Мета уроку. Пізнавальна: сформувати поняття про основи та луги; закріпити вміння складати формули речовин за їх назвами та давати назви речовинам за їх формулами, формувати світоглядну та здоров’язберігаючу компетенції та розуміння значення хімії в повсякденному житті. Розвивальна: розвивати вміння складати молекулярні формули основ, рівняння хімічних реакцій; розвивати пізнавальний інтерес учнів до предмету, вміння узагальнювати, робити висновки. Виховна: виховувати інтерес до навчання та наукової творчості, вміння сконцентруватися на меті урокузавдання. Дати визначення основам та лугам; скласти формули та закріпити знання про утворення назв основ; скласти формули основ користуючись таблицею розчинностіОсновні поняття і визначення. Обладнання та матеріали: хімічні рівняння сполук-основ (лугів), інтерактивний матеріал, відео супровід до уроку, використання додатку Ar. Book
Методи проведення. Методи проведення: лекція, розповідь, пояснення, бесіди, ілюстрації, демонстрації Тип уроку. Тип уроку: засвоєння нових знань. ПЛАН УРОКУI. Організаційний етап …………………………………………………………… 3 хв. II. Мотивація навчальної діяльності…………………………………………….. 2 хв. III. Стимулювання навчальної діяльності …………………………………… 2 хв. IV. Актуалізація опорних знань………………………………………………… 2 хв. V. Пояснення нового матеріалу……………………………………………...... 25 хв. VI. Закріплення нового матеріалу………………………………………………. 5 хв. VII. Підбиття підсумків уроку та повідомлення домашнього завдання.…6 хв.
Організаційний етап.«Успішні та неуспішні люди не надто відрізняються своїми здібностями. Вони відрізняються лише своїм бажанням досягти максимуму свого потенціалу» (Джон Максвел). Я бажаю вам розпочати урок з гарним настроєм і отримати від нього задоволення і гарні результатимобілізація уваги учнів, психологічна підготовка та налаштування до навчальної діяльності. Хід уроку. Мотивація навчальної діяльності. Бесіда та обговорення з учнями теми уроку. Надання прикладів хімічних формул основ та лугів утворення назв основ; скористатися таблицею розчинності
16435 Старт. Які сполуки називають оксидами. Загальна формула оксидів. Назвіть тривіальні назви оксидів. Складіть хімічні назви оксидів із формулами Mg. O, С02, Р2 О5 Найбільше оксидів утворює…продовжіть речення, наведіть приклади. Назвіть ряд загальних формул оксидів123456 Перевірка домашнього завдання. Вікторина. Вікторина хто такий Оксид?r
16735 Старт. Основа — сполука, яка складається з катіонів металічного елемента М ^n+ і гідроксид-аніонів ОН-. Загальна формула основ М(ОН)n. Назви основ складаються за такою схемою: Назва металу (валентність, якщо вона змінна) + слово «гідроксид». Назвемо основи, які є на вашому столі, за сучасною українською номенклатурою та наведемо тривіальні назви цих речовин. КОН — калій гідроксид (їдке калі)Na. OH — натрій гідроксид (їдкий натр)Са(ОН)2 — кальцій гідроксид (гашене вапно)Сu(ОН)2 — купрум(ІІ) гідроксид. Аl(ОН)3 — алюміній гідроксид. Один зі способів класифікації основ ґрунтується на їхній взаємодії з водою. Серед наведених у вас основ не розчинними у воді є Сu(ОН)2 і Аl(ОН)3.r
16735 Старт. Основи поділяються на такі класи:✵ розчинні у воді (луги);✵ нерозчинні (малорозчинні). Познайомимося з таблицею розчинності. У ній літерою «н» позначено нерозчинні речовини, «р» — розчинні, «м» — малорозчинні речовини, у тому числі й основи, солі й кислоти. назва металу[валентність]слово «гідроксид»r
Чи впливає склад основ на їх хімічні властивості?На це запитання ми зможемо відповісти, коли експериментальним шляхом дослідимо властивості. Згадуючи про те, що луги - „їдкі” речовини з ними, як із кислотами, потрібно працювати в захисному одязі у гумових рукавичках і при потраплянні на шкіру теж потрібно чимось нейтралізувати цю речовину. А чи підійдуть ті ж самі засоби нейтралізації, що й для кислот? Що це взагалі за речовини? І на це питання ми відповімо розглянувши сьогоднішній урок.
{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A} Лужне Нейтральне. Лакмуссинійфіолетовий. Метилоранжжовтийоранжевий. Фенолфталеїнмалиновийбезбарвний. Формування знань, вмінь, навичок Лабораторний дослід №2 1. Дія на індикатори (тільки для лугів!) Учні заповнюють таблицю в зошитах. Учні аналізують побачене, роблять висновки і заносять спостереження в таблицю. Який індикатор найкраще використовувати для визначення лугів?
Висновок. (учні самостійно роблять висновок) Закріплення знань на практиці Вчитель. Зараз на моєму столі є три засоби для чищення:для чищення газових плит, сантехнічних виробів для миття посуду, борна кислота Як ви думаєте, який склад цих речовин, якщо на етикетках написано: „Одягніть гумові рукавички! Бережіть очі та шкіру! Бережіть від дітей”. Демонстрація. Вчитель наливає в пробірки по 1 мл засобів.І пробірка – для чищення газових плит, сантехнічних виробівІІ пробірка – для миття посуду, ІІІ пробірка – борна кислота Учні беруть лакмусовий папірець і досліджують склад речовин.І пробірка – лакмус синій;ІІ пробірка – лакмус жовтий;ІІІ пробірка – лакмус червоний. Учні роблять висновок, що в І пробірці речовини виготовлені на основі лугу, в ІІ- нейтральне, а в ІІІ пробірці – на основі кислоти. Відхиляють пропозицію використовувати ці засоби одночасно, оскільки існує ймовірність взаємодії між їх складовими.
Параграф 24, повторити параграф 23181. Напишіть формули основ, що відповідають оксидам із такими формулами: К20, VO, La2 О 3. 182. Яка кількість речовини кожного йона міститься в 1 моль основ Na. OH, Fe(0 H)2? Чому відомі засоби побутової хімії «Кріт», «Містер Мускул», спричиняють опіки шкіри? Яку медичну допомогу необхідно надати в разі ураження цими речовинами?Відповіді учнів (до складу перелічених засобів входить натрій гідроксид, який і спричиняє опіки. Медична допомога: промити великою кількістю води, обробити слабким розчином борної або оцтової кислотиповідомлення домашнього завдання.