Мета уроку: дати здобувачам освіти поняття власність; ознайомити з основними формами власності; розширити знання про процеси приватизації і роздержавлення, що відбуваються в Україні; розвивати інтерес до навчання та пізнання нового, вміння аналізувати та систематизувати матеріал, розвивати економічне мислення; виховувати шанобливе ставлення до своєї власності та власності інших.
Власність Власність – це право, урегульоване законом, розпоряджатись, користуватись, продавати, передавати в дар і по спадковості різні предмети, речі, засоби виробництва і нерухомість. Власність – це сукупність відносин між суб'єктами господарювання з приводу привласнення засобів виробництва та його результатів. Юридична сторона Економічна сторона
Висновок Власність як економічна категорія виражає відносини між людьми з приводу привласнення об'єктів власності й перш за все засобів виробництва та його результатів. Власність як юридична категорія відображає законодавче закріплення економічних відносин між фізичними і юридичними особами з приводу володіння, користування й розпорядження об'єктами власності.
Індивідуально-трудова власність Індивідуально-трудова власність характеризується тим, що фізична особа в підприємницькій діяльності одночасно використовує власні засоби виробництва і свою робочу силу. Сімейна трудова власность , якщо в господарстві використовується праця членів сім'ї (наприклад, фермерське сімейне господарство).
Приватна власність з найманою працею Приватна з найманою працею – індивідуальний приватний власник може використовувати в господарстві й працю найманого робітника (постійно чи на сезонних роботах). Партнерська власність є об'єднанням капіталів або майна кількох фізичних чи юридичних осіб. З метою здійснення спільної підприємницької діяльності кожний учасник партнерського підприємства зберігає свою частку внесеного ним капіталу чи майна у партнерській власності. Корпоративна (акціонерна) власність - це капітал утворений завдяки випуску і продажу акцій. Об'єктом власності акціонерного товариства, крім капіталу, створеного за рахунок продажу акцій, є також інше майно, придбане в результаті господарської діяльності.
Державна власність Загальнодержавна власність - це спільна власність усіх громадян країни, яка не поділяється на частки. Власність необхідна державі для виконання економічних, соціальних і оборонних функцій. Об'єктами державної власності є природні ресурси (земля, її надра, ліси, води, повітряний простір), енергетика, транспорт, зв'язок, дороги, навчальні заклади, заклади національної культури, фундаментальна наука, оборонні та космічні об'єкти тощо. Муніципальна (комунальна) власність - це власність, яка перебуває в розпорядженні регіональних державних органів (області, міста, району тощо).
Колективна власність Кооперативна власність - це об'єднана власність членів окремого кооперативу, створена на добровільних засадах для здійснення спільної діяльності. Власність кооперативу формується в результаті об'єднання майна, грошових внесків його членів і доходів, одержаних від їхньої спільної трудової діяльності. Власність трудового колективу - спільна власність, передана державою чи іншим суб'єктом у розпорядження колективу підприємства (на умовах викупу чи оренди), яка використовується відповідно до чинного законодавства.
Колективна власність Власність громадських і релігійних об'єднань створюється за рахунок власних коштів, пожертвувань громадян чи організацій або шляхом передачі державного майна. Суб'єктами такої власності є партії, профспілки, спортивні товариства, церкви та інші громадські організації.
Становлення форм власності в Україні Будь-яка країна, ступивши на шлях ринкових реформ, має розв’язати питання роздержавлення і приватизації. Ці поняття взаємопов’язані, проте не тотожні. Роздержавлення - це комплекс заходів, спрямованих на усунення монополії держави на власність і утворення багатоукладної економіки, посилення процесів її саморегулювання. Приватизація - це перетворення державної власності у різноманітні форми недержавної власності. Приватизація розпочата в Україні у 1992 р. та триває сьогодні.
Висновок Роздержавлення — це низка заходів, спрямованих на усунення монополії держави на власність, скорочення державного сектора й утворення багатоукладної економіки, посилення процесів саморегулювання економіки. Роздержавлення не означає, що держава залишає економіку, вона лише змінює форму діяльності, намагаючись краще пристосуватися до вимог ринкової економіки. Приватизація — це передача державної власності за плату або безкоштовно в приватну власність. Вона має стимулювати розвиток малого бізнесу, орендних і спільних підприємств.
Закріплення нового матеріалу Визначте, правильним чи неправильним є твердження, поставивши проти його номера відповідно «Так» або «Ні». 1. Власність — це відносини між людьми з приводу розподілу праці в процесі виробництва. 2. Право власності стосується можливостей особи використовувати певні речі за їх призначенням. 3. Будь-яке рухоме та нерухоме майно — це об’єкт власності. 4. Змішана форма власності означає, що майном володіють особи різного віку.
Закріплення нового матеріалу 5. Приватна власність історично виникла раніше, ніж державна. 6. У сучасній Україні панівною є приватна власність. 7. Комунальна і загальнодержавна власність — це одне й те саме. 8. Форми власності відрізняються між собою лише об’єктом, що привласнюється. 9. Суб’єктом власності може бути і людина, і підприємство, і держава. 10. Роздержавлення і приватизація — це синоніми.
Закріплення нового матеріалу 3. Установіть відповідність між складовими (робота в парах) A. Родина Семиренків проживає у двокімнатній квартирі в місті. Б. Федір Іваненко придбав трикімнатну квартиру в місті, що підтверджується актом купівлі-продажу. B. Федір Іваненко здав в оренду квартиру в місті на один рік. Г. Будівельне управління здає в експлуатацію 36-квартирний житловий будинок. 1. Право володіння. 2. Право використання 3. Право розпорядження
Закріплення нового матеріалу 4. Закінчіть речення: - Я маю земельну ділянку, тобто я нею________________________ - Я виростив на цій ділянці овочі, щоб вживати їх, тобто я цією ділянкою__________________________ - Я продав свою земельну ділянку, тобто я нею__________________________ Допоміжні слова : володіти, користуватися, розпоряджатися