Сучасна модель атома.
Протонно-нейтронна модель ядра атома.
До підручника «Фізика» 9 клас За редакцією В.Г. Бар’яхтара, С.О. Довгого Підготувала:
Слободянюк Наталія Олександрівна
Ядерна фізика вивчає структуру та властивості атомних ядер, процеси, що в них відбуваються, та механізми перетворення атомних ядер.
Траєкторії α-частинок, що пролітають поряд із ядром Ауруму. Чим ближче до ядра пролітає α-частинка, тим більша сила відштовхування, яка діє на неї, і тим більше частинка відхиляється від початкової траєкторії |
Вузький пучок α-частинок (альфа-частинок) зі свинцевого контейнера спрямовувався на тонку золоту фольгу, а далі потрапляв в екран, покритий шаром кристалів цинк сульфіду. Якщо в такий екран улучала α-частинка, то в місці її влучання відбувався слабкий спалах світла.
Ернест Марсден
Ганс Ґейґер
Ядерна модель будови атома
|
Ернест Резерфорд
Цікавий факт
Хоча в ядрі зосереджена майже вся маса атома, розмір ядра порівняно з атомом надзвичайно малий.
Ядерна модель атома, запропонована Резерфордом, була розвинена в роботах видатного данського фізика Нільса Бора (1885–1962). Саме на ядерній моделі ґрунтується сучасне уявлення про будову атома.
Нільс Бор
Атомне ядро складається із частинок двох видів: протонів, які мають позитивний електричний заряд, і нейтронів, які не мають заряду. 𝑚𝑝 ≈𝑚𝑛 𝑚𝑝 ≫𝑚𝑒 Протони й нейтрони, що входять до складу ядра атома, називають нуклонами.
Сумарну кількість протонів і нейтронів в атомі називають нуклонним (масовим) числом і позначають символом А.
Атом є електрично нейтральним: кількість протонів дорівнює кількості електронів
Кількість протонів у ядрі називають зарядовим (протонним) числом і позначають символом Z. (Порядковий номер елемента в періодичній системі хімічних елементів Д. І. Менделєєва відповідає зарядовому числу.) |
Кількість нейтронів (N) у ядрі: 𝑁=𝐴−𝑍
Ізотопи
Вид атомів, який характеризується певним значенням зарядового числа та певним значенням масового числа, називають нуклідом.
|
Ядерна взаємодія
Взаємодію нуклонів називають сильною взаємодією.
Сили, які діють між протонами й нейтронами в ядрі та забезпечують існування атомних ядер, називають ядерними силами. |
|
Основні властивості ядерних сил: 1) Є тільки силами притягання; 2) Є близькодіючими (r=10–15м); 3) Не залежать від заряду: на однаковій відстані сили, що діють між двома протонами, між двома нейтронами або між протоном і нейтроном, є однаковими; 4) ) Мають властивість насичення: нуклон виявляється здатним до ядерної взаємодії одночасно лише з невеликою кількістю нуклонів- «сусідів» |
Дякую за увагу!