Про матеріал
Тема: «Фізичні властивості середніх солей. »
Мета: вивчити фізичні властивості солей; сформувати уявлення про значення солі у природі та житті людини; удосконалювати вміння і навички характеризувати властивості солей за допомогою дослідів, аналітичного мислення, вміння робити висновки, познайомитися з українськими традиціями, прислів’ями та приказками пов’язаними із сіллю.
Тип уроку: урок хімії з українознавчим компонентом.
Обладнання: мультиплікаційний фільм «Як козаки сіль купували», слайди,
підручники, зразки солей.
Хід уроку
Епіграф
Хліб і сіль!.. барвінок і калина...
Рушники, мов птиці - на стіні...
Це - моя барвиста Україна
Вишита на білім полотні!..
Оголошення теми та мети уроку.
Мотивація навчальної діяльності.
Доброго дня! Сідайте. Я прошу вас бути уважними і зібраними під час уроку, оскільки багато при вивченні теми буде залежати саме від вас.
Демонстрація фрагменту мультиплікаційного фільму « Як козаки сіль купували»
Сьогодні я пропоную нам відправитися у подорож за сіллю разом із козаками. Але шлях наш буде не простий, тому що на нас чекає дуже багато зупинок.
І зупинка - Актуалізація опорних знань
1.Де знаходиться сіль на Землі?
2.Де ми використовуємо сіль?
3.Яка формула кухонної солі?
ІІ зупинка - Українські традиції пов’язані із сіллю
Розповідь вчителя.
Вітали гостя, звичайно, хлібом з сіллю. Хліб висловлював побажання багатства і благополуччя, а сіль важалась оберегом, здатним захистити людину від ворожих сил і впливів.
Нарізати і подати хліб з сіллю мав сам господар. Тим самим між гостем і господарем мало встановитися ставлення довіри. Відмова покуштувати хліб-сіль розцінювалася як образа. Крім обрядових церемоній з обов'язковим приготуванням їжі, як то родини, весілля, поховання, сіль використовувалася й при будівництві житла. Посередині майбутньої хати на столику або стільці, застеленому рушником, клали хрест (який потім, при зведенні хати, переносили на покутній стовп), хліб, сіль і залишали яку-небудь посудину з водою. Подекуди для більшої вірогідності воду ставили біля кожного кілка чи камінця. Наступного ранку до схід сонця перевіряли, в якому стані були хліб, зерна, сіль та вода. Якщо все лишалося незачепленим, а кількість води навіть побільшала, то це було доброю ознакою. Такий обряд інколи повторювали дві-три ночі підряд.
ІІІ зупинка - Вивчення нового матеріалу
Розповідь вчителя
Ми добре знаємо кухонну сіль. Сіль – обов’язкова складова морської води, у тілі дорослої людини її міститься більше 200 г. Нестача солі в їжі впливає на наше здоров’я. Та це лише кухонна сіль. Але ж є багато інших. Солі бувають білого, синього, червоного, зеленого кольорів.
Демонстрація зразків солей.
Солі можуть розчинятися у воді й бути нерозчинними. Серед них є корисні, а є й отруйні для людини. То ж сьогодні об’єктом нашого вивчення буде ще один клас неорганічних сполук - солі.
Склад і назви солей
Солі – складні речовини, що складаються з атомів металу й кислотного залишку. Їх можна розглядати як продукт заміщення атомів Гідрогену в кислоті на атоми металічних елементів. Складаючи формули солей, слід пам’ятати, що валентність кислотного залишку зберігається і в солях, а сума одиниць валентності металу повинна дорівнювати сумі одиниць валентності кислотного залишку.
Назви солей складаються із двох слів: перше слово – назва металічного елемента ( у називному відмінку ), друге – назва кислотного залишку. Деякі солі, що широко використовуються в побуті, мають побутові ( традиційні назви ). Наприклад, NaCl - кухонна сіль, Na2CO3 – сода.
Завдання№1 Інтерактивна вправа «Ланцюжок»
(Учні по черзі виходять до дошки і записують формули солей. )
Напишіть формули солей, утворених металами – натрієм, кальцієм, алюмінієм та кислотними залишками:
а) хлоридної кислоти;
б) сульфатної кислоти;
в) ортофосфатної кислоти.
Розповідь вчителя
Фізичні властивості солей
Солі мають немолекулярну будову, тому всі солі, за звичайних умов, тверді кристалічні речовини з високими температурами плавлення. Солі можуть мати різний колір. Багато з них добре розчинні у воді, але багато і таких, що у воді практично не розчиняються. Щоб дізнатися про розчинність тієї чи іншої солі у воді, можна скористатися таблицею розчинності.
Робота в парах
Лабораторний дослід. Дослідження фізичних властивостей солей. Дослідіть деякі фізичні властивості запропонованих солей. На основі своїх досліджень заповніть таблицю:
Назва солі Формула Колір Агрегатний стан Розчинність у воді
NaCl
CuSO4×5H2O
CaCO3
ІVзупинка - Закріплення вивченого
Завдання№2
Інтерактивна вправа «Естафета»:
1.Назвіть солі склад яких виражається наведеними нижче формулами, передаючи естафету від одного до іншого. Зверніть увагу на те, що ряд металічних елементів має змінну валентність.
Формули солей: 1. K2SO4, Cr(NO3)3, MgCl2, AgNO3, ZnSO4, BaCl2.
2. Al2(SO4)3, KCl, Mg(NO3)2, CaI2, FeCl3, Na3PO4.
2.Складіть формули солей:
1. кальцій хлорид, магній нітрат, ферум (II) сульфат, літій карбонат.
2. кальцій нітрат, барій хлорид, алюміній йодид, ферум (ІІІ) карбонат.
Завдання№3 робота у групах
Користуючись додатковим матеріалом та матеріалом підручника з’ясуйте поширеність солей у природі,відповідь подайте у вигляді таблиці.
V зупинка - Перевірка домашнього завдання
Про сіль складено не одну приказку та прислів’я. Домашнім завданням вам було підготувати приказки та прислів’я про сіль. (відповідь учнів)
VІ зупинка - Узагальнення знань (робота у парах)
Дітям пропонується скласти синкан відповідно до теми уроку.
VІІ зупинка - Підведення підсумків уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Які речовини називають солями?
Як скласти формулу солі? Що при цьому потрібно пам’ятати?
Як правильно скласти назву солі?
Яке значення мають солі в нашому житті?
Домашнє завдання: Читати §26, виконати письмово у зошиті №197 та №198. Оцінювання навчальних досягнень учнів.