Конспект уроку з музичного мистецтва для 2-го класу на тему "Казка, яку розповіла музика"

Про матеріал

Тема: Казка, яку розповіла музика

Мета:

  • Навчальна: ознайомити учнів із поняттями «тембр», «струнні», «духові інструменти» та «дерев'яні духові інструменти»; навчати учнів відчувати зміну тембрів; пояснити залежність характеру музичних образів від тембру інструмента.
  • Розвивальна: розвивати навички активного сприймання музичного твору, темброве почуття, уявлення учнів про широкий світ музичних інструментів та їх можливості.
  • Виховна: виховувати культуру слухання симфонічної музики, любов до музики.

На моїй сторінці також є презентація до конспекту!

Моя пошта: kusovol@hotmail.com

Перегляд файлу

Тема: Казка, яку розповіла музика

Мета: Навчальна: ознайомити учнів із поняттями «тембр», «струнні», «духові інструменти» та «дерев'яні духові інструменти»; навчати учнів відчувати зміну тембрів; пояснити залежність характеру музичних образів від тембру інструмента.

Розвивальна: розвивати навички активного сприймання музичного твору, темброве почуття, уявлення учнів про широкий світ музичних інструментів та їх можливості.

Виховна: виховувати культуру слухання симфонічної музики, любов до музики.

Музичний матеріал: С. Прокоф'єв. Теми Петрика, Пташки, Качки, Кицьки, Дідуся з симфонічної казки «Петрик і Вовк»; А. Кос-Анатольський «Чабанець».

Обладнання: ТЗН; малюнки із зображенням сопілки, бандури, бубона, флейти, валторни, барабана; кольорові та чорно-білі зображення овочів.

Тип уроку: комбінований урок.

Хід уроку

  1.  Організаційний момент

Учні входять до класу під музичний супровід (тема Петрика з симфонічної казки «Петрик і Вовк» С. Прокоф’єва).

― Доброго дня! Мене звати Назар Вікторович і сьогоднішній урок музичного мистецтва проведу я! Я вам роздав смайлики, погляньте на них. Виберіть той, який відповідає вашому настрою сьогодні:

 ― Підніміть, будь ласка, свої смайлики, щоб я міг побачити, з яким настроєм ви прийшли на урок. Добре, якщо ви підняли радісний смайлик, я надіюсь, що ви будете з таким настроєм до кінця уроку, а якщо ви підняли сумний – то я надіюсь, що до кінця уроку ваш настрій підніметься.

 

 

 

  1.  Актуалізація опорних знань
    1. Бесіда

― Погляньте на малюнки, на яких зображено музичні інструменти (сопілку, бандуру, бубон, флейту, валторну, барабан).

― А зараз я хочу дізнатися, які з цих музичних інструментів вам відомі? (Визначаю, які інструменти діти знають).

― Сьогодні на нашому уроці деякі з цих інструментів звучатимуть, а в кінці уроку ви мені скажете, які інструменти прозвучали на уроці.

 

  1.  Мотивація навчальної діяльності

(Учитель демонструє зображення овочів: кольорові, чорно-білі).

― Розгляньте кольорові малюнки, на яких зображено зелений огірок, червоний помідор, жовту моркву... Уявили, які вони смачні? Тепер погляньте на ті самі овочі, але чорно-білі.

― Що змінилося? (Колір, забарвлення).

― Отже, завдяки кольору картина стає яскравішою, сповнюється барвами життя.

― А що допомагає композиторові намалювати яскравий музичний образ? (Звучання різних інструментів, темп, динаміка).

 

  1.  Подача нового матеріалу

4.1. Розповідь вчителя

Якби музику виконували лише на фортепіано або тільки співа­ли, то це було б зовсім одноманітно та нецікаво. Люди вигадали різні музичні інструменти, щоб музика набула барв. На попередніх уроках ми насолоджува­лися звучанням окремих інструментів, голосів і навіть цілого оркестру. Усі во­ни є неповторними.

Чи є однаковим звук барабана, скрипки, фортепіано та сопілки?

  Охарактеризуйте їх голоси, обравши відповідні ознаки. (Діти прослуховують по черзі звучання різних музичних інструментів)

 

Різкий

М’який

Урочистий

Дзвінкий

Переливчастий

Гучний

Ніжний

Загадковий

Лагідний

Співучий

Таємний

Напористий

Ласкавий

Мрійливий

Вибуховий

Оксамитовий

 

― Отже, кожен інструмент має власний «колір», який неможливо сплутати.

4.2. Робота з поняттями

― Особливе забарвлення звука, властиве певному інструменту чи голосу, називають тембром (у перекладі з французької — мітка, ознака). Кожен музичний інструмент має власний неповторний тембр. Навіть однакові інструменти, що різняться лише розмірами, можуть мати різне звучання.

― Давайте уважно глянемо на зображення віолончелі та контрабаса, скрипки та альта. Як ви вважаєте, у якого з цих інструментів найвищий та найнижчий «голос».

― Так, діти, ці інструменти дуже схожі, але «співають» різними голосами. Як ви гадаєте. Чому?

Чим більший інструмент, тим нижче він звучить.

Чим менший інструмент, тим звучання вище.

4.3. Гра «Відгадай, чий голосок»

Учень повертається спиною до інших дітей. Один з них (до кого доторкнеться вчитель) називає ім'я ведучого. Той повинен визначити, хто його покликав.

― Ще один приклад. Про­слухаймо уважно дзвін кожного дзвіночка. (учні прослуховують різне звучання дзвонів).

― Чи помітили ви, що звучання дзвіночків було різним? А як ви думаєте, як буде виглядати дзвіночок з тоненьким звучанням? (Він маленький).

― А як виглядатиме дзвінок з грубим звучанням? (Він буде великого розміру). Отже, чим більший дзвіночок, тим нижчим і грубішим є йо­го дзвін.  Коли ми проходимо повз церкву, звертаємо увагу на дзвіницю — на ній знаходяться справжні дзвони, також різні за розміром.

4.3. Розповідь вчителя

― Сьогодні ми познайомимося з російським композитором Сергієм Сергійовичем Прокоф’євим (1891 — 1953) Народився Сергій Прокоф’єв 11 квітня 1891 року в Донецькій обл. Музикою Сергій захопився з дитячого віку. У 5 років він почав грати на піаніно, а трохи пізніше – писати перші п’єси. Перші опери майбутній композитор Прокоф’єв створив у 9-річному віці.

Потім Сергій став навчатися у кращих викладачів в Петербурзькій консерваторії. Вперше виступив зі своїми творами Прокоф’єв в 1908 році. А починаючи з 1918 року, багато гастролював по Європі, Америці, Японії. У 1936 році Прокоф’єв разом з дружиною оселився в Москві, почав викладати в консерваторії.

Серед відомих творів композитора: опери «Повість про справжню людину», «Маддалена», «Гравець», «Вогненний ангел», «Війна і мир», балети «Ромео і Джульєтта», «Попелюшка». Також Прокоф’єв написав безліч вокально-симфонічних творів, інструментальних концертів. Помер композитор 5 березня 1953 року в Москві.

Сьогодні ми прослухаємо один з творів Сергія Прокоф’єва «Петрик і Вовк». Сергій Прокоф’єв написав цю симфонічну казку для дітей. Вона зрозуміла слухачам у всьому світі, адже написана мовою му­зики. Казку «розповідають» інструменти симфонічного оркестру.

4.4. Слухання твору

  • Петрик — струнні інструменти (скрипки, альт, віолончель);
  • Пташка — флейта;
  • Качка — гобой;
  • Кицька — кларнет;
  • Дідусь — фагот;
  • Вовк — три валторни;
  • Мисливці — великий барабан і литаври.

― Чому композитор не обрав для розповіді один інструмент, а розподілив ролі між багатьма музичними інструментами? (Для того, щоб наповнити музику яскравими барвами).

Отже, музика також сповнена кольорами, що дуже важливі для розкриття змісту музичних творів.

Послухайте тему Петрика з цієї казки. Що можна сказати про характер цього хлопчика? (Хлопчик веселий, радісний).

Слухання теми Петрика з симфонічної казки «Петрик і Вовк» С. Прокоф'єва

― Які інструменти допомогли уявити нам Петрика?

― Про Петрика нам розповіло сімейство струнних інструментів. Що це за сім’я? (Розглядання ілюстрацій під час бесіди).

― Який інструмент виконує тему Пташки, а який — Качки? (Флейта та гобой).

Слухання теми Пташки і теми Качки із симфонічної казки «Петрик і Вовк» С. Прокоф'єва

― Чим різняться ці теми? (Характером, тембром, регістром).

― Перш ніж відповісти на наступне запитання, скажіть, будь ласка, чи знаєте ви що таке регістр? (Пояснення регістру: викликаю одного учня до фортепіанної клавіатури. Завдання: знайди на фортепіанній клавіатурі високі та низькі звуки. Спробуй зобразити цими звуками ведмедя та пташку. Відстань від найвищого до найнижчого звука називають діапазон. А от діапазон ділиться на три регістри: нижній, середній і верхній.)

― Отже, у якому регістрі звучала музика? У якому темпі?

― Яким є характер прослуханої музики?

― У родині духових інструментів є ще кілька інструментів — зокрема клар­нет та фагот. Кларнет має м’який та співучий тембр, а у фагота тембр низький, дещо хриплуватий. Усі ці інструменти виготовлені з дерева, тому разом із флейтою і гобоєм це сімейство також має назву «дерев’яні духові інструменти».

― Послухайте теми Кицьки та Дідуся.

Слухання теми Кицьки і теми Дідуся із симфонічної казки «Петрик і Вовк» С. Прокоф'єва

― Які інструменти, на вашу думку, виконують ці теми?

― Охарактеризуйте тембри голосів цих інструментів.

  У якому регістрі вони звучать? (Низький).

Слухання теми Вовка, Кицьки та теми Качки.

Які інструменти виконують теми Вовка, Кицьки та теми Качки?

Ми прослухали з вами першу частину казки «Петрик та Вовк» Сергія Прокоф’єва. Другу частину ми прослухаєм з вами на наступному уроці.

4.5. Гра «Відгадай героя симфонічної казки».


― А тепер давайте закріпимо ваші знання та пограємо в гру «Відгадай героя симфонічної казки».

  1.  Музична грамота

― А зараз давайте пригадаємо музичну грамоту. Вам потрібно простукати ритмічну вправу, називаючи склади ритму. (нагадую учням, що тривалий звук позначаємо      і називаємо складом ТА. Короткі звуки позначаємо         і називаємо складами ТІ-ТІ. Два короткі звуки       ТІ-ТІ за тривалістю відповідають одному довгому     ТА. Щоб показати паузу, руки розведіть у сторони.

 

  1.  Виконання пісні «Чабанець» на сл. С.Жупанина та на муз. А.Кос-Анатольського

  Діти давайте пригадаємо, яку пісню ви розучували на минулому уроці?

(«Чабанець»)

А про що ця пісня? (Про маленького чабанця який разом з дорослими рано-вранці пас отару овець).

  Давайте разом виконаємо пісню.

  Який характер має цей твір? (Веселий, радісний).

  В якому темпі виконується ця пісня? (В помірному).

  А тепер давайте разом проплескаємо ритмічний малюнок пісні.

  А зараз давайте заграємо на музичних інструментах виконуючи слова.

  1.  Підсумок уроку.

Що таке тембр? (Особливе забарвлення звука, властиве певному інструменту чи голосу).

Про які нові музичні інструменти ви дізналися на уроці?

Отже, сьогодні ми з’ясували, що таке тембр, познайомилися зі струнними та духовими музичними інструментами, зокрема дерев’яними духовими.

Учні виходять із класу під музичний супровід (тема Петрика з симфонічної казки «Петрик і Вовк» С. Прокоф'єва.

Добре, а тепер підійміть смайлик, з яким ви настроєм залишились на кінці уроку. Якщо ви підняли радісний смайлик, то хай ваш настрій залишиться таким до кінця дня. А якщо сумний смайлик, то я надіюсь, що до кінця дня ваш настрій зміниться в протилежну сторону.

Дякую за увагу, до побачення!

 

docx
Додано
11 листопада 2018
Переглядів
4916
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку