Зберігаємо спокій. Віримо в ЗСУ. Разом до перемоги! 🇺🇦

Презентація до уроку історії України "Культура України 16 ст. (частина 1)"

Про матеріал
Презентація містить текстову інформацію, ілюстративні матеріали, які вчитель може використати під час вивчення нового матеріалу за темою "Культура України 16 століття" (освіта, книговидання). Текстова інформація - за підручником О.В.Гісем, О.О.Мартинюк; ілюстрації - з інтернет-джерел.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Культура України в XVI  ст. Розвиток української мови, освіти, книговидання і  літописання. Умови розвитку української культури в  XVI  ст. Відсутність державності в українців залежність розвитку культури від політики урядів країн, у складі яких перебували українські земліУнаслідок Люблінської унії 1569 р. межах однієї держави опинилася більша частина українських земель.сприяло їх культурному зближенню спричинило процеси полонізації та окатоличення українців.

Номер слайду 2

Укладення Берестейської унії 1596 рпоглиблення кризи православної церкви та втрати нею свого привілейованого становища в суспільствіНегативно відобразилось на розвитку культури. Вплив ідей Відродження, Реформації та Контрреформації

Номер слайду 3

Розвиток української мови. У XVI ст. писемну мову українців і білорусів називали руською. У Великому князівстві Литовському вона була офіційною мовою. ВАЖЛИВО!!!В XVI ст. в руській мові під впливом усного народного мовлення з’являються риси української літературної мови. Однією з перших книг, перекладених із церковнослов’янської мови тогочасною українською мовою, було Пересопницьке Євангеліє. Переклад було здійснено на власні кошти волинської княгині Анастасії Заславської

Номер слайду 4

Освіта. У XVI ст. на українських землях, як і в попередні часи, при церквах і монастирях діяли початкові школи. У Європі в цей час виникали середні школи, де навчали латинської мови і «семи вільних наук» — граматики, риторики, діалектики, арифметики, геометрії, астрономії та музики. В Україні навчальними закладами такого типу стали слов’яно-греко-латинські школи. Першу таку школу відкрив князь К.-В. Острозький у своєму замку близько 1578 р. Такі школи засновували також православні братства. Перша була створена 1585  р. при Львівському братстві.

Номер слайду 5

Літописання, література і  книговидання. У Короткому Київському літописі йдеться про події, що відбувалися у 862—1515 рр. Під впливом західноєвропейського Відродження поширюється новолатинська поезія. Одним із кращих творів цього жанру є написана в 1584 р. поетом Себастіаном Кленовичем поема «Роксоланія».

Номер слайду 6

Московський першодрукар Іван Федоров. Переїхавши до Львова, він видав за кошти Львівського братства в 1574  р. свої перші книги в Україні — «Апостол» і «Буквар». Особливо плідною була діяльність І. Федорова в Острозі, куди його запросив працювати князь К.-В. Острозький. У 1581  р. Федоров надрукував тут Острозьку Біблію«Буквар» став першим шкільним підручником на українських землях.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
 1. Ковтуновська Галина Миколаївна
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
pptx
Додано
19 листопада 2020
Переглядів
2801
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку