Василь Герасим’юк. Глибинний зміст і символіка “Чоловічого танцю”Із сучасної української поезії
Номер слайду 2
Мета та завдання уроку:ознайомитися із життям і творчістю сучасного поета В. Герасим’юка;здійснити ідейно-художній аналіз його поезії, з’ясувати її спрямованість;пояснити символічність образу кола , танцю;повторити відомості з теорії літератури (поняття вільний вірш, верлібр);удосконалювати вміння виразно читати поетичні твори;розвивати естетичне відчуття і смак, пам’ять, увагу, уміння робити висновки та узагальнення, висловлювати власні думки;виховувати почуття любові до поетичного слова, пошани до творчої спадщини В. Герасим’юка, поваги до звичаїв і традицій рідного народу.
Номер слайду 3
Василь Герасим’юк Народився в гуцульській родині, вивезений у 40-і рр. до Караганди на «вічне поселення»; але наприкінці 50-х рр. батьки змогли повернутися в рідне с. Прокурава (Косівський район, Івано-Франківська область), де й минуло його дитинство.
Номер слайду 4
Закінчивши філологічний факультет Київського університету імені Тараса Шевченка, працює редактором різних видань, ведучим Національної радіокомпанії України та програми “Діалог” на каналі “Культура”.
Номер слайду 5
Пробудження інтересу до поетичної творчості й перші поетичні спроби припадають на шкільні роки в Косові. Це був початок 1970-х рр., коли прийшла нова хвиля політичних репресій, що мали покласти край рухові «шістдесятників». У цій атмосфері формувалася творча особистість майбутнього поета.
Номер слайду 6
Від перших віршів до першої поетичної збірки («Смереки», К., 1982) поет ішов 10 років і прийшов уже сформованим поетом. Він здійснив власне першовідкриття Карпат як світу особливого співжиття людини й природи.
Номер слайду 7
Поет удостоєний багатьох літературних нагород. За збірку “Поет у повітрі” у 2003 році Василь Герасим’юк був нагороджений Національною премією імені Тараса Шевченка
Номер слайду 8
«Василь Герасим’юк — гордий поет. Аристократ української поезії. Його поетична свідомість прагне з гуцульських верхів і дніпровських круч осягнути шкалу Всесвіту». (І. Дзюба)
Номер слайду 9
Словник Аркан — старовинний український чоловічий танець, який виконують зімкнутим колом або півколом з топірцями в руках. Він є головним елементом обряду посвячення молодого гуцула в леґіні (парубки), після чого, той отримував право носити топірець та підперізуватися широким паском.
Номер слайду 10
Поетична хвилинка. Чоловічий танець
Номер слайду 11
Паспорт твору. Назва : Автор — Рід літератури: Жанр:«Чоловічий танець»Василь Герасим’юклірика.філософська лірика.
Номер слайду 12
Тема: розповідь про чоловічий початок, чоловічі стосунки, чоловіче життя Ідея: возвеличення чоловічої сили, чоловічого духу та єдності, дружби, взаємоєдності. Основна думка: щоб стати дорослим кожен юнак повинен станцювати аркан Римування: немає (верлібр).
Номер слайду 13
Художні засоби поезіїЕпітети: Метафори: Повтори: Фразеологізм:«древнє чоловіче коло»; «найтісніше коло»; «грішний світ».«коло тяжко рветься», «мертво стиснувши долоні інших»; «випасти з грішного світу».«хоч раз»; «як тяжко»«змішай із ближнім піт і кров».
Номер слайду 14
Асоціативний образ. Ти“готовий до цього древнього танцю”«стань у це найтісніше коло» «змішай із ближніми піт і кров»«стаєш у чоловіче коло, »«протанцюєш під безоднею неба»«повинен відчути «древнє» чоловіче коло»«мусиш танцювати аркан»
Номер слайду 15
Підсумок уроку. Закінчіть речення. На мою думку, поезія В. Герасим’юка…Мене вразило (мені запам’яталося)…Поезія для сучасної людини — це…
Номер слайду 16
Домашнє завдання. Виразно читати та аналізувати поезію В. Герасим’юка. Скласти сенкан «Чоловік з поезії В. Герасим’юка» *Створити презентацію-ілюстрування “Поезії сучасних авторів”