Кілька десятків років тому всесвітньо відома газета «The New York Times» назвала ХХ століття століттям сатани. Дві світові війни, майже початок Третьої з можливою атомною катастрофою, епоха псевдолідерів, терору і ненависті. На тлі цих всіх поневірянь виринають людські життя, нуртуються і видозмінюються. Саме про ці страшні трагедії пише Ерік-Еммануель Шмітт у своїй книзі «Дитя Ноя».
Ерік Еммануель Шмітт (народився 28.03.1960 р.)Сучасний письменник, драматург, сценарист, філософ. Громадянин Франції та Бельгії. Став відомим після виходу драми «Ніч у Валоні». Світова слава прийшла після сценарію «Відвідувач», за який автор отримав багато літературних та театральних премій. Батьки виховували Еріка атеїстом, але Е. Е. Шмітт вважає себе християнином.
Сюжет повісті «Діти Ноя»Жозеф опинився у притулку для євреїв і з нетерпінням чекає, поки його заберуть батьки. А почалося все у період переслідування євреїв під час Другої світової війни. Мати, бажаючи врятувати Жозефа, віддає його бельгійській графині де Сюллі. Сюллі віддають хлопчика отцю Понсу. Отець віддає хлопчика аптекарці мадемуазель Марсель (Чортзабирай). Вона підробляє документи на Жозефа Бердена (справжнє прізвище Бернштейн). За новими документами, хлопчик повинен говорити, що йому не 7, а 6 років, і що батьки померли від грипу.
Священик ішов вночі до занедбаної каплиці. Туди також приходив незнайомець із мішком. У мішку, як довідався Жозеф, знаходяться книги Святого письма, платівки, підсвічники юдеїв. Отець Понс розповідає про першого колекціонера – Ноя. Коли світові загрожував потоп, Ной зібрав кожної тварини по парі і врятував їх у Ковчезі. Отець Понс навчає єврейській релігії та культурі Жозефа, але хлопець має про це мовчати.
Отець Понс і Чортзабирай влаштовують за юдаїстськими правилами таємне перше причастя для 12 старших дітей. Гестапівці приходять перевірити, чи дійсно діти захворіли. Мадемуазель Марсель лякає гестапівців кашлем. Вони йдуть. Під час наступного приходу гестапівців діти в душі. Солдат бачить їх тіла і розуміє, що вони євреї. Але змовчує цю таємницю і дає отцю гроші на солодощі дітям. Наступного приходу обману приховати не вдалось . Отець Понс інсценує викрадення дітей. Жозеф наприкінці повісті знаходить своїх батьків. Вони їдуть до Брюсселя. Жозеф тікає на велосипеді до отця Понса. Але отець наполягає, що Жозеф має визнати себе євреєм, адже він один з небагатьох, хто вижив. Отець Понс нині колекціонує твори радянських поетів. Через 50 років на честь врятованих 271єврейських дітей посаджено 271 дерево у Жовтій Віллі. Отця Понса називають Ноєм, а врятованих єврейських дітей – його дітьми.
Символи повісті{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Символ. Значення. Потоп. Нойзірку Давида. ЮдеїКолекція Ноя. Католицька Церква. Юдаїзм. Отець понс. Голокост. Батько Понс. Приреченість на смерть Люди без минулого та майбутнього. Культури, що потребують захисту. Брехня заради життя. Заборонена істина. Зразковий духівник
Тема релігії Еріх-Еммануель Шмітт сентиментально відчуває людей та щиро цікавиться їхнім життям. Сам же Шмітт з цього приводу каже, що пишучи про релігію, він цікавиться не нею, а тим скарбом духовності, який несе історія людства та його географія. Ось чому його радше варто називати гуманістом, аніж прихильником релігій. Тому все ж ключовим терміном у його творчості є поняття духовності, де письменник виділяє стиль життя представників різних релігій.
Століття сатани відійшло у небуття. Добро завжди перемагає, воно є більш глибинним, багатовимірним, справжнім! Сподіваюся, що ХХІ століття буде століттям прощення. Бо такі, як Жозеф, – виросли. Вони є дітьми Ноя, тими, хто реанімовуватиме цей світ з протистоянь – на дружбу! Зло переможемо тільки Любов’ю!