Михайло Стельмах. Автобіографічна повість “Гуси-лебеді летять”. Сприйняття Михайликом навколишнього світу крізь призму особливостей мислення, світорозуміння та доброчесності.
Номер слайду 2
Номер слайду 3
“Душа летить в дитинство, як у вирій,бо їй на світі тепло тільки там”. Л.В. Костенко. Справжній талант людини – це вміння зберегти у своєму серці острівок дитинства, зворушливі спогади про щасливі безтурботні дні, теплоту й турботу, батьківську любов. Саме таким твором є повість Михайла Стельмаха “Гуси-лебеді летять”.
Номер слайду 4
“Я не соромлюся, а горджуся тим, що в мене прості трудівники землі виступають мислителями, бо той, хто щодня встає раніше сонця, працює під сонцем, біля жита-пшениці і меду, і нас годує своїм добрим хлібом, не може не бути філософом”. М. Стельмах. “Самий смисл буття чи не в тому, щоб жити у мудрій злагоді з природою, знати насолоду праці і поезію людських взаємин. І щоб навчитися цим дорожити, треба відчути потребу це берегти”. Олесь Гончар. “Повість М. Стельмаха вся виросла на глибокій народній основі, самий її характер пов’язаний з рідною природою, з піснею і казкою”. Юрій Лукін.
Номер слайду 5
Автобіографія – опис автором свого особистого життя; художній життєпис. Символ – предмет або слово, яке умовно виражає суть певного явища, скажімо, хліб-сіль – символ гостинності). * Гуси-лебеді – символізують швидкоплинність часу, символ міцної родини, кохання, вірності. * Зорі – символ космічних тайн, Всесвіту. * Млин – символ єднання епох. * Вітряки – символ хліборобської долі, душі селянина.
Номер слайду 6
Тема: зображення життєвої долі українського села першої половини XX століття, епізодів з власного дитинства М. Стельмаха, коли він був дев’яти- десятирічним хлопчиком. Ідея: возвеличення людської доброчесності, душевної краси, працелюбності, любові до природи та рідної землі; засудження підступності, заздрості, жадності.
Номер слайду 7
Цю повість М. Стельмах присвятив своїм «… батькам — Ганнi Iванiвнi й Панасу Дем'яновичу з любов'ю i зажурою». У творі показав лад сільського життя з його естетикою в складній історичній динаміці – 1921- 1922 років.
Номер слайду 8
Номер слайду 9
ДОБРОЧЕСНІСТЬ – це “фундаментальне моральне поняття, що характеризує готовність і здатність особи свідомо й твердо слідувати добру. Доброчесність – моральна якість, що базується на таких принципах: * ЧЕСНІСТЬ; * ДОВІРА; * СПРАВЕДЛИВІСТЬ; * ПОВАГА; * ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ; * СМІЛИВІСТЬ, МУЖНІСТЬ; * ПРАЦЕЛЮБНІСТЬ; * ТОЛЕРАНТНІСТЬ; * ЖАГА ПІЗНАННЯ(передовсім через читання).
Номер слайду 10
Номер слайду 11
ЛЮБЛЮ
Номер слайду 12
Природа- Михайлик
Номер слайду 13
Дідусь Демян – Михайлик “Чого тільки не вмів мій дідусь!”
Номер слайду 14
Мати Ганна Іванівна - Михайлик “Хоч ми й бідні, та маємо квіти і в городі, і на калині, і на полотні, яке зодягає нас…”
Жінка з дитиною – Михайлик “Доки буде існувати добро- доки й існуватиме світ”.
Номер слайду 17
Люба - Михайлик
Номер слайду 18
Вчителька Настя Василівна- Михайлик
Номер слайду 19
Що окрилює людину в цьому житті?
Номер слайду 20
“Є тільки дві речі, які ми можемо дати у спадок своїм дітям, перша – коріння, друга – крила”. Англійське прислів’я Крила – ЦЕ СИМВОЛ: *вміння долати перешкоди, рухатися вперед; *творчість, натхнення; *символ духовного злету людини над буденністю, її взаємодія з Богом та світом; *символ волі, незалежності, право вибору; *символ благородства, прагнення до висоти; *символ любові та перемоги над собою.