Презентація "Приватизація в Україні"

Про матеріал
Презентація "Приватизація в Україні" розкриває сутність понять приватизація, роздержавлегння, етапи приватизації в Україніі, приватизація об'єктів державної власності, житла, землі.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Приватизація в Україні

Номер слайду 2

Сутність приватизаціїПриватизація - це перетворення державної власності у різноманітні форми недержавної власності. Розпочата в Україні у 1992 р. приватизація була спрямована на створення класу ефективних власників і конкурентного середовища, що складає основу ринкової економіки.

Номер слайду 3

І етап приватизації 1992–1994 рр. В Україні приватизація державних підприємств здійснювалася у декілька етапів:на І етапові (1992–1994 рр.) була здійснена приватизація малих підприємств і переважала змішана –грошово-сертифікатна – форма привласнення майна державних підприємств.

Номер слайду 4

ІІ етап приватизації 1996-1999рр.ІІ етап (1996–1999рр.) – етап масової приватизації- основної маси середніх та великих підприємств (з використанням спеціальних цінних паперів – приватизаційних майнових сертифікатів і компенсаційних сертифікатів).

Номер слайду 5

ІІІ етап приватизації з 2000р. І до теперІІІ етап (почався у 2000 р.і триває далі) – етап індивідуальної грошової приватизації стратегічних промислових підприємств. За період з 1992 по 2013 рік було приватизовано 115317 об’єктів державної власності, надходження склали 63,2 млрд.₴

Номер слайду 6

Приватизація в 2014 - 2017рр. Приватизація держмайна в 2014 – 2017 рр.:1238 об’єктів заплановано приватизувати;357 об’єктів приватизовано на кінець 2017 року (план виконано на 28%);68,2 млрд.₴ заплановано надходжень від приватизації;0,803 млрд. ₴ надійшло на кінець 2017 р.

Номер слайду 7

Приватизація в 2017 – 2020 рр.3444 - загальна кількість державних компаній: з них - 893 підприємства виставили на продаж;359 – передадуть в концесію;559 підприємств знаходяться в зоні АТО і Криму;363 об’єкта залишать в державній власності; 15 стратегічних об’єктів залишать в державній власності;1225 збиткових підприємств ліквідують. Потенційний прибуток 17,1 млрд. ₴

Номер слайду 8

Основні форми приватизаціїЗгідно з Концепцією роздержавлення і приватизації основними формами приватизації є:ваучерна приватизація; викуп трудовим колективом;викуп державного майна зданого в оренду;продаж на аукціоні;комерційний конкурс;некомерційний конкурс;продаж акцій відкритих акціонерних товариств.

Номер слайду 9

Приватизаційний майновий сертифікат. У 90-ті роки усі українці отримали на руки приватизаційний майновий сертифікат, документ, який підтверджував право власності на частину підприємств України. Це абстрактний символ власності вартістю 1млн.50 тис. карбованців станом на 01.11.1993 р.

Номер слайду 10

Приватизаційний майновий сертифікат. Люди сподівалися стати власниками, отримувати дивіденди по акціям як акціонери в розвинутих країнах, але не справдились надії, левова частка держмайна опинилася в руках олігархічних кланів.

Номер слайду 11

Приватизація житла. Одночасно з приватизацією держпідприємств здійснювалася приватизація державного житлового фонду, яка дала можливість безкоштовної передачі громадянам квартир з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена його сім'ї та додатково 10 квадратних метрів на сім'ю. Здійснення цього виду приватизації сприяло формуванню і розвитку ринку житла як однієї зі складових частин ринкових перетворень в Україні.

Номер слайду 12

Приватизація земліРеформи відносин власності в аграрній сфері почалися у 1992 р. із передачі громадянам України в приватну власність (на безоплатній основі) земельних ділянок для ведення особистих підсобних господарств. Одночасно відбувався процес перетворення колгоспів і радгоспів у колективні сільсько господарські підприємства (КСП), яким земля передавалася в колективну власність. Надалі (1995 р.) майно і землі КСП ділилися на число його членів (включаючи пенсіонерів), і в такий спосіб визначався розмір умовного земельного і майнового паю. У подальшому власники мали зареєструвати своє право на володіння земельною ділянкою і отримати державний акт на право приватної власності на землю.

Номер слайду 13

Ринок землі стартував з 1.07.2021 Мапа середніх цін с\г земель (тис. ₴ за гектар)На Вінничині середня ціна за 1 га – 37,0 тис. ₴Громадяни України можуть купувати землю сільськогосподарського призначення з 1 липня 2021 року. З 2024 року набувати права власності зможуть юридичні особи, засновниками або кінцевими бенефіціарами яких є українці.

Номер слайду 14

Рейдерство. За даними дослідження міжнародної організації Property Rights Alliance, у рейтингу захищеності прав власності Україна посідає 115-е місце в списку з 128 країн. Тому не дивно, що широкого поширення у вітчизняній економіці набуло рейдерство. Рейдерство — вороже, здійснене проти волі власника захоплення його майна на користь іншої особи, що відбувається поза межами цивільного законодавства; встановлення над майном повного контролю нового власника в юридичному й фізичному розумінні з використанням корумпованості чиновників та із застосуванням сили.

Номер слайду 15

Причини рейдерства. Основними причинами, що зумовлюють поширення рейдерства в Україні, є:слабкість правової системи;недосконалість судової влади;корумпованість органів влади;відсутність державних інститутів, які б ефективно захищали права власника;низький рівень правової культури;правовий нігілізм як у суб’єктів господарювання, так і у представників органів влади.

Номер слайду 16

Підсумок приватизаціїЯк результат приватизації колишні державні активи зосередилися переважно у великих фінансово-промислових груп, пов’язаних із владою. У цьому вузькому колі зосередилися і головні доходи від використання колишнього державного майна. Приватизація стала важливим чинником поляризації доходів населення. Основна частина населення, включаючи малий і середній бізнес, під час розподілу державного майна явно програла.

Номер слайду 17

Дякую за увагу!

pptx
До підручника
Економіка (профільний рівень) 10 клас (Крупська Л.П., Тимченко І.Є., Чорна Т.І.)
Додано
26 грудня
Переглядів
5
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку