Презентація включає ілюстративний матеріал до уроків зарубіжної літератури
в 10 класі. У роботі представлено 6 уроків з теми “ Ф.Достоєвський. Роман “Злочин і кара". 7-й урок – контрольний. Слайди мають музичний супровід і уривки з кінофільмів.
Мы решились основать журнал, вполне независимый от литературных авторитетов - несмотря на наше уважение к ним…наш журнал не будет иметь никаких нелитературных антипатий и пристрастий…Мы не уклонимся и от полемики… Ф.М.Достоевский («Объявление о подписке на журнал «Время» на 1861г.»).
“ Сюжетний ланцюжок ” Бідний студент Раскольніков задумав убити лихварку і йде “ на спробу”. Відмова героя від наміру після відвідування старої. Розповідь Мармеладова і повернення Раскольникова до свого задуму. Лист від матері, її повідомлення про сестру Дуню. Сон Раскольникова, друга відмова від злочинного задуму. Випадкова звістка про те, що сестри лихварки не буде ввечері вдома; розмова в трактирі між студентом і офіцером про стару процентницю. Підготовка до злочину і вбивство лихварки та її сестри Лизавети. Душевні та фізичні муки студента; переховування грошей, марення. Допомога Разуміхіна.
Приїзд матері та сестри Раскольнікова; допомога Мармеладову, якого збив кінь, його смерть. Знайомство із Сонею. Раскольніков відмовляє Дуню від шлюбу з Лужиним заради матеріального порятунку їхньої сім‘ї. Підозри слідчого Порфирія Петровича. Розмова Расколнікова із Сонею, його зізнання. Свидригайлов підслуховує розмову. Порфирій Петрович називає Раскольникова вбивцею, хоча визнав провину інший. Соня переконує Раскольнікова зізнатися, він не витримує докорів сумління та викриває себе. Його судять, визначають покарання – каторгу. Соня їде разом з ним. Раскольников знаходить розраду у вірі, в Євангелії.
Композиція твору побудована на діалогах героя з його антиподами – Разуміхіним, Порфирієм Петровичем, Сонею та «двійниками» - Лужиним, Лебезятниковим, Свидригайловим. «Діалоги персонажів зумовили поліфонію роману (багатоголосся, звучання окремих голосів, які зливаються в одне гармонійне ціле). Поліфонія – головна особливість поетики романної творчості Ф.М.Достоєвського, на що вперше звернув увагу видатний вчений Михайло Бахтін.
4. Які вставні конструкції є у романі? а) щоденникові записи героя; б) вставні оповідання; в) лист, сон. 5. Хто були членами родини Раскольнікова? а) мати й сестра; б) батько й мати; в) мати й брат. 6. Раскольніков вірив… а) у силу розуму й тверезого розрахунку; б) у силу особливих впливів і збігів; в) у силу серця, власної інтуїції.
Ідеї твору “ Злочин і кара “ Філософські Соціальні Психологічні Морально - етичні Розвінчання теорії “ сильної особистості ”, “ надлюдини “ Засудження соціальної несправедли- вості, влади грошей Людина не може виправдову- вати свої дії лише соціальними обставинами; багато зале -жить від її психоло- гічного скла- ду, характеру Навіть бла- городна мета не може виправдати будь-які засоби, є межа, яку не можна перетинати
Но был и другой, далекий и неизвестный нам, теперешним людям, Петербург - город, в котором люди живут в «клетушках», в желтых грязных домах с грязными темными лестницами, проводят время в маленьких душных мастерских или в смердящих кабаках и трактирах, город полусумасшедший, как и большинство знакомых нам героев Достоевского.
Прокоментуйте вірш Посвящается Родиону Раскольникову Зона сумерек души, Там есть дьявол, но нет Бога. Потолок над головою – крыша склепа, крышка гроба. Ущемленная гордыня, боль презрения; безбожник Не старуху загубил, сердце под топор положил. Не найдешь в посмертье ада. Совесть – враг рассудка хлада И мучения твои. Ты её благодари. Страшный яд идей безбожья жизни цену умалил. Но величие души, покаяньем приумножил И страдая,– сострадал. Бес гордыни оплошал. Нет любви, там, где нет Бога, и не надобно острога. Хуже тюрем,– мрак тоски – зона сумерек души. М. Голубева
Розподілення героїв роману за теорією Раскольнікова на людей “ звичайних “ і “ незвичайних “ “ Звичайні “ люди “ Незвичайні “ люди Разуміхін – знайшов своє місце в теперішньому житті, не порушує закон, живе за законами здорового глузду, звідси і його прізвище. Пульхерія Олександрівна, Дуня, Соня, Лизавета, Катерина Іванівна - живуть реальним життям, часто жертвують собою заради інших. Лужин – хижак “ нового часу “, капіталістичного. Не зупиняється ні перед чим заради багатства і влади. Гроші – його бог і совість. Перспективний підприємець, з провінції переносить своє “ діло “ до столиці. Альона Іванівна – хижачка “ дня минулого “, все життя збагачувалося за рахунок інших, користуючись їхньою скрутою.
Мармеладов – втрачає людську подобу, деградує, ламається від труднощів життя. Порфирій Петрович – стоїть на сторожі законів, намагається розібратися в людській душі й допомогти Свидригайлов – аморальний і злочинний, не знає докорів сумління, граючи життям та людьми для свого задоволення Сам Раскольніков визначає себе як “ незвичайну “ людину, але сумнівається, перевіряє себе, здійснивши злочин – подвійне вбивство
Порівняльна характеристика Раскольнікова і Соні Мармеладової Раскольніков Соня Спільне Молоді, бідні, обидва переступили закон і мораль, ставши злочинцем і повією Відмінне Вивів свою теорію; Мала тверду віру в пішов на злочин заради Бога, дотримувалася себе; постраждали інші. християнської моралі, перетнула межу заради інших; постраждала сама.
Творче завдання Змалюйте свій фінал твору за таких умов: якби Раскольніков не зізнався; коли б Лизавета не повернулася додому; якщо б Порфирій Петрович не прочитав статті Раскольнікова; якщо б Дуня погодилася на шлюб із Лужиним і змогла суттєво допомогти матеріально братові; якби будівельники своєю присутністю перешкодили здійснити злочин; коли б у квартирі хазяйки Раскольнікова не було б сокири; якщо б наречена Раскольнікова відволікла його від злочинних намірів.
І варіант ІІ варіант Початковий та 1. Вкажіть, заради чого Раскольніков здійснює злочин: а) близьких йому людей; б) грошей; в)виправдання своєї теорії. 2. Коротко опишіть кімнату Раскольнікова. середній рівні 1.Вкажіть, кому з героїв роману “ Злочин і кара “ належать слова: «Это человек-то вошь!» а) Раскольнікову; б) Лужину; в) Соні. 2. Назвіть “ двійників “ Раскольнікова.
3. Що спільного у вчинках і діях Раскольнікова та Соні Мармеладової? 4. Допишіть речення: “ Психологічний роман – це…” Достатній 5. Поясніть, з якого моменту починається злочин Раскольнікова. 3. Що є відмінного у вчинках, лінії поведінки та філософії Раскольнікова і Соні? 4. Допишіть речення: “ Філософський роман – це…” рівень 5. Поясніть, з якого моменту починається кара Раскольнікова.
6. Чому Раскольніков ставить на один щабель Соню Мармеладову та свою сестру Дуню? Високий 7. Написати твір: “ Розвінчання теорії агресивного індивідуалізму в романі Ф. Достоєвського “ Злочин і кара “ 6. Поясніть, чому автор “ заставив “ Раскольнікова вбити Лизавету. рівень 7. Написати твір: “ Злочин і кара в романі Достоєвського і в реальному житті “