Матеріал про життя і діяльність Галшки Гулевичівни .Розрахований для застосування на уроках(заняттях) курсу за вибором "Видатні постаті України сер. ХVІ – ХVІІІ ст",а також на уроках історії України,
Галшка Гулевичівна. Чим відома ця жінка? Чому її пам’ятають в українських землях ось вже більше чотирьох століть?
Номер слайду 2
КОРОТКА БІОГРАФІЧНА ДОВІДКАНародилася Єлизавета Гулевичівна 9 грудня 1577 року на Волині, в селі Затурці. Там вона зросла дівчиною-красунею, яка оволоділа кількома мовами, стала високоосвіченою жінкою.
Номер слайду 3
КОРОТКА БІОГРАФІЧНА ДОВІДКАУ власності родини другого чоловіка Галшки , Стефана Лозки, була величезна маєтність на Київському Подолі, в навколишніх селах, містечках. Діяльна, невтомна Галшка взяла на себе управління ними. Але найбільше часу тратила на читання книг, старих літописів, які зберігались в соборах Подолу. Весь Київ знав її як одну з найосвіченіших жінок того часу. Через деякий час після смерті чоловіка (1618р.), Галшка Гулевичівна переїзджає до Луцька і пов’язує своє життя з Хрестовоздвиженським братством. Нагадаємо, ім’ям Галшки Гулевичівни названа вулиця у Луцьку.
Номер слайду 4
ГАЛШКА (ЄЛІЗАВЕТА) ВАСИЛІВНАз роду ГУЛЕВИЧІВЄлізавета була освіченою жінкою, знала декілька мов. Її шляхетська родина здавна була тісно повязана із служінням православній церкві: її дід був висвячений у 1540р. На православного єпископа під іменем Феодосій ; перший свекор – відомий церковний діяч Іпатій Потій
Номер слайду 5
ГАЛШКА (ЄЛІЗАВЕТА) ВАСИЛІВНАз роду ГУЛЕВИЧІВ
Номер слайду 6
ГАЛШКА (ЄЛІЗАВЕТА) ВАСИЛІВНА ГУЛЕВИЧІВНА ЛОЗКАГалшка Лозка 15 жовтня 1615р. Подала до київських градських книг фундуш(дарчу) в якій відказала власний дім із землею і всім Добром з того двору і землі На ставропігійний монастир Тта школу як шляхетським так і мещанським.
Номер слайду 7
КИЇВСЬКА БРАТСТКА ШКОЛАТак розпочала Свою діяльність. Київська братська школа .Її фундуш допоміг форму-ванню і становленню Києво –Могилянської Академії . А з нею і новоївищої освіти в україн-ських землях
Номер слайду 8
ГАЛШКА (ЄЛІЗАВЕТА) ВАСИЛІВНА ГУЛЕВИЧІВНА ЛОЗКАЄлізавету Лозку підтримали в її меценатській діяльності відомі релігійні та культурні діячі православної УкраїниІ ов Мелетій Лаврентій Памво Борецький Смотрицький Зизаній Беринда…
Номер слайду 9
ГАЛШКА (ЄЛІЗАВЕТА) ВАСИЛІВНА ГУЛЕВИЧІВНА ЛОЗКА Ставши удовою вдруге Галшка повернулася до Луцьку. Але і там продовжувала меценатську діяльність . У 1641 р. вона склала тестамент, в якому майже все своє майно заповіла Луцькому братству та Хрестовоздвиженській церкві, в якій і була похована. Варто зауважити, що при церквах ховали лише видатних братчиків та благодійників цмонастирів і шкіл . До таких людей віднесли і Галшку Гулевичівну – першу українську меценатку.