Презентація до уроку географія 9 клас за темою "Електроенергетика". Презентація складена за новою програмою. Мета уроку : сформувати в учнів систему знань про електроенергетику, познайомити з галузями електроенергетики , з видами електростанцій, з чинниками їх розміщення. Удосконалювати вміння працювати з тематичними картами та контурними картами.
Електроенергетика — це галузь промисловості, яка забезпечує виробництво, транспортування й постачання електроенергії та тепла (у вигляді гарячої води або пари). Електроенергія в побуті є основним чинником забезпечення комфортабельного життя людей. Загалом рівень розвитку електроенергетики відображає рівень економічного розвитку суспільства і можливості науково-технічного прогресу.
Електроенергетика є базовою галуззю економіки України. Порівняно з іншими галузями промисловості вона працює найбільш стабільно, хоч знизила випуск продукції за останні десять років на одну третину. Особливо різко скоротилося електроспоживання в промисловості, будівництві, тобто в галузях, що зазнали найбільшого спаду виробництва.
ТЕПЛОВІ ЕЛЕКТРОСТАНЦІЇ ( ТЕС)В Україні працює багато великих і середніх теплових електростанцій в усіх регіонах. Найбільшими з-поміж них є Запорізька, Криворізька-2, Зміївська (Харківська область), Бурштинська (Івано-Франківська область), Ладижинська (Вінницька область), Придніпровська (Дніпропетровська область), Старобешівська (Донецька область), Трипільська (Київська область).
АТОМНІ ЕЛЕКТРОСТАНЦІЇ В Україні працює чотири потужних атомних електростанцій — у західній і центральній її частинах. Це Запорізька (м. Енергодар), Південноукраїнська (м. Південноукраїнське), Хмельницька (м. Нетішин) і Рівненська (м. Кузнецовськ) . Найпотужнішою серед них є Запорізька АЕС, на яку припадає близько 20% всього виробництва електроенергії України. АЕС працюють на вітчизняному (51%) і привізному з Російської Федерації діоксиді урану.
На атомні станції припадає 43% загального виробництва електроенергії. Це високий, але не найвищий у світі показник. Наприклад, у Литві він становить 86%, у Франції — 76%. В Україні зосереджено 5% усіх атомних електростанцій світу. Це приблизно стільки, як у Великобританії, Канаді чи Швеції.
ГІЛРОЕЛЕКТРОСТАНЦІЇ посідають порівняно незначне місце в електроенергетиці України. Можливості спорудження нових потужних електростанцій у країні обмежені. Певний інтерес має освоєння гідроенергоресурсів Карпатських і Кримських гір, а також окремих невеликих річок. Основний обсяг виробництва гідроелектроенергії дає каскад дніпровських ГЕС: Київська, Канівська, Кременчуцька , Дніпродзержинська, Дніпрогес (Запоріжжя) і Каховська.
В Україні почали працювати електростанції та установки на нетрадиційних джерелах енергії — сонячному випромінюванні, вітрі. Вивчається можливість використання енергії морських хвиль, тепла Землі та інших джерел. Уведено в експлуатацію кілька невеликих вітрових електростанцій (ВЕС). Вони працюють поблизу Євпаторії в західній частині Кримського півострова, в Карпатах. Невелика експериментальна геліоустановка (електрична станція, що працює від енергії сонячного проміння) функціонує в Сімферополі.
Зростання виробництва та споживання електроенергії обумовлене автоматизацією та механізацією виробництва, підвищенням ступеня електрифікації всіх галузей господарства. Зростає споживання електроенергії населенням у побуті в зв’язку з поліпшенням умов та якості життя, поширенням використання електричних побутових приладів, комп’ютерів, засобів зв’язку. З глобальною електрифікацією пов’язане зростання виробництва електроенергії на душу населення (3300 к. Вт/год 2016 р. проти 381 к. Вт/год 1950 р).
Найбільші країни-виробники та країни-споживачі електроенергіїІснує великий розрив у виробництві електроенергії між розвиненими країнами та країнами, що розвиваються. 65 % світового виробництва електроенергії припадає на першу десятку країн: Китай, США, Росія, Індія, Японія, Канада, Німеччина, Франція, Бразилія, Республіка Корея. Ці ж країни є й найбільшими споживачами електроенергії. Найбільше електроенергії на душу населення виробляють у Норвегії, Ісландії, Канаді, Швеції, Новій Зеландії.
До країн, де переважна більшість електроенергії виробляється на ТЕС, належать США, Китай, Японія, Росія, Польща, Південна Африка, Австралія, Казахстан. У країнах із великими розробками вугілля потужні ТЕС, що працюють на вугіллі, розміщені біля його родовищ (США, Росія). У Японії ТЕС більше орієнтуються на вугілля, завезене до Тихоокеанського узбережжя. Зростає частка ТЕС, які працюють на природному газі та нафтопродуктах (Саудівська Аравія, Кувейт, Катар). Найпотужнішою ТЕС світу є китайська «Туокетуо» потужністю 6600 МВт (працює на вугіллі).
АЕС розташовані в 33 країнах. У Франції АЕС виробляють 78 %, у Бельгії 66 %, Швеції 38 % електроенергії. Значною є частка АЕС у виробництві електроенергії у Словаччині, Угорщині, Україні, Південній Кореї, Швеції, Німеччині, Великій Британії, Росії, Канаді. Найпотужніша в світі АЕС «Касивадзаки-Карива» в Японії (8 212 МВт). Після аварії на Чорнобильській АЕС та АЕС «Фукусіма-1» в Японії уряди окремих країн оголосили про поступову відмову від ядерної енергетики, серед них Німеччина, Швейцарія, Японія.
Частка електроенергії, виробленої на ГЕС, найбільша в Канаді, Швеції, Норвегії, Нової Зеландії, Бразилії, Таджикистані, ДРК. За потужністю і кількістю гідроелектростанцій на перших місцях Бразилія, США, Венесуела та Росія. Найпотужніша ГЕС світу в Китаї — «Сян-ся» (Три ущелини), 22,40 ГВт.
Використання відновлювальних джерел енергії (ВДЕ). Найпотужнішими виробниками електроенергії з ВДЕ є сім країн: Китай, США, Німеччина, Італія, Іспанія, Японія, Індія. Найбільше електроенергії виробляють ВЕС (3 % від загального обсягу). У 85 країнах світу. Лідери: Данія (40 %), Португалія (27 %), Іспанія (20 %), Ірландія (19 %), Німеччина (8 %). СЕС працюють у США, Іспанії, Ізраїлі, Чилі та ін. Найпотужніша СЕС «Топаз» побудована в США (Каліфорнія). Геотермальні електростанції (Гео. ГЕС) діють у США, Японії, Ісландії, Італії, Росії, Мексиці, Новій Зеландії, на Філіппінах. Найбільші припливні електростанції (ПЕС) — Сіхвінська (Республіка Корея) та «Ля Ранс» (Франція). Зростає кількість установок, що працюють на біопаливі.