Феодальна роздробленість. Франції987–1328 рр. – династія Капетин-гів;Феодали діють за принципом «Васал мого васала не мій васал»;Міжусобні війни, які не зміцнюють економічно і політично державу;І пол. ХІІ ст. – поступове посилен-ня влади Капетингів. ЛИЦАРІСЕЛЯНИМІСТЯНИКАТОЛИЦЬКА ЦЕРКВАПідтримка короля
Боротьба французьких королів за об’єднання ФранціїЛюдовік VІ Товстий (1108–1137):зруйнував замки бунтівних баронів, або розмістив в них королівські гарнізони;здобув перемогу над об’єднаним військом Англії та Німеччини; зміцнив королівську владу, одруживши сина з Елеонорою Аквітанською. Людовік VІІ (1137–1180):розлучення з Елеонорою Аквітанською, яка згодом одружилася з Генріхом ІІ Платагенетом (король Англії з 1154 р.); нову загрозу об’єднання становила Англія, яка володіла майже половиною Франції.
Філіп ІІ Август (1180–1223):боровся з Платагенетами, оскільки останні були на території Франції васалами фр. короля і порушили васальні відносини;1202–1214 рр. – захоплення більшості французьких володінь Платагенетів. Людовік VІІІ Лев (1223–1226):приєднав землі Пд. Франції і Тулузьке герцогство.
Людовік ІХ Святий (1226–1270):створив Малу королівську раду – постійна рада короля і його прибічників; заборонив поєдинки; заснував Паризький парламент судових справ – вищий суд Франції; встановлення правила «40 днів короля»; започаткував створення єдиної грошової системи; угода з англ. королем, за якою той остаточно відмовився від претензій на втрачені раніше провінції, окрім Аквітанії.
Філіп ІV Красивий (1284–1314):продовжував політику об’єднання Франції;намагався приєднати Фландрію; позичав гроші та не повертав, вигнав з країни жидів, ломбардських банкірів, конфіскуючи їхнє майно, а потім знову брав із них гроші за повернення до країни; вимагав від духовенства сплати королю податків, але відмова Боніфація VІІІ змусила короля скликали у 1302 р. Генеральні штати, які одностайно висловилися проти втручання папи у внутрішні справи Фр.; посадив на папський престол Климента V, перенісши столицю Папи до Авіньйона – Авіньйонський полон пап (1309–1378);2-ге зібрання Генеральних штатів (1308): знищення ордену тамплієрів.
Династія Валуа (1328–1589)Столітньої війни (1337–1453)В ХІІІ–ХІV ст. в Англія та Франція формуються як національні держави. Територіальні претензії, економічні інтереси – основні причини війни. Привід війни: англійський король Едуард ІІІ (1327–1377) заявив про свої претензії на французький престол. У 1337 р. французький король Філіп VI Валуа заявив, що забирає в англійського короля його володіння на південному заході Франції. У відповідь Едуард ІІІ оголосив війну.
ЖАКЕРІЯ(травень 1358)«Усюди, де вони проходили, їх кількість зростала, бо кожний з людей їх звання за ними йшов. Повсталі селяни жадали помсти. Вони громили і спалювали все на своєму шляху, вбивали всіх шляхтичів, яких зустрічали...»«Государю, ви, перший шляхтичів у світі, не стерпите, щоб шляхта загинула. Адже якщо ці люди, які називають себе жаками, протримаються довго, а добрі міста їм допоможуть, то шляхта буде ними винищена»
Облога Орлеану(1428)1429 р. – Жанна д’Арк розгромила війська англійців під Орлеаном – «Орлеанська діва». Діставши славу «Орлеанської діви», король узрів загрозу для своєї влади. Під час битви поблизу Парижа Жанна потрапила до полону, король нічого не зробив для її звільнення. У травні 1431 р. Жанну д’Арк англійці спалили на вогнищі.
Людовік ХІ (1461–1483) боровся з герцогом бургундським Карлом Сміливим. Внаслідок битви поблизу Нансі (1477), бургундці зазнали поразки, а Карл загинув. Окрім Бургундії король приєднав Пікардію, Беррі, Прованс. Людовік ХІ став першим монархом, влада якого була абсолютною. Окрім війн, займався розвитком економіки. Карл Сміливий. Карл VIII