Урок з української літератури в 7 класі на тему: Михайло Стельмах. Автобіографічна повість “Гуси-лебеді летять”. Сприйняття Михайликом навколишнього світу

Про матеріал
Розробка уроку з української літератури для учнів 7 класу за повістю М. Стельмаха "Гуси-лебеді летять".
Перегляд файлу

                      Урок з української літератури в 7 класі

Тема: Михайло  Стельмах.

           Автобіографічна повість “Гуси-лебеді  летять”.
           Сприйняття Михайликом навколишнього світу крізь призму

           особливостей мислення, світорозуміння та доброчесності.

Мета: удосконалювати вміння характеризувати образ головного героя

            повісті Михайлика, який сприймав цей світ крізь призму

           світорозуміння та доброчесності;

           дослідити вплив родини, інших людей, природи на формування

           світогляду  самого Михайлика;

           спонукати учнів до роздумів про сенс людського буття, звернути увагу

           на  основні морально-етичні моменти;

           розвивати комунікативну компетентність, здатність аналізувати та

          висловлювати  свою думку;

          виховувати любов до родини, природи, людей, рідного краю, почуття

          пошани до звичаїв, традицій свого народу, естетичні почуття.

Компетентності: соціальна і громадянська, екологічна грамотність і здорове

           життя.

Обладнання: портрет М. Стельмаха, мультимедійна презентація, картки з

           хмаринками  слів для роботи, картки емоційного настрою, виставка книг Михайла Стельмаха.

Тип уроку: комбінований.

                                              Хід уроку:

I.Організаційний момент.

  1. Відеофрагмент вірша Л. В. Костенко «Крила» та з кінофільму «Гуси-лебеді летять».
  • Що поєднує ці два відеофрагменти? Яке слово? (крила)
  •  Що окрилює людину в цьому житті? (Проблемне питання).
  1. Слово вчителя:

                                             “Душа летить в дитинство,
                                               як у вирій, бо їй на світі тепло
                                               тільки там”.
                                                                                   Л.В. Костенко.

- Сьогодні ми будемо говорити про найпрекраснішу пору в житті кожної людини –  дитинство.
Справжній талант людини – це вміння зберегти у своєму серці острівок дитинства, зворушливі спогади про щасливі безтурботні дні, теплоту й турботу, батьківську любов. Саме таким твором є повість Михайла Стельмаха “Гуси-лебеді летять».         (СЛАЙД №2).

    Епіграфи:   (СЛАЙД № 3).

«Я не соромлюся, а горджуся тим, що в мене прості трудівники землі виступають мислителями, бо той, хто щодня встає раніше сонця, працює під сонцем, біля жита-пшениці і меду, і нас годує своїм добрим хлібом, не може не бути філософом».
                                                                            М. Стельмах.

   «Самий смисл буття чи не в тому, щоб жити у мудрій злагоді з природою,

     знати насолоду праці і поезію людських взаємин. І щоб навчитися цим

     дорожити, треба відчути потребу це берегти».

                                                                           Олесь Гончар.

 

«Повість М. Стельмаха вся виросла на глибокій народній основі, самий її характер пов’язаний з рідною природою, з піснею і казкою».

                                                                                Юрій Лукін.

II. Перевірка домашнього завдання:

- Чому твір вважають автобіографічним?    (СЛАЙД № 4).

   (Твір є автобіографічним, оскільки події, змальовані у ньому, взяті

   автором із власного життя, а образи списані із близьких йому людей).

- Що символізують у повісті гуси-лебеді?

  (Гуси-лебеді – символізують  швидкоплинність часу, символ міцної

   родини, кохання, вірності).

  • Яка тема повісті? (зображення життєвої долі українського села першої половини XX століття, епізодів з власного дитинства М. Стельмаха, коли він був дев’яти- десятирічним хлопчиком).
  • Яка ідея повісті? (возвеличення людської доброчесності, душевної краси, працелюбності, любові до природи та рідної  землі; засудження підступності, заздрості, жадності.
  •  (СЛАЙД № 5).
  • Кому автор присвятив цю повість? (Цю повість М. Стельмах присвятив своїм «… батькам — Ганнi Iванiвнi й Панасу Дем'яновичу з любов'ю i зажурою»). (СЛАЙД № 6).
  • В які роки відбуваються події у повісті? (У творі показав лад сільського життя з його естетикою в складній історичній  динаміці – 1921- 1922). років.
  • А зараз попрацюйте з хмаркою слів та з’ясуйте особливості повісті “Гуси-лебеді летять». ( СЛАЙД № 7).  ( Картка на столі)
    • автобіографічність;
    • символічні образи;
    • зв’язок з народознавством;
    • розповідь від першої особи;
    • наявність ліричних відступів.

 

III. Тема, мета уроку:

-Сьогодні на уроці ми будемо досліджувати образ головного героя повісті «Гуси-лебеді летять» Михайлика, його сприйняття навколишнього світу крізь призму особливостей мислення, світорозуміння та доброчесності.

- Що ж таке доброчесність? ( СЛАЙД № 9).

ДОБРОЧЕСНІСТЬ – це “фундаментальне моральне поняття, що характеризує готовність і здатність особи свідомо й твердо слідувати добру.

Доброчесність – моральна якість,
                     що базується на таких принципах:
    * ЧЕСНІСТЬ;
    * ДОВІРА; 
    * СПРАВЕДЛИВІСТЬ;
    * ПОВАГА;
    * ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ;
    * СМІЛИВІСТЬ, МУЖНІСТЬ;
    * ПРАЦЕЛЮБНІСТЬ;
    * ТОЛЕРАНТНІСТЬ;
    * ЖАГА ПІЗНАННЯ(передовсім через читання).  

  • Чи були ці принципи доброчесності характерними для нашого головного героя повісті Михайлика?
  1. Опрацювання навчального матеріалу.

- Додому вам було завдання заповнити картку- характеристику Михайла.  (СЛАЙД № 10).

1) Про мене.    

2) Друзі.

3) Найцікавіша моя пригода.

4) Мої захоплення.

5) Життєві принципи.

6) Про що я мрію.

2.  А зараз ми переходимо до наступного етапу, який називається

 «Асоціативний колаж».

- На формування світогляду Михайлика впливали різні люди. Я буду показувати на малюнках  предмети, а ви назовіть, з яким героєм повісті вони асоціюються.

* Малюнок  ключів.

ДІД ДЕМ’ЯН - МИХАЙЛИК

   - Правильно, дід Дем’ян. Перша група отримала завдання підібрати цитати

   до цього образу.

-  Яким описує автор діда Дем’яна?

- Який виріб найбільше запам’ятався Михайлику?

- З яким трепетом і любов’ю згадує Михайлик стосунки між бабусею та дідусем?

- Тож  які моральні принципи сповідує дідусь? ( МУДРІСТЬ, ПРИРОДОЛЮБ, ПРАЦЕЛЮБНІСТЬ, ЛЮБОВ ДО ЖИТТЯ ЯК ДО КАЗКИ, ПОЕЗІЇ).

 

  • Малюнок різного насіння.    

МАТИ ГАННА ІВАНІВНА - МИХАЙЛИК

  • Правильно, це мати Михайлика Ганна Іванівна.
  • Якою змальовує автор матір у творі досліджувала друга група.
  • Як мати зреагувала на те, що Михайлик віддав насіння жінці з дитиною?
  • Як мати говорила про прихід літа?
  • Про що найбільше мріяла моя мати?
  • Отже, мати і син, що є ключовим словом? (ЛЮБОВ, ТУРБОТА, НІЖНІСТЬ).

          

* Малюнок чобіт.

БАТЬКО ПАНАС ДЕМЯНОВИЧ - МИХАЙЛИК

- А з ким асоціюється цей малюнок?

- Правильно, це батько Михайлика  Панас Дем’янович.

- Чи одразу впізнав Михайлик свого батька?

- Що зробив батько на другий день свого приїзду?

- До чого привчав батько свого сина?

Ключові слова: ПРАЦЕЛЮБНІСТЬ, НАПОЛЕГЛИВІСТЬ, ЧЕСНІСТЬ».

 

*Малюнок зі  стаканом з гарбузовим насінням.

ЖІНКА З ДИТИНОЮ - МИХАЙЛИК

-  З ким асоціюється цей малюнок?

- Так, це бідна жінка з дитиною з голодного краю.

- Для чого Михайлик вкрав у матері гарбузове насіння? ( хотів прочитати книгу Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра»).

- Чому хлопчик так і не прочитав її?

- Про яку рису характеру хлопчика свідчить цей вчинок?

(ДОБРОТА, МИЛОСЕРДЯ, СПІВЧУТТЯ).

 

- А як би ви вчинили на місці Михайлика?

 

      * Кошик із суницями.

ЛЮБА - МИХАЙЛИК

- Ця дівчинка – маленька лісова царівна. Вона дуже дружелюбна, спостережлива, знає багато таємниць природи.

- Хто це?

- Де вперше Михайло зустрічається з Любою? ( В Якимівській загорожі, де росла черешня).

- Що це за дівчинка?

- Яке значення має Люба на формування позитивних рис характеру в хлопчика? (ДРУЖЕЛЮБНІСТЬ).

 

*  Гриби.

ДЯДЬКО СЕБАСТІЯН - МИХАЙЛИК

- Так, це дядько Себастіян, голова комнезаму.

- Який вплив на формування особистості хлопця мав цей чоловік?

- Які ключові слова? ( СМІЛИВІСТЬ, МУЖНІСТЬ, ДАЛЕКОГЛЯДНІСТЬ)

 

 

 

*  Зошити, книжки

ВЧИТЕЛЬКА НАСТЯ ВАСИЛІВНА - МИХАЙЛИК

- Так, це вчителька Настя Василівна.

- Що найбільше здивувало вчительку?

- Як хлопчик ставився до навчання у школі?

- Які ключові слова? ( БАЖАННЯ ВЧИТИСЯ, НАПОЛЕГЛИВІСТЬ).

 

  • Отже, у вас на партах лежить картка з хмаринками слів.
  • Випишіть у зошит риси характеру Михайлика.

Михайлик:  допитливий, розумний, здібний, мрійник, книголюб, чутливий,

працелюб, доброзичливий, товариський.

 

IV. Рефлексивно-оцінювальний етап:

  Бесіда:

  • Отже, злетівши на крилах мрій перед нами постає вже дорослий, сформований письменник Михайло Стельмах, якого гуси-лебеді із казки дитинства принесли у доросле життя.
  • Наш урок закінчується, тож давайте дамо відповідь на проблемне питання:
  • Що ж  насправді дає людині крила?
  • Лебедині крила – це мрії, а вони є в кожного з нас.
  • Тож на картках з крилами запишіть речення: « Мої крила – це…….».
  • А зараз, використовуючи різнокольорові картки емоційного настрою, визначте, наскільки урок був ефективним для вас.

1. «Мені радісно»       2. «Я розмірковую»      3. «Мені сумно»

  Оцінювання результатів уроку:

V. Підсумок уроку:

  - Погляньте на лебедині крила і візьміть з собою усі ті якості, які ви записували протягом уроку. Нехай у ваших душах залишаться тільки гарні спогади про дитинство, як і у Михайлика.

VI. Домашнє завдання:

   - Заповнити стрічку сюжету до повісті « Гуси-лебеді летять».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

        

 

 

doc
Додано
24 січня 2021
Переглядів
1303
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку