22 червня о 18:00Вебінар: Telegram для навчання: практичні кейси зі створення вчителем каналу та бота

Презентація до уроку " Народні колискові пісні. «Ой ти, коте, коточок», «Ой ну, люлі, дитя, спать» "Мотиви і символічні образи""

Про матеріал
Колискові пісні — один з найдавніших жанрів народної словесності, що сягає коріннями міфологічного періоду творчості. В минулому подібні пісні виконувались, не тільки, щоб приспати дитину, а як і замовляння, з метою привернути до неї або відвернути від неї певні духовні сили, оберегти від зла, сприяти її здоров’ю і швидкому зросту. Презентація до уроку на 8 слайдів.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Мотиви і символічні образи у колискових піснях

Номер слайду 2

Центральним групі колисанок є образ матері. Вони сповнені мріями, думками матері про майбутню долю дитини.

Номер слайду 3

Найстійкіший з усіх мотивів, який з’являється в переважній більшості творів — закликання чи запрошення сну до дитини. Звідси у східнослов’янському фольклорі персоніфіковані образи Сну і Дрімоти.

Номер слайду 4

Поруч із цими міфічними істотами з’являється уособлення злої, негативної сили в образі Бабая.

Номер слайду 5

Кіт у слов’янських культах займає вагоме місце, він символ оберегу дому (спить на печі; стереже спокій; не відходить далеко від дому, завжди повертається). 

Номер слайду 6

Також у колискових з’являються образи птахів Голуб символізує душу людини та її зв'язок з Богом, будучи посередником між небом і земним життям. У Стародавньому світі, цей птах був символом любові, а також родючості. Зозуля – провісниця. Вона має вищий дар – «кукує» людині літа, щасливу або нещасливу долю.

Номер слайду 7

Колискові, в яких зустрічаються рослинні символи, мають найбільше споріднених рис із замовляннями. М’ята – це символ очищення й відвернення злих духів. Барвінок - це символ радісної життєвої сили, вічності. Рута – символ цнотливості; символ краси, розквіту, зрілості.

Номер слайду 8

Колиску нерідко чіпляють саме на плодове дерево – яблуні, груші тощо, які наявні у віруваннях та обрядах, пов’язаних із народженням дитини. Колисання на дереві – домінуючий міфологічний мотив колискових пісень.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
 1. Денисенко Лариса Анатоліївна
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
pptx
Додано
4 травня 2020
Переглядів
666
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку