У багатьох іменниках жіночого роду із суфіксом -к(а) у множині наголос переходить на закінчення: вказІвка — вказівкИ, учИтелька — учителькИ (АЛЕ: рОдичка —рОдички, сусІдка — сусІдки; більшість іменників у множині має наголос на закінченні: листкИ, сторінкИ тощо. на останній склад наголошуємо такі слова на позначення мір довжин: мілімЕтр,сантимЕтр, кіломЕтр (АЛЕ: барОметр, термОметр)
Дієслова: дієслово бути: бУти, бУдемо, але у минулому часі: булА, булО, булИ; наголос на останньому складі мають дієслова вестИ, нестИ і под.; у дієслівних закінченнях -емо, -имо, -ете, -ите наголошуємо останній склад: несемО, несетЕ (а не несЕмо, несЕте), ідемО, ідетЕ (а не ідЕмо, ідЕте), підемО, підетЕ тощо (АЛЕ: бУдемо, гуркОчемо, залИшите).
Наголос ЗАВЖДИ на третьому, четвертому складі у словах: розв’язАння, сільськогосподАрський, сторінкИ (множина), одинАдцять, кіломЕтр, ідемО, беремО, абИяк, ідетЕ, асиметрІя, бюлетЕнь, навчАння, псевдонІм, кропивА, болотИстий, валовИй, ветеринАрія, інженЕрія, мозолИстий, наздогАд, некролОг, осокА, каталОг, бюлетЕнь, рукопИсний, кулінАрія.
1. Багато-багато разів перечитайте слова! Тільки читайте вголос! 2. «Пограйте у картки»: з одного боку картки напиши слово без виділення наголосу, а з іншого – з виділенням наголошеного складу. Поки робитимеш картки, вже багато запам’ятаєш! 3. Ті слова, що ніяк не можеш запам’ятати, напиши на папірцях та приклей вдома на місця, куди часто дивишся – наприклад, на холодильник. 4. Слова з наголосом, що ти запам’ятав, намагайся застосовувати в мовленні якомога частіше, щоб це відклалося в твоїй пам’яті Опрацюйте поданий матеріал, вивчіть найскладніші випадки наголошення Створіть 10 речень зі складними випадками наголошення ЗНО на 200 балів