Продовжи фразу: На вулиці сонячна погода. .. На дереві сидить кіт... Стало прохолодно…
Номер слайду 3
Умовивід – це ….. мислення, у якій з одного чи кількох …. за допомогою певних правил отримуємо … судження. Слова для довідки: форма, розмір, операція, судження, поняття, нове, старе.
Номер слайду 4
Умовивід – це така форма мислення, завдяки якій з одного або кількох суджень отримують нове судження. Будь-яка планета є космічний об’єкт. Отже, деякі космічні об’єкти – планети. Будь-яка книга є джерелом інформації. Будь-який підручник – книга. Отже, будь-який підручник є джерелом інформації.
Номер слайду 5
Номер слайду 6
Підсумок. З яких суджень складається умовивід?ЗАСНОВОКВИСНОВОКСудження, що містить вихідне знання. Судження, що містить вивідне знання.
Номер слайду 7
Перетворення - це умовивід, в якому висновок повторює засновок, але в іншій формі й дещо уточнює його. Наприклад: Усі помідори - овочі. Отже, жодний помідор не є не овочем. Деякі числа є двоцифровими. Отже, деякі числа не є не двоцифровими. Жодне S не є Р. Отже, всі S є не Р. Деякі S не є Р. Отже, деякі S є не Р.
Номер слайду 8
Сергійко взимку з'їв снігу. Отже,…Оленка не любить чистити зуби. Отже, ............... , ............ Дениско та Олексійко грали у кімнаті в футбол. Отже,…Тарасик вирішив перейти проїжджу частину вулиці на червоне світло світлофора. Отже,…Прочитай засновок і побудуй висновок:
Номер слайду 9
Всі яблука - фрукти. Отже, жодне яблуко не є фруктом. Деякі тварини - ссавці. Отже, деякі тварини не є не ссавці. Деякі чотирикутники не є прямокутниками. Отже, деякі чотирикутники не є не прямокутниками. Жодний чотирикутник не є трикутником. Отже, всі чотирикутники є не трикутниками. Прочитай умовиводи. Чи правильно виконане перетворення?
Номер слайду 10
Номер слайду 11
Умовивід обернення
Номер слайду 12
Обернення - це умовивід, у якому висновок утворюється шляхом переставляння ознаки чи властивості предмета думки (Р) на місце предмета думки (S), а предмета думки (S) на місце ознаки чи властивості предмета думки (Р). Загальна схема обернення: S є Р Отже, Р є S. Усі прямокутники - чотирикутники. Отже, деякі чотирикутники - прямокутники. Деякі головні члени речення - підмети. Отже, всі підмети - головні члени речення. Жодний огірок не є помідором. Отже, жодний помідор не є огірком.
Номер слайду 13
Дані числа 600, 380, 225, 123. Позначити буквами А, В, С, ^ так, щоб розв’язок відповідав такій умові:1) число А кратне 3 і 5;2) число В кратне 3, 4, 5, і 6.3) число С кратне 3;4) число ^ кратне 4, 5. Відповідь. А — 225, В — 600, С — 123; ^ — 380.