Інтерактивна форма роботи з батьками – це форма організації пізнавальної діяльності, яка має конкретну, передбачувану мету – створити комфортні умови спілкування та навчання батьків, за яких кожен учасник відчуває свою успішність, інтелектуальну спроможність, є рівноправним, рівнозначним суб’єктом.
“Діалог” Суть його полягає в спільному пошуку групами узгодженого рішення. Це знаходить своє відображення у кінцевому тексті, переліку ознак, схемі тощо. Діалог виключає протистояння, критику позиції тієї чи іншої групи. Всю увагу зосереджено на сильних моментах у позиції інших. Групи обговорюють і доповнюють рішення. Занотовується кінцевий варіант.
“Синтез думок” Дуже схожий за метою та початковою фазою на попередній варіант групової роботи. Але після об’єднання в групи і виконання завдання учасники не роблять записів на дошці, а передають свій варіант іншим групам, які доповнюють його своїми думками, підкреслюють те, з чим не погоджуються.
“Спільний проект” Має таку саму мету та об'єднання в групи, що й діалог. Але завдання, які отримують групи, різного змісту та висвітлюють проблему з різних сторін. По завершенні роботи кожна група звітує і записує на дошці певні положення. В результаті з відповідей представників груп складається спільний проект, який рецензується та доповнюється групою експертів.
Умови реалізації піраміди “УСПІХУ” 1.Вчитель- це фундамент цієї піраміди. Він науковець-дослідник (вивчає родинну педагогіку), режисер-дирегент (пише й моделює майбутнє учня). 2. Батьки- це місточок, який допоможе зустрітися вчителю і учню, щоб знання учня зазвучали. 3.Учень- це чиста дошка, на якій у сходинках шкільного життя вписуємо письмена-знання, які заграють “Симфонією дорослості”
“Коло ідей” Метою “Кола ідей” є вирішення гострих суперечливих питань, створення списку ідей та залучення всіх учасників до обговорення поставленого питання. Технологія застосовується, коли всі групи мають виконувати одне і те саме завдання, яке складається з декількох питань (позицій), які групи представляють по черзі. Коли малі групи завершують виконувати завдання і готові подати інформацію, кожна з них по черзі озвучує лише один аспект проблеми, що обговорювалась. Продовжуючи по колу, вчитель запитує всі групи по черзі, поки не вичерпаються ідеї.
“Акваріум” Варіант навчання, що є формою діяльності учасників у малих групах, ефективний для розвитку навичок спілкування в малій групі, вдосконалення вміння дискутувати та аргументувати свою думку. Може бути запропонований тільки за умови, якщо учасники вже мають добрі навички роботи в групах.
Батьківські читання 1-й клас Мудрість народних прислів'їв і приказок про виховання. «Доросла» правда дитячих віршів про виховання. «Ми вчимо дитину жити серед людей». Кодекс сімейного виховання. 2-й клас Спілкуватися з дитиною. Як? В. Сухомлинський про виховання хлопчиків і дівчинок. Як стати героєм в очах власної дитини. Дитячі комплекси в дорослому житті. Записки дитячого психіатра Ю.Буянова.
3-й клас Як формувати та розвивати вольові зусилля дитини. Нестандартність мислення. Що це таке? Дитячі витівки в дорослому житті. 4-й клас Як навчити дитину бути самостійною? Мудрість батьків. У чому її сутність? Психосексуальний розвиток дітей. До чого можуть призвести конфлікти в родині?
НАВЧАННЯ БАТЬКІВ Кого, чому і як можна навчати? У кожній школі та кожному класі виділяється частина батьків, які дуже серйозно ставляться до навчання й виховання своїх дітей. Як правило, це непрацюючі мами та найближчі родичі, цілком сконцентровані на розвитку дитини. Навчання батьків доцільно починати з того моменту, коли, поступаючи в перший клас, дитина переходить визначений соціальний рубіж, і дорослі повні рішучості дати їй гідну освіту: завдань, і вони дуже доброзичливо ставляться до школи у них з'являється багато запитань із приводу виконання домашніх робіт. Не упустіть цей момент!
Яких практичних навичок не вистачає сучасним батькам? Насамперед, це навички допомоги дитині при освоєнні освітніх програм; освоєння навичок ефективного спілкування з дитиною; використання правових знань у галузі освіти (державні освітні стандарти, правила прийому до шкіл і ВНЗ, форми участі батьківської громадськості в життєдіяльності освітньої установи тощо). Таким чином, у навчанні батьків виділяються три напрями: Навчання батька як вихователя. Навчання батька як учителя своєї дитини. Навчання батька як союзника, партнера, співуправлінця.
Завдання школи на цьому етапі - спробувати надати родині не тільки інформаційно-педагогічну підтримку, а й емоційну. Нерідко адміністрація освітньої установи забуває, що дуже багато конфліктів удалося б запобігти на початковому етапі, якби педагоги вчасно пригадали про те, що існує ще одна функція в їхній діяльності - психотерапевтична. Тому при підвищенні кваліфікації педагогічного колективу важливо звернути увагу на навчання вчителів саме цьому виду комунікації.
Десять кроків, щоб стати кращими батьками 1. Любіть дітей. 2. Прислуховуйтесь і цікавтеся тим, що вона робить і відчуває. 3. Довіряйте дітям. 4. Вмійте побачити веселі моменти й дозволяйте собі сміх при кожній нагоді. 5. Намагайтесь побачити світ очима 6. Хваліть і заохочуйте дитину. 7. Поважайте свою дитину . Прислухайтеся до її думки. 8. Плануйте розпорядок дня дитини. 9. Дотримуйтесь родинних традицій. 10. Не забувайте про власні потреби!
Будь-яка спільна діяльність починається з короткочасних контактів. Якщо ці контакти приносять сторонам обопільне задоволення, то можна говорити про те, як організовувати більш широкомасштабну спільну роботу, що допоможе батькам піклуватись не тільки про інтереси своєї дитини, а й про розвиток всієї освітньої установи в цілому.
Список літератури 1.Батьківські збори / Т. В. Виноградова. – Х.: Вид. група «Основа», 2006. 2. Дворук О. І. Процес виховання очима дитини / О. І. Дворук; Відп. ред. Г. В. Луценко // Педагогіка та конкретні методики. – Черкаси: «Родзинка», 2006. 3. Оржеховська В.М. Взаємодія навчального закладу і сім’ї: стратегії, технології і моделі. – Х.: Видавництво «Точка», 2007. 4 Сухомлинський В.О. Батьківська педагогіка / В. О. Сухомлинський - К. : Радянська школа. - 1978. 5. Цуркан Л. Форми роботи з батьками / Людвіга Цуркан // Директор школи. – 2010. - №5. 6 Блажко К.В. Практика виховання у початковій школі. – Харків : Основа. Бібліотека журналу, 2003 7.Смоляк О.С. Українське народознавство. 2 клас – Тернопіль: Підручники і посібники, 2002 8.Ковальчук О.В. Українське народознавство .- Київ: Освіта. – Книга для вчителя, 2001 9.Гребенькова Л. О. Довідник класного керівника. – Харків: Ранок. – Педагогіка управління, 2007 10.Даніліна І. В. Класні години. – Харків: Основа. Класний керівник, 2007 11.Володарська М. О. Година спілкування. – Харків: Ранок. – класний керівник, 2010