Національна своєрідність російського роману ХІХ ст. Федір Михайлович Достоєвський (1821-1881)
Номер слайду 2
ПЛАНЗначення Ф. М. Достоєвського для розвитку соціально-філософського і психологічного роману. Віхи життя та творчості Федора Достоєвського.“Натуральна школа” в творчості Ф. М. Достоєвського. Періоди творчості російського письменника. Художній світ Ф. М. Достоєвського його характерні ознаки.
Номер слайду 3
“Людина – це таємниця. ЇЇ стреба розгадати, і якщо будеш її розгадувати все життя, не кажи, що згайнув час; я займаюся цією таємницею, бо хочу бути людиною ”. Ф. М. Достоєвський
Номер слайду 4
Творчість Федора Михайловича Достоєвського належить до вершинних явищ світової літератури. Федір Михайлович Достоєвський - один з найбільш геніальних письменників у світі. Його твори перекладені майже на всі мови, а цитати можна зустріти в найрізноманітніших книгах.
Номер слайду 5
11.11.1821р. - народився у Москві, у родині лікаря.1833р. – навчання у приватному пансіоні Л. Чермака. 1837р. – переїзд до Петербурга та вступ у інженерне училище.1843р. завершення курсу у вищому офіцерському класі.1845р. - дебют роману “Бідні люди”.1846р. - зустріч Достоєвського Ф. із М. Петрашевським – послідовником учення французького філософа Шарля Фур’є.23.04.1849р. – арешт, за участь у гуртку петрашевця М. Спєшнєва.22.12.1849р. – М. Достоєвський засуджений до 4 років каторжних робіт з подальшою солдатською службою.1857р. – вінчання М. Достоєвського із М Ісаєвою.1862р. - поїздка за кордон. 1864р. – повість “Нотатки з підпілля”. 1866р. Одруження з А. Сніткіною. 26.01.1881р. Смерть письменника.
Номер слайду 6
Свій творчий шлях Ф. Достоєвський розпочав у річищі “натуральної школи”. Про це свідчить його роман - “Бідні люди”, в якому розроблялася започаткована М. Гоголем тема “маленької людини” і який був високо оцінений тодішнім законодавцем літературної моди, критоком В. Бєлінським. Згодом, наступні твори письменника (“Двійник”, “Пан Прохарчин”, “Господиня”), - в яких простежувався відхід від позицій “натуральної школи” (заглибленість автора в психологію, незалежну від соціального середовища, інтерес до ірраціонального, підсвідомого), викликали незадоволення Бєлінського.
Номер слайду 7
Періоди творчості письменника: - вплив романтизму та сентименталізму; - захоплення ідеєю соціалістичної утопії; - поворот до народно-національних засад життя; - заперечення фатального впливу “середовища” на особистість; Для художнього світу Ф. Достоєвського характерні: Пафос “уболівання за людину”;Порушення найважливіших питань духовного життя з наголосом на проблемах індивідуального свавілля особистості та її моральної відповідальності;Відтворення духу переломної епохи, широке охоплення подій загальнонаціонального буття;Герой – носій певної філософської теорії, яку він перевіряє ціною свого життя;Зображення двоїстості людської вдачі, в якій добро бореться зі злом;
Номер слайду 8
"Світ врятує краса": геніальні цитати Достоєвського, які змушують задуматися. Що розуму уявляється ганьбою, то серцю суцільно красою.***Без великодушних ідей людство жити не може.***Кожна людина несе відповідальність перед усіма людьми за всіх людей і за все.***Твориться суспільство моральними началами.***Талантові треба співчуття, йому потрібно, щоб його розуміли. Недостатньо визначати моральність вірністю своїм переконанням. Треба ще безперервно збуджувати в собі питання: чи вірні мої переконання?***Безглуздості дуже потрібні на землі. На безглуздях світ стоїть, і без них, може бути, в ньому зовсім нічого б не сталося.***Щастя не в щасті, а лише в його досягненні.***Співчуття є найголовніший і, може, єдиний закон буття всього людства.