Афродіта Афіна Гера Згадуємо, пояснюємо зображене

Номер слайду 3

З чого все почалося? До чого це призвело?

Номер слайду 4

З яким проханням звернулася Фетіда до Гефеста? Отже, усе почалося з яблука… Це яблуко підкинула Еріда, богиня розбрату. Одразу три богині сперечаються, хто з них є найвродливішою. Чому ж саме Паріс повинний вирішити суперечку? Справа у тому, що його вважає найсправедливішим з усіх смертних Арес, бог війни. Колись він переміг найкращого бика Паріса, сам перетворившись на бика, й Паріс віддав йому перемогу. Тепер Паріс, вродливий, сильний юнак, отримав від богів винагороду – лише його вирок буде визнаним справедливим. Сумнівна “винагорода” – руйнування Трої, загибель брата, смерть, рабство троянців. Гомер не задає таких питань, але ми, сучасні люди, питаємо: та чи є справедливість на Олімпі?

Номер слайду 5

Аналіз уривку “Убивство Гектора” Вдома ви прочитали уривок із пісні 22, де йдеться про те, як загинув Гектор. Як ви гадаєте, чому саме так названа пісня? Чому не “Двобій…”? не “Загибель Гектора”? не “Перемога Ахілла”? (Долю героїв не залежить від них, їхньої сили, майстерності у володінні зброєю.) Чому Ахілл та Гектор тричі оббігли Трою? (Обидва воїни були сильними і не поступалися одне одному у бігові.) - Хто з богів опікується героями? (На боці Ахілла — Афіна, що схиляє на свій бік і Зевса, Гектором опікується Аполлон.)

Номер слайду 6

Аналіз уривку “Убивство Гектора” Як вирішується доля героїв? Знайдіть цитату. («Батько безсмертних богів, терези золоті натягнувши, Кинув на шальки два жереби довгопечальної смерті — Гектора, коней баских упокірника, й другий — Ахілла, І посередині взяв. Долі Гектора день похилився, Вниз, до Аїду пішов.) - Чи можна вважати перемогу Ахілла чесною? (Ні, бо йому допомагала Афіна, що набула вигляду Деїфоба, брата Гектора, і «підступно його повела за собою», повернула списа Ахіллові, коли він не влучив у Гектора.) Чому Ахілл не погоджується на умови Гектора повернути його тіло батькам, якщо він буде переможений? (Ахілл страшенно ображений за свого друга Патрокла та за інших ахейців, що загинули від руки троянського царевича: «Не говори мені, Гекторе клятий, про жодні угоди…»)

Номер слайду 7

Ахілл убиває Гектора. Пітер Пауль Рубенс.

Номер слайду 8

- Як поводиться улюбленець Афіни після перемоги над Гектором? Знайдіть цитату. («Мовивши так, він на Гектора діло замислив негідне: Попробивав на обох йому дужих ногах сухожилля В п’ятах, де щиколоть; ремені в них протягнувши бичачі, до колісниці припнув, голові ж дав в пилу волочитись. На колісницю зійшов, славну зброю убитого взявши, Коней стьобнув батогом, і охоче вони полетіли. Куряви хмара знялась над волоченим тілом, звихрилось Чорне волосся, і вся голова його, досі прекрасна, В поросі билась густім. Ворогам-бо його на наруги Зевс хмаровладний віддав у ріднім вітчизнянім краї».) - Як ви ставитесь до цього вчинку Ахілла? Про який психологічний стан героя він свідчить? (Ахілл вчиняє жорстоко. Це свідчить або про відповідну рису характеру героя, або про певний психологічний стан. Не випадково поема розпочинається словами «Гнів оспівай, о богине, Ахілла, сина Пелея».Гнів на Агамемнона не щезає, він лише переходить на вбивцю найкращого друга — Гектора. Саме в такому психологічному стані Ахілл і здатний на неблагородні та підступні вчинки.) Чому, коли загинув Гектор, «Схоже було це найбільше на те, ніби Троя висока Полум’ям вся невгасимим од верху до низу палала»? (Гектора оплакували не лише рідні, а й уся Троя, бо це був її найкращий воїн.)

Номер слайду 9

Гамільтон Гевін (1723 – 1798). Ахілл волочить тіло Гектора навколо стін Трої

Номер слайду 10

Франц Йозеф Карл фон Мач. Тріумф Ахілла. Фреска на верхньому рівні головного зала Ахілліона у  Корфу, Греция Які риси характеру проявляють Ахілл і Гектор під час поєдинку? (Сміливість, мужність, прагнення помститися…)

Номер слайду 11

Засоби художньої виразності. Епітети Визначте, які епітети використовує Гомер відносно Зевса, Афіни, Аполлона, Ахілла, Гектора. Випишіть у зошити. Зевс — темнохмарний, хмаровладний (2), егідодержавний. Афіна — ясноока (2). Аполлон — дальносяжний (2), дальносяйний. Ахілл — богосвітлий (7), прудконогий (5), ясний, бездоганний, богоподібний. Гектор — впокірник коней, божистий, шоломосяйний (4), осяйливий.

Номер слайду 12

Постійні епітети Крім різних художніх означень, боги та герої мали так звані постійні епітети, які неодноразово використовувалися лише з певними іменами. Наприклад, у даному уривку Зевс двічі названий хмаровладним, Афіна тричі — ясноокою, Аполлон — дальносяжним, по відношенню до Ахілла сім разів згадується епітет богосвітлий та п’ять — прудконогий, Гектор чотири рази називається шоломосяйним. Ці художні означення вказують на найбільш яскраву, на думку автора, особливість героя: Афіна має ясні очі, уособлюючи мудрість, Ахілл — син богині та улюбленець богів — тому він богосвітлий. Гектор — шоломосяйний, бо мав шолома з чистого золота. Постійні епітети походять з фольклору, та зустріти їх у поемах Гомера не дивно, тому що, перш ніж стати літературним твором, ці сюжети існували у народних переказах та міфах.

Номер слайду 13

Поведінка героїв під час двобою зображується за допомогою порівнянь, які пов’язані з птахами, тваринами, зірками, це свідчить про особливе бачення світу і себе в ньому давньої людини, що відчувала свій нерозривний зв’язок з природою, була невід’ємною її частиною. Порівняння «Так же, як сокіл у горах з пернатих усіх найбистріший, Легко під хмарами гонить сполохану горлицю дику Й мечеться там на всі боки, а сокіл із клекотом хижим Швидко її настигає, здобичі прагнучи серцем. Рвавсь так Ахілл уперед…»«Сильний попереду мчав, настигав же, як вихор, багато Дужчий від нього…» «А прудконогий Ахілл безустанно за Гектором гнався. Наче на оленя юного пес по узгір’ях полює, Вигнавши з лігва, й жене по ярах та ущелинах диких, Той, хоч умкне на хвилину, у хащах густих затаївшись, Пес по сліду його знайде й женеться за ним, поки схопить». «Як не бува між людьми і левами клятв непорушних, Як між вовками й ягнятами згоди не буде ніколи, «Зщуливсь і кинувся, наче орел отой високолетний, Що на рівнину раптово із темної падає хмари Ніжне ягнятко вхопити або полохливого зайця,— Кинувся так же і Гектор, підносячи гострий меч свій». «Так же, як сяє між зір незліченних у темряві ночі Геспер, що в небі немає від нього яснішої зірки, Сяяло так і відточене вістря на списі Ахілла…»

Номер слайду 14

Антон Лосенко (1737 – 1773). Прощання Гектора з Андромахою (1773)

Номер слайду 15

Жак Луї Давід (1748 – 1825) Андромаха оплакує Гектора. 1783

Номер слайду 16

Менелай з тілом Патрокла М. М. Ге (1831 – 1894). Ахіллес оплакує Патрокла (1855)

Номер слайду 17

Робимо висновки Запишіть у зошити висновки стосовно змісту прочитаного уривку, переглянутих картин: Якою постає війна, зображена Гомером? Чи справедливо ставляться олімпійські боги до героїв? Чи можна вирішити, яка з воюючих сторін права, а яка винна? У чому найбільш проявилася майстерність Гомера – у зображенні дій, характерів, описів?

Номер слайду 18

Що є мужність? Що таке благородство? І чи властиві вони таким героям, як Гектор і Ахілл? Сьогодні ми почали розмірковувати над цими запитаннями, розгадуючи таємниці поетики поеми «Іліада». Перші спостереження і власні висновки зроблено. Порівнюємо героїв Ахілл Вчинки Риси характеру Гнівається на Агамемнона, Має почуття власної гідності відмовляється воювати Запальний, властиве почуття помсти Мужньо б’ється на полі бою Сміливий, безстрашний Скликає збори воїнів, на яких звинувачує Справедливий Агамемнона, боягуза в бою і першого, Вразливий хто збирає здобич Невтішний у горі Плаче від образи,скаржиться матері Жорстокий, мстивий Сумує та побивається за Патроклом Шляхетний Знущається над тілом Гектора Віддає Пріамові тіло сина Гектор Вчинки Риси характеру Очолює троянців у боротьбі Патріот за незалежність рідного міста Чуйний Ніжний до батька,дружини, сина Люблячий Просить матір молитися з жінками Мужній в храмі Афіни Сміливий Мужньо б*ється на полі бою, Сильний убиває Патрокла Рішучий Біжить від Ахілла, але долає страх

Номер слайду 19

Домашнє завдання Прочитати уривок з «Іліади» «Викуп Пріамом тіла Гектора» (пісня 24, вірші 469–746). Висловити (письмово) власне ставлення до Ахілла й Гектора.

Середня оцінка розробки
Структурованість
4.8
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.9
Всього відгуків: 16
Оцінки та відгуки
  1. Гронська Тетяна Володимирівна
    Загальна:
    4.0
    Структурованість
    2.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Галушко Тетяна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Костенко Алла
    Щиро дякую. Ви, молодець!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Кайдалова Жанна Борисівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  5. Гербуль Наталія Олександрівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  6. Поїзд Валентина Савівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  7. Жуковська Еліна Миколаівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  8. Губар Алла Анатоліївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  9. Чебан Галина
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  10. Горева Оксана Володимирівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  11. Кучеренко Людмила Віталіївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  12. Фефелова Наталія Іванівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  13. Iv Irina
    Дякую! Відмінна презентація!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  14. карпук лідія
    Дякую за цікавий та змістовний матеріал.
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  15. Каплун Света
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  16. Фокіна Катерина Іванівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 13 відгуків
ppt
Додано
12 жовтня 2020
Переглядів
63558
Оцінка розробки
4.9 (16 відгуків)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку