Презентація створена за матеріалами підручника Біологія і екологія (рівень стандарту) : підруч. для 11 кл. закл. заг. серед. освіти / В. І. Соболь. – Кам’янець-Подільський : Абетка, 2019.
АДАПТАЦІЯ ЯК ЗАГАЛЬНА ВЛАСТИВІСТЬ БІОСИСТЕМ11 клас1 урок
Номер слайду 2
Знайомтеся!Основи теорії адаптації закладено канадським ученим Гансом Сельє (1936–1989). -Увів у науку поняття адаптації, -виявив фази адаптаційного процесу, -сформулював уявлення про загальний адаптаційний синдром і стрес.
Номер слайду 3
Адаптація -здатність організмів пристосовуватися до мінливих умов зовнішнього середовища.
Номер слайду 4
Прояви адаптацій на різних рівнях Клітинними адаптаціями є пристосування на рівні одноклітинних організмів або окремих клітин багатоклітинних організмів. Під дією ультрафіолетовоговипромінювання на мембрани епітеліоцитів синтезується фермент тирозиназа й утворюється меланін
Номер слайду 5
Прояви адаптацій на різних рівнях Організмовими адаптаціями є морфоанатомічні структури, фізіологічні явища або прояви поведінки організму, що сформувалися в процесі еволюції і підвищують довготривалий репродуктивний успіх організму. Це найбільш вивчена група адаптацій.
Номер слайду 6
Прояви адаптацій на різних рівнях До популяційних адаптацій належать спільне добування їжі зграєю вовків або прайдом левів, зростання в популяціях кількості самок і збільшення плодючості та кількості яєць у кладках птахів у сильно забрудненому середовищі.
Номер слайду 7
Прояви адаптацій на різних рівнях Видовими адаптаціями є шлюбні танці журавлів або турнірні бої оленів, результатом яких є добір самців й самок для успішної репродукції виду, нерест у прохідних риб, світлова комунікація у світляків
Номер слайду 8
Прояви адаптацій на різних рівнях Прикладами екосистемних адаптацій можуть бути симбіотичні відносини між видами у біогеоценозах: мікориза орхідей з базидіальними грибами, бактеріориза бульбочкових бактерій роду Rhizobium з бобовими рослинами, мутуалізм риб-клоунів з актиніями.
Номер слайду 9
Висновок. АДАПТАЦІЯ (від лат. adaptatio – пристосування) в біології –загальна властивість усіх біосистем щодо формування й розвиткунових біологічних ознак відповідно до змін умовнавколишнього середовища.r
Номер слайду 10
принцип єдності організмів і середовища існування. Сформульований К. Ф. Рульє, І. М. Сеченовим та В. І. Вернадським. Життя розвивається внаслідок постійного обміну речовинта інформації на ґрунті потоку енергії у динамічній єдності організмівй середовища мешкання
Номер слайду 11
біологічні функції адаптацій*забезпечення гомеостазу*збереження динамічної рівноваги біосистем. Отже, адаптація – загальна властивість усіх біосистем підтримуватигомеостаз і динамічну рівновагу за певних умов існування та за їх зміну процесі індивідуального та історичного розвитку.
Номер слайду 12
Класифікація адаптацій. Структурні адаптації – це ознаки будови й форми тіла організму, що допомагають йому виживати в природних умовах.
Номер слайду 13
Класифікація адаптацій. Фізіологічні адаптації – це особливості процесів життєдіяльності за конкретних умов існування.
Номер слайду 14
Класифікація адаптацій. Етологічні адаптації – це видозміни поведінкових реакцій організму у відповідь на зміни в навколишньому середовищі.
Номер слайду 15
Класифікація адаптацій. Онтогенетичні адаптації виникають упродовж індивідуального розвитку, мають неспадковий і короткочасний характер та забезпечують реалізацію норми реакції ознак за конкретних умов існування.
Номер слайду 16
Класифікація адаптацій. Філогенетичні адаптації формуються в процесі еволюції під дією природного добору, мають спадковий довготривалий характер і пов’язані з перетворенням норми реакції ознак (мімікрія, маскування, застережне або захисне забарвлення). Мімікрія -властивість деяких організмів імітувати зовнішній вигляд або інші ознаки інших непов'язаних організмів або неживих об'єктів.
Номер слайду 17
Домашнє завдання§ 1; стор. 6-7 (виконати самостійну роботу та вправу на зіставлення письмово; ознайомитись з цікавою інформацією, відповідати на питання усно