Мета: навчальна – удосконалювати вміння усвідомлювати тему й основну думку, логіку викладу, тип і стиль мовлення, запам’ятовувати послідовність викладу матеріалу, виконувати творчі завдання до прочитаного тексту; розвиваюча – розвивати мовленнєво- комунікативні вміння здійснювати змістовно- композиційний і мовний аналіз художнього тексту розповідного характеру; виховна – виховувати почуття любові до природи.
Завдання для груп: Знавці: Які види переказів ви знаєте? У чому особливість докладного переказу? Ерудити: Які стилі мовлення ви знаєте? Які особливості характерні саме художньому стилю? Творці: Які типи мовлення ви знаєте? Охарактеризуйте кожен з них.
Номер слайду 6
Мовлення Художній стиль – це такий стиль, який характеризується образністю, виразністю, впливом на розум, почуття і волю читача (слухача), містить описи (людей, природи, явища, поняття тощо), передає почуття, емоції, збуджує уяву. Розповідь - це висловлювання, у якому про щось розповідається. Опис — це висловлювання, в якому йдеться про ознаки, властивості предмета чи явища.
Номер слайду 7
До якого стилю мовлення належить цей текст? Чому? Зима кружляє і сміється, Вітерець за нею в’ється, Сніг, мов хутро, розвіває, Білі крила розправляє. Вкриті килимом всі стежки, Бурульки сяють, мов сережки, І зима, як справжня птиця, В білій казці – чарівниця. В. Скомаровський
Номер слайду 8
прослухати текст; визначити тип мовлення; визначити стиль мовлення; чи переплітаються між собою типи мовлення?
Номер слайду 9
ЗИМОВИЙ ЛІС Майже кожний вихідний день ми проводимо в лісі. Там у нашої родини є свої улюблені стежки. Входячи до замріяного лісу, ми вітаємо знайомі дерева. Навіть дали імена деревам, що сподобалися нам. Віковий дуб-богатир має ім'я казкового царя Берендея, берізку назвали Снігуркою. А от стрункі ялинки-підлітки уздовж стежини до лісового озера одержали ім'я Подружки-Зеленушки. Узимку дуб Берендей спить, але, коли доторкнешся рукою до його залізного стовбура, відчуєш, що кора тепла. У її складках знаходять прихисток різні комахи, а наст під дубом засипаний коричневим різьбленим листям. Лютий вітер сухе дубове листя піднімає і заносить у густий ялинник. Воно, начебто новорічні прикраси, причаїлося у смарагдовій хвої ялинок. Ми й вирішили напередодні Нового року прикрасити зелених сестричок різнокольоровим серпантином. Як же ми були вражені, коли, прийшовши до лісу, не побачили на звичному місці одну з ялинок. Її хтось зрубав... На пеньку лежала лише сумна сніжна шапка. Ми, звичайно, прикрасили серпантином деревця, що залишилися. Зажурені, повертаючись додому, купили в крамниці невеличку ялинку в діжці. Вона ще маленька, тому прикрашати її ми не стали. Зиму вона ростиме в нашій квартирі, а навесні ми віднесемо ялинку до лісу й посадимо замість зрубаного дерева. Буде Подружкам-Зеленушкам нова сестричка.
Номер слайду 10
Словникова робота. Берендей – у слов'янській міфології чаклун-перевертень Наст – злежане листя Різьблений – (у перен. зн.) дуже гарний, мистецьки вирізаний