МЕТА: охарактеризувати сучасну геоекологічну ситуацію в області; вплив господарської діяльності на стан навколишнього середовища;проаналізувати вплив геоекологічної ситуації на населення;зробити висновки про закономірності в прояві і поширені несприятливих природних процесів, врахування їх проявів при господарському використанні території.
Екологія (від дав.-гр. οἶκος — середовище, житло і λόγος — вчення, предмет) — це наука, що вивчає закономірності відносин між організмами та довкіллям, а також утворення і діяльність надорганізмових систем (популяцій, видів, біоценозів, біосфери. Геоеколо́гія (від грец. γεω — Земля, грец. γοίκος — дім, грец. λόγος — знання) — розділ географії, який вивчає геосистеми різних ієрархічних рангів — до біосфери включно; науковий напрямок, що розвивається на стику біоекології і наук про Землю. У широкому трактуванні — ландшафтна екологія. Предметом її досліджень є біосферні оболонки, ландшафти, ґрунти, рослинний покрив, нижні шари атмосфери, поверхневі і підземні води, верхня зона земної кори
Харків — велике сучасне місто, один з найбільш розвинутих промислових центрів України. Місто займає площу 306,0 км², чисельність населення становить 1,48 млн осіб., а райони Харкова відповідають за кількістю жителів невеликим містам (від 100 до 300 тис. осіб). У галузевій структурі промислового комплексу провідна роль належить машинобудуванню та металообробці, електроенергетичній, паливній, харчовій та медичній промисловості, добре розвинуті деревообробна, поліграфічна та хімічна галузі, місто має розвинену будівельну базу.
Найвагоміші чинники антропогенного навантаження на довкілля:значне зростання кількості автомобільного транспорту при надзвичайно низьких екологічних параметрах автомобілів, що спричинило збільшення шкідливих викидів в атмосферу. Це обумовило те, що автомобільний транспорт став найнесприятливішим фактором стану атмосферного повітря міста;накопичення мулового осаду, що утворюється на очисних каналізаційних спорудах міста та складується на мулових полях фільтрації, виводить з обігу 126 га міських земель (мулові поля є екологічно небезпечними, тому що призводять до забруднення: атмосферного повітря — пилом та парниковими газами (метан, метилмеркаптан), підземної гідросфери — фільтратом);понад 80 % забруднень, що надходять у водні об'єкти, і перш за все річки, припадає на неочищений поверхневий стік з території міста. Це призвело до замулювання русел, забрудненню вод, порушенню гідрологічного режиму та технічного стану річок;відсутність сучасних підприємств із переробки побутових і промислових відходів призвела до накопичення на території міста значної кількості відходів. Не менш значними є проблеми покращення стану зеленої та лісової зон Харкова, їхнього захисту від впливу фізичних факторів. Це особливо важливо через те, що місто зростає за рахунок ущільнення міської забудови.
Причини екологічної кризи. Техногенний вплив на довкілля;Нераціональне використання всіх видів природних ресурсів;Недосконалі й застарілі технології виробництва;Надмірне застосування пестицидів і гербіцидів у с/г;Велика концентрація хімічних, металургійних, нафтопереробних виробництв;Тривала господарська діяльність без урахування екологічних умов;Відсутність діючого законодавства.
Головні забруднювачі довкілля. ТЕС (золошлаки, які містять ртуть, миш’як, селен, германій);АЕС (радіаційне забруднення);Підприємства гірничодобувної промисловості;Транспорт;Підприємства хімічної промисловості (вуглеводи, окис азоту, сірчаний ангідрид);Житлово – комунальні підприємства;Підприємства галузей машинобудування;Екзогенні процеси, спровоковані антропогенною діяльністю (зсуви, змиви, ерозія, засолення грунтів, яроутворення).
Дайте відповіді на питання(усно):1. Чи впливає розвиток господарства області на рівень екологічної ситуації. а) так; б) ні.2. Рівень забруднення Харківської області: а) забруднена; б) умовно чиста ; в) помірно забруднена.3. Водозабезпеченість населення Харківської області: а) висока; б) низька; в) надзвичайно низька.4. Чи входить Шевченківський район до складу районів де високий % стихійних звалищ: а) так; б) ні.5. Головними забруднювачами поверхневих вод є: а) підприємства харчової промисловості; б) житлово – комунальне господарство; в) підприємства хімічної промисловості.6. За загальним обсягом природно ресурсного потенціалу Харківська область посідає: а) 2 місце; б) 5 місце; в)7 місце.