Про матеріал
Вчений, якому належить заслуга відкриття взаємодії електричного і магнітного полів — Майкл Фарадей.
Були проведені досліди, які показали, що зміна магнітного поля здатна породжувати рух електронів. Це явище згодом назвали індукційним струмом.
Досліди, виконані цим вченим, виглядають наступним чином:
Фарадей зробив котушку з порожнистою серединою. Далі він її кінці з’єднав з гальванометром. Потім взяв в руки магніт і помістив його всередину котушки. Якщо його всувати або висувати, то на гальванометрі відхиляється стрілка, доводячи наявність струму. Чим швидше виконуваний рух, тим вище його сила. Аналогічний ефект буде досягнутий, якщо магніт буде нерухомий, але буде переміщатися соленоїд.
У наступному досліді були використані дві котушки. Велика підключена до гальванометра, а друга – до джерела. Одна з котушок була настільки вузькою, щоб могла проходити всередину іншої. Якщо її помістити туди і кілька разів включити і вимкнути струм, то на гальванометрі стрілка відхилиться, показуючи наявність струму.
Якщо взяти два соленоїди під струмом і один з них посувати поруч з іншим, то в них також виникне рух електронів.
Застосування електромагнітної індукції
Це явище активно застосовується в різних сферах життя людського суспільства.
Далі буде наведено кілька найбільш відомих прикладів:
радіомовлення неможливе без використання явища електромагнітної індукції;
у медицині магнітотерапія є одним з ефективних методів лікування;
при фундаментальних дослідженнях для розгону елементарних частинок застосовуються синхрофазотрони, робота яких заснована на явищі індуктивності;
лічильники електрики, що застосовуються в побуті для її обліку, використовують розглянуте явище;
для того, щоб передавати вироблену електростанціями електричну енергію на великі відстані, застосовуються трансформатори, робота яких побудована на використанні електромагнітної індукції;
у металургії для плавки металу застосовуються індукційні печі.