Презентація до уроку "Мистецтво" в 7 класі.
Мета: Поглибити знання учнів про пам’ятки сакральної архітектури як вид мистецтва; виховувати шанобливе ставлення до архітектурної спадщини України
Пам’ятки сакральної архітектури, залишені нам творцями минулих епох, є свідками життя народу і розвитку його національної культури. Культові споруди призначені для проведення обрядів задля прилучення людини до віри. Зазвичай вони здатні вмістити велику кількість людей. Храми втілюють образ світоустрою, визначеного у тій чи іншій релігії (християнство, буддизм, іслам).
Номер слайду 3
У різних країнах залежно від віросповідання оформилися певні типи культових споруд: у католиків — костел, у буддистів — пагода, в іудеїв — синагога, у мусульман — мечеть.
Номер слайду 4
Українська сакральна архітектура завжди була відкрита світові, тобто збагачувалась архітектурними ідеями різних народів, але водночас мала своє особливе «обличчя», віддзеркалювала національну самобутність. Дерев’яні храми відображають давні будівельні традиції українців і не мають аналогів у світі. Народна архітектура, як і народне мистецтво, — життєдайне джерело, звідки черпали натхнення митці.
Номер слайду 5
В Україні збереглося 2500 об’єктів дерев’яної культової архітекту¬ри, багато з яких мають надзвичайну мистецьку цінність. Найдавніша дерев’яна церква України — храм Св. Николая у селі Колодне на Закарпатті (1470 р.). Вісім унікальних дерев’яних церков України нещодавно було внесено до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (чотири у Львівській та по дві в Івано-Франківській і Закарпатській областях). Церква Св. Юра в м. Дрогобичі. Львівська обл. (1670-1678 рр.)Церква Собору Пресвятої Богородиці вс. Маткові, Львівська обл. (1838-1902 рр.)
Номер слайду 6
До цього списку внесено найцінніші кам’яні культові споруди України: собор святої Софії та Києво-Печерську Лавру у Києві. Києво - Печерська Лавра
Номер слайду 7
Шедевром козацького зодчества вважається православний Свято-Троїцький собор, побудований народним умільцем Якимом Погребняком без жодного цвяха. Цей велиний пірамідальний храм білого кольору з дев’ятьма зеленими вежамп-куполами є найбільшим дерев’яним храмом на території України (висота 65 м). Свято-Троїцький собору м. Новомосковську
Номер слайду 8
Костьольне будівництво набуло поширення переважно в західно-українському регіоні. Зразків мусульманської архітектури найбільше збереглося на території Криму. Синагоги побудовано у багатьох містах, найграндіозніша — в Дніпропетровську. Мечеть Джума-Джамі Синагога у Дніпропетровськув Євпаторії
Номер слайду 9
У сакральному зодчестві християнської Європи утвердився тип споруди базиліка з купольною верхівкою. У своєму найпростішому вигляді це прямокутна в плані будівля, розділена зсередини двома колонадами на три частини. Центральний прохід — неф — завжди вище і ширше бічних. Він завершується нішею — апсидою Така споруда нагадує кіль корабля (з латини пасія — корабель). Головний католицький храм Рима — Собор Святого Петра або базиліка Сан П'єтро, інтер’єр
Номер слайду 10
Наймісткішим з-поміж стародавніх культових споруд Європи вважається грандіозний іспанський Собор Сантьяго-де-Компостела. Стрункі високі вежі й химерні фасади щедро прикрашені арками, скульптурами, витіюватими рельєфами. Дзвони собору чути на відстані 15 км. Собор Сантьяго-де-Ком постала — найбільша католицька базиліка Іспанії
Номер слайду 11
Серед культових споруд країн Далекого Сходу — Китаю, Японії, Кореї, В’єтнаму, Таїланду, Лаосу та ін. — виділяються своєю незвичною формою пагоди. Їх будують у вигляді багатоярусної вежи або павільйону і використовують як місця для молебну або ж для зберігання священих реліквій. Зазвичай пагоди мають в основі квадратну або 6-, 8-, 12-кутну форму. Будівельним матеріалом пагод є дерево, цегла, камінь, метал. Пагода із загнутими краями даху і безліччю ярусів стала символом азіатської архітектури, своєрідною візитною карткою Сходу, яку ми відразу впізнаємо без жодного підпису. Пагода Інсянь Пагода і дзвіниця монастиря Кійомідзу (Японія)(Китай)
Номер слайду 12
Культова споруда мусульман — мечеть — завершується куполом у формі напівкулі. Біля неї будуються вежі — мінарети (від одного до дев’яти). Купол Скали — одне із ранніх досягнень мусульманської архітектури, золотий купол цієї святині (діаметром близько 20 м) панує над Ієруса лимом.
Номер слайду 13
У столиці Об'єднаних Арабських Еміратів Абу-Дабі в 2007 р. в місяць Рамадан (найважливіший і найурочистіший для мусульман місяць, протягом якого дотримуються суворого посту) була офіційно відкрита найбільша мечеть країни, що увійшла в десятку найбільших мечетей світу. Названа вона на честь першого президента шейха Заіда бік Султана Аль Нахьян, а в народі вона більш відома як Біла мечеть. Біла мечеть в Абу-Дабі (ОАЕ)
Номер слайду 14
Творче завдання. Створіть архітектурний пейзаж із культовою спорудою на тему «Храм — перехрестя неба і землі», використовуючи закони лінійної та повітряноі перспективи (гуаш).
Номер слайду 15
Список використаних джерел. Масол Л. М. М65 Мистецтво (інтегрований курс) : підруч. для 7 кл.загальноосвіт. навч. закл. / Л. М. Масол, О. В. Гайдамака, Г. В. Кузьменко, Н. А. Лємешева. — К. : Видавництво «СВІТОЧ», 2015. — 256 с. : іл. ISBN 978-617-70-99-14-36.