Презентація "Фасилітація як сучасний освітній інструмент "

Про матеріал
Презентація знайомить з використанням фасилітації на уроках хімії; розкриває роль учителя-фасилітатора у освітньому процесі; висвітлює переваги та недоліки цього освітнього інструменту.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Фасилітація як сучасний освітній інструмент підготувала Кицкало Г. Р. вчитель хімії та біологіі ТНВК ШЕЛ № 9 ім. І. Блажкевич

Номер слайду 2

Фасилітація (від англ. facilitate — допомога, полегшення). Фасилітація — це тип педагогічної взаємодії, за якої головною метою діяльності педагога стає створення сприятливих умов для саморозвитку та самореалізації іншого суб'єкта. Функція фасилітації - об'єднувати тих, хто вчить, і тих, хто навчається. Учасники навчально-виховного процесу усвідомлюють і поважають права одне одного, вбачають одне в одному партнерів.

Номер слайду 3

Фасилітація (якщо перекласти) – це полегшення виконання завдання. Це спосіб допомогти групі мислити в найкращий спосіб. Але просто не означає легко.

Номер слайду 4

Ключове у фасилітації навчального процесу:організація навчального простору;залучення та сприяння розкриттю потенціалу учасників та групи загалом;підтримка учасників у реалізації навчальних цілей (їх визначають для кожного заняття, і вони допомагають рухатися до загальної мети).

Номер слайду 5

Традиційне навчання - учитель передає готові знання, дає інструкцію, як виконати завдання, очікує від учня правильної відповіді, перевіряє знання. Фасилітативне навчання – учитель-транслятор знань, він передає знання і вчить навчатися. Учні самостійно планують свою роботу, опрацьовують джерела знань, оцінюють їхню корисність, творчо мислять. Право на помилку є нормальним, адже воно заохочує до об'єктивної самооцінки.

Номер слайду 6

Фасилітатор:організовує процес, залучає учасників і структурує роботу групи так, щоб, використовуючи повний потенціал, разом досягнути цілі;створює середовище, простори (де, наприклад, навчаються) та налагоджує процес групової взаємодії, але не обов’язково є джерелом знання, ідей. Інсайти пізнання генеруються в процесі – через взаємодію учасників (колективна мудрість), їхню креативність;найкращі фасилітатори слідкують за завданнями і відчуттями учасників, взаємозв’язками (і робота зроблена, і люди щасливі);має вірити, що група може досягнути бажаного результату;є експертом із методів групової взаємодії. Фасилітатор не визначає, чи група прийшла до правильного розв’язання проблеми. Він лише провідник у процесі розв’язання проблеми. За процес навчання відповідають усі – й учні, і вчителі, і батьки. Внесок учителя в тому, щоби створити сприятливе освітнє середовище для всіх.

Номер слайду 7

Відмінність від традиційного підходу: Традиційна робота з групою Фасилітаційний підхід. Ті, хто швидше міркують і активніше висловлюються, узурпують більшу частину часу. Беруть участь усі в групіЗапитання сприймаються як виклики, ніби людина сказала чи зробила щось неправильно. Запитання – це основа зацікавленості, учасники заохочують одне одного, щоби пояснити суть повідомлення. Перебивають одне одного. Змога кожному висловитися. Відмінності в позиціях сприймаються як конфлікти, яких уникають чи заглушують, потім обговорюють кулуарно. Протилежні погляди не замовчуються та співіснують у межах однієї дискусії, складні питання потребують думки кожного. Учасники не слухають і не розуміють репліки одне одного, оскільки зайняті формулюванням власних. Учасники слухають одне одного, бо знають, що будуть почутіПроблему поспішають визнати розв’язаною, як тільки найшвидші знайшли відповідь. Проблема розв’язана, коли всі, кого вона стосується, зрозуміли аргументацію

Номер слайду 8

Від. До. Викладання предмету, де вчитель – носій знань. Фасилітації процесу навчання (пропонує виклики, показує дорогу у світ)Центрального фокусу на вчителевіЦентрального фокусу на тому, хто навчається. Розповідання. Запитування. Класних кімнат. Просторів для навчання, навчальної спільноти. Боязні помилок. Ставлення до помилок як до можливості навчитися та виростиІндивідуальних успіхів учня. Спільних успіхів. КонкуренціїСпівпраціФокусування на навчальних результатах. Розвиток індивідуальних компетентностей, а також соціальних і емоційних навичок. Зміна ролі вчителя

Номер слайду 9

Коло (рада)Потрібні: стільці, розставлені колом (щоб учасники бачили одне одного); предмет, який передають, щоби дати право голосу; або дзвіночок із приємним звуком у фасилітатора, який передає право голосу.

Номер слайду 10

Світове кафе. Пасує для уроків ,засідань, педрад, будь-яких зустрічей із багатьма питаннями, планування роботи, підведення підсумків, вирішення комплексних питань. Під час світового кафе в приміщенні має бути кілька столів. За кожним обговорюють різні теми. Кожна група має обрати одну людину, яка модеруватиме обговорення за столом і все записуватиме. Тоді відбуваються кілька періодів обговорення. Після завершення кожного, модератори переходять до інших столів (або ж лишаються на місцях і переміщуються учасники) і поновлюють обговорення з новими учасниками, коротко пояснивши попередні напрацювання. Так усі групи мають можливість обговорити всі теми, не витрачаючи багато часу. Після обговорень модератори столів презентують напрацювання перед загалом. Згодом відбувається планування подальших кроків.

Номер слайду 11

Хімія і створення нових матеріалів. Хімія і нові напрями технологій. Хімія в розв’язанні продовольчої проблеми. Хімія в розв’язанні сировинної проблеми. Хімія в розв’язанні енергетичної проблеми. Хімія і розвиток цивілізації. 11 клас

Номер слайду 12

Мозковий штурм. Генерування максимальної кількості варіантів без обмежень за короткий час. Приймаються навіть фантастичні й абсурдні ідеї. Немає критики або оцінювання запропонованих ідей. Усі ідеї коротко формулюються і фіксуються. Лише після мозкового штурму можна обрати ідеї.

Номер слайду 13

Лабораторний посуд і обладнання (7 клас)

Номер слайду 14

Методика номінальних груп. Етапи: Генерування – написання ідей індивідуально в тиші. Коло – ділимося ідеями по одній кожний або пропускаємо, поки всі ідеї не записані на фліпчарті чи дошці. Прояснення – запитання для уточнення ідей (без критики), кластеризація. Голосування – кожен учасник обирає три ідеї. Бали рахують додаванням голосів. Обираються ідеї з найбільшою кількістю голосів.

Номер слайду 15

Етанова кислота ( 9 клас)Оцет допоможе вам видалити плями поту з одягу. Щоб позбутися від бур'янів, окропіть їх розведеним з водою 40% оцетом у відношенні 1:1. Оцет допоможе вилікувати ангіну. Для того, щоб зробити волосся слухняним, після миття ополіскуйте волосся розчином  оцту 

Номер слайду 16

Технологія відкритого простору ((не)конференція)Учасники обговорюють і діляться знаннями з питань, які їх хвилюють. Кожен може бути в ролі як лідера (тобто, поділитися чимось, поставити запитання), так і слухача.

Номер слайду 17

Принципи: Усі, хто прийшли, – саме ті, хто мали прийти. Усе, що відбувається, – саме те, що й має відбуватися. Усе починається тоді, коли й має розпочатись. Якщо кінець – то кінець, якщо ні – то можемо продовжувати спілкування.

Номер слайду 18

https://nus.org.ua/articles/shho-take-fasylitatsiya-i-yak-vona-mozhe-dopomogty-vchytelyu-v-klasi/

pptx
Пов’язані теми
Хімія, Презентації
Додано
16 жовтня 2023
Переглядів
1236
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку