Запам“ятай. Еміграція – переселення зі своєї батьківщини до іншої країни. Трилогія – три літературні або музичні твори одного автора, об “єднані спільною ідеєю та послідовністю. Нобелівська премія – премія, заснована підприємцем, винахідником динаміту Альфредом Нобелем. У галузі літератури вручається авторові, котрий прославив не лише своє ім “я, а й народ, життя та побут якого становить інтерес для всього людства.
«І мені приємно ствердити, що Крем’янець був гідним місцем для мого юначого визрівання, так само як Дермань був щедрою колискою дитячих вражень. Ці місця сильно позначені печаттю духа давньої творчої культури і творять той клімат, в якому найкраще може розвинутись неспокійний інтелект, який чогось шукає і до чогось прагне». Улас Самчук
УЛАСОВІ САМЧУКУНе так вже їх багато на Земні –тих іскор Божих творчого горіння. Сяйне одна чи дві на поколінняметеоритним спалахом в імлі... Яке блаженство і який то біль –людської пристрасті терпке причастя... Але чи є, скажіть, великим щастямтворить шедеври у краю рабів?Віншують нобелістів королі,у троннім залі - урочисті речі,та не тобі. У тебе - хрест предтечілауреатів вільної землі.
Це цікаво знати. Перший том “Волині”, що вийшов у Львові 1932 року, був першою друкованою книжкою письменника. Самчукові тоді було 27. У 1934 році за першу книжку трилогії “Куди тече та річка” – отримав літературну премію, присуджену Львівським товариством письменників і журналістів імені Івана Франка.
Об’єднавшись у групи, учні отримали такі завдання:1 група – дослідити, чому Уласа Самчука називають Гомером ХХ століття.2 група – порівняти духовний світ автора й головного героя, з’ясувати риси вдачі Володька.3 група – проаналізувати мовне багатсво твору.4 група – прослідкувати відмінність між дитинством Володька й власним дитинством.
Проаналізувавши матеріали бібліотек, Інтернету, зробили висновки:1. Гомером ХХ століття Уласа Самчука назвав літературознавець Степан Пінчук.2. Гомер і Самчук – унікальні особистості, тому що мають у своїй творчій спадщині по дві епопеї: “Іліада” й “Одіссея” - Гомер; “Волинь” та “Ост” – Самчук.3. Твори Гомера й Самчука об’єднує те, що вони – національна гордість, своєрідний кодекс честі, людяності й моральних норм. До них звертаються не лише для того, аби ознайомитися з історичними подіями, а й щоб краще зрозуміти людину, її призначення на землі.
Отже, Уласа Самчука називають Гомером ХХ століття, тому щовін – автор двох епопей: “Волинь” та “Ост” , у яких розповів про життя селян, найповніше розкрив трагічну долю українців. Саме тому його твори в рядянські часи було заборонено, а письменника проголошено “ворогом народу”. Степан Пінчук писав: “Маємо два епопейні звершення У. Самчука… Такий випадок у світовій літературній практиці був тільки один. Маємо на увазі Гомера з його “Іліадою” та “Одіссеєю”. Це і послужило мені якимсь імпульсом в одній із статей назвати У. Самчука українським Гомером ХХ ст.”
Висновки 1. Улас Самчук болісно переживав розлуку з Україною, близькими йому людьми. Саме туга за рідним краєм спонукала письменника духом повернутися до свого берега дитинства – написати твір про людей, між яких зростав, котрих любив, - трилогію “Волинь”. 2. Твір можна назвати автобіографічним, бо в його основу лягли факти власного життя письменника. Відчувається, що духовний світ Володька дуже близький авторові. Родина Довбенків – це родина Самчуків, Володько – сам Улас, Хведот – менший брат Самчука –Федот, Василь – старший брат.
Продовження. Мова твору багата, образна. Діалектизми“Гелетка” – клунок, “гейби” – щоб,“пляцун” – штурхан, “лемензнути” – спроквола їсти, “бахур” – вередун Фразеологізми “Як з кози шерсті чи з козла молока” – ніякої користі, “ані пари з уст” – мовчати,“ні сюди ні туди” – нікуди, “ламає голову” – напружено думаєЗгрубілі слова“Вештається”, “кордупель”, “дотьомбали”, “присунулися”, “дітиська”, “ручиська”, “ножиська”