Презентація до уроку з Громадянської освіти на тему " Підприємництво".
Хто такий підприємець, якими правами та обов'язками користується, межі його відповідальності.
Людина з будь-якою освітою і професійною підготовкою час від часу постає перед вибором: працювати за наймом чи розпочати власний бізнес? Упродовж всього дорослого життя це питання виникає у кожного. Деякі відповідають на це питання однозначно ― краще працювати на себе. Таких людей називають бізнесменами або підприємцями. Соціологи та економісти вважають, що підприємливість ― дуже рідкісний виробничий ресурс, який притаманний лише 5– 8 % населення. Тому він є таким цінним.
Номер слайду 3
Хто такий підприємець?Підприємництво ― самостійна, ініціативна, систематична, здійснювана на власний ризик діяльність з виробництва товарів, надання послуг та виконання робіт (господарська діяльність) з метою одержання прибутку. (Стаття 4 Господарського кодексу України).
Номер слайду 4
Номер слайду 5
Підприємці виконують функції: — організовують виробництво товарів і послуг; — створюють робочі місця; — впроваджують науково-технічні досягнення у виробництво; — платять податки державі. Головною умовою здійснення підприємницької діяльності в Україні є її державна реєстрація. Державна реєстрація суб’єкта підприємницької діяльності ― це юридична процедура отримання у відповідних державних органів влади свідоцтва про право здійснювати підприємницьку діяльність.
Номер слайду 6
Номер слайду 7
Але зазначимо, що лише 5–8% володіють підприємницьким талантом, і успішно йдуть до головної мети підприємця – отримання прибутку, який є різницею між загальною виручкою та загальними витратами. Робочий час підприємця становить 24 години на добу, 7 діб на тиждень, 365 днів на рік.
Номер слайду 8
Окрім ненормованого робочого дня, загрозами й проблемами для тих, хто займається підприємницькою діяльністю є: ризик фінансового краху, ризик втрати іміджу, залежність від клієнтів та держави, стреси, помилки в плануванні, неефективне використання ресурсів тощо.
Номер слайду 9
Чи кожна людина може стати підприємцем? Теоретично – так. Проте існують загальні обмеження для осіб, що займаються підприємництвом.
Номер слайду 10
Відповідно до Господарського кодексу України та інших законів держави підприємець має права та обов’язки. Правами підприємця є право на вільний вибір діяльності, встановлення цін і тарифів, розпорядження майном і прибутками, залучення ресурсів, вільний найм працівників, вибір постачальників і споживачів тощо.
Номер слайду 11
Серед обов’язків виділимо укладення трудових договорів із найманими працівниками; забезпечення оплати праці на рівні не нижчому за мінімальні розміри, встановлені законодавством; забезпечення відповідних умов і охорони праці; забезпечення соціальних гарантій; забезпечення надійної якості продукції, охорона довкілля.
Номер слайду 12
Не завжди інтереси підприємців і суспільства збігаються. Тому сьогодні гостро постає питання про відповідальність підприємця перед своїми працівниками, перед споживачами, перед громадою і державою.
Номер слайду 13
Нині популярним терміном є «соціальна відповідальність бізнесу». Це добровільний внесок бізнесу в розвиток суспільства в соціальній, економічній та екологічній сферах, пов’язаних з основною діяльністю компанії. Виокремлюють такі типи СВБ: економічна (створення робочих місць і сплата податків), юридична (дотримання вітчизняних та міжнародних законів), етична (дотримання компанією та співробітниками загальнолюдських норм поведінки у взаєминах один з одним, із конкурентами, з державою та суспільством), добровільна (інвестування в соціальні проєкти, котрі приносять користь суспільству, але не приносять особливих дивідендів компанії).
Номер слайду 14
Яким же чином можна стати підприємцем?Бізнес можна купити, бізнес можна побудувати з нуля, створивши нову фірму, його можна успадкувати, отримати в процесі приватизації державної власності й унаслідок купівлі франшизи в материнської компанії, яка забезпечить Вас устаткуванням, ресурсами й технологіями в обмін на значну частину прибутку й дотримання правил гри. Стів Джобс та Білл Гейтс розпочинали практично з нуля, маючи лише ідею та бажання її реалізувати. Вони досягли поставлених цілей, заснувавши бізнесові імперії в ІТ-сфері.
Номер слайду 15
Підприємництво має величезне значення для економіки країни. Підприємницька діяльність забезпечує створення нових робочих місць, формує прошарок підприємців-власників – основу платоспроможного середнього класу, виконує роль піонерів у науково-технічному прогресі, спряє підвищенню ефективності національного виробництва шляхом розвитку конкуренції.
Номер слайду 16
Не поспішайте сліпо копіювати чужий досвід. Будьте собою! Втілюйте власні мрії та задуми, і, можливо, у Вас з’явиться свій бізнес-план, якому позаздрить будь-який успішний підприємець сучасності. Бажаю Успіхів !