Вклонися, моя Україно, цим людям величним і скромним,
що в назвах фронтів титанічних пронесли наймення твоє.
Ти словом достойним розкажеш своїм поколінням потомним,
чому їм довічну пошану твій вдячний народ оддає!
Доки пам’ять у серці не згаса…Підготувала та провела. Вихователь Сад Світлана Миколаївна. ВПУ №29 смт Володимирець
Номер слайду 2
Номер слайду 3
Номер слайду 4
Номер слайду 5
В Рівному 1944 році діяло три підпільні організації, ними керували. П. М. Мірющенко, Т. Ф. Новак, М. М. Остафов. Вони здійснили чимало диверсійних операцій, визволяли з концтаборів радянських військовополонених, знищували високопоставлених гітлерівських чиновників.
Номер слайду 6
Одночасно з Корсунь-Шевченківською операцією, яка проводилася лівим крилом 1-го Українського фронту, війська правого крила цього фронту мали розпочати Рівненсько-Луцьку наступальну операцію з метою розгрому фашистських дивізій, що входили до складу 4-ї танкової армії, і визволення району Рівне—Луцьк—Шепетівка.
Номер слайду 7
Номер слайду 8
Слід зазначити, що в той час на території Рівненської, Волинської і Кам'янець-Подільської областей зосереджувалося до 30 загонів і з'єднань радянських партизанів, зокрема під командуванням В. А. Бегми, С. А. Ковпака, О. Ф. Федорова, І. Ф. Федорова, М. І. Наумова, Д. М. Медведєва, О. М. Сабурова та ін.
Номер слайду 9
2 лютого 1944 р. у Рівне з боями вступили частини 6-ї, 112-ї стрілецьких, 121-ї гвардійської стрілецької і 8-ї гвардійської кавалерійської дивізій. У складі останньої мужньо бився з ворогом ескадрон тувинських добровольців. Велику допомогу воїнам надавали місцеві партизани й підпільники. У боях за Рівне виявили чудеса мужності й хоробрості командир артилерійської батареї 8-ї гвардійської кавалерійської дивізії П. Г. Гончаров, який загинув смертю героя, командир 112-ї стрілецької дивізії генерал-майор О. В. Гладков, командир 121-ї гвардійської дивізії генерал-майор А. Д. Червоній, командир Тувинського ескадрону капітан Кечел-Оол та багато ін.
Номер слайду 10
З лютого 1944 р. під час визволення Здолбунова відзначилися солдати й офіцери 149-ї стрілецької (командир — полковник А. А. Орлов) і 8-ї кавалерійської (командир — генерал-майор П. О. Хрустальов) дивізій 24-го стрілецького, а також 6-го гвардійського кавалерійського корпусів 13-ї армії. Разом з червоноармійцями у місто вступили партизанські з'єднання В. А. Бегми та І. Ф. Федорова.
Номер слайду 11
У Рівненсько-Луцькій операції ворог втратив до 20 тис. солдатів і офіцерів убитими й пораненими, було захоплено в полон 1830 чоловік. Радянські війська знищили 87 танків і штурмових гармат, 206 гармат і мінометів, 315 кулеметів, 800 автомашин, багато іншої військової техніки. Крім того, війська 13-ї армії захопили 198 гармат і мінометів, 260 кулеметів, 300 автомашин, 76 складів з озброєнням, боєприпасами, продовольством
Номер слайду 12
У боях на території Рівненщини загинуло 14 тис. військових і близько 300 партизанів і підпільників.
Номер слайду 13
Отже, протягом січня-березня 1944 року від німецько-фашистських загарбників Рівненщину звільняли частини Першого Українського фронту під командуванням генерала армії Миколи Ватутіна. 2 лютого 1944 року в місто Рівне ввійшли радянські війська. Активну участь у визволенні міста, крім піхотних частин 13-ої армії генерала Миколи Пухова, взяли козаки 8-ої гвардійської кавалерійської дивізії імені Морозова. Разом із регулярними радянськими військами Рівненщину визволяли від фашистських загарбників партизани і підпільники.
Номер слайду 14
Генерал Микола Федорович Ватутін
Номер слайду 15
Рівненсько-Луцька операція, на жаль, виявилася останньою для командуючого військами 1-го Українського фронту генерала армії М. Ф. Ватутіна. Наприкінці лютого 1944 р. він був тяжко поранений й помер 15 квітня того ж року. Похований у Києві, де йому споруджено пам'ятник.
Номер слайду 16
Пам’ятник генералу. Ватутіну
Номер слайду 17
Номер слайду 18
Пам’ятайте про тих, що безвісті пропали,Пам’ятайте про тих, що не встали як впали. Пам’ятайте про тих, що згоріли як зорі,-Такі чисті і чесні, як повітря прозоре. Пам’ятайте про тих, що за правду повстали,Пам’ятайте про тих, що лягли на заставах. Пам’ятайте про тих, що стрибали під танки...Є в місцях невідомих невідомі останки.Є в лісах, є у горах, і є під горою –Менше в світі могил, ніж безсмертних героїв. Пам’ятайте про них і у праці, і в пісні –Хай відомими стануть всі герої безвісні
Номер слайду 19
Номер слайду 20
Вічний вогонь палає,Дзвонить у долі століть. Вічний вогонь закликає: Щастя живих бережіть!Вічний вогонь клекоче: Люди, не треба війни,Щоб не вмирали дочки,Сестри, батьки і сини.
Номер слайду 21
Згук незабутній перемоги. Лунає досі у серцях. Блиск переможної дороги. Дарує радість у роках. Героїв мало вже лишилось,Покрила скроні сивина,І щастя у серцях з'явилось,Лише в душі гримить війна. На грудях ордени, медалі,В строю їх чутно тихий дзвін.Ім’я їх в українській долі –За це їм наш низький уклін.