ПРЕЗЕНТАЦІЯ ФРАЗЕОЛОГІЧНИЙ БРЕЙН-РИНГ ДЛЯ УЧНІВ 10-11 КЛАСІВ

Про матеріал
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПОЗАКЛАСНОГО ЗАХОДУ ДО МІЖНАРОДНОГО ДНЯ РІДНОЇ МОВИ СПРИЯТИМЕ ЗБАГАЧЕННЮ ВЛАСНОГО МОВЛЕННЯ, ПОПУЛЯРИЗУВАТИМЕ ФРАЗЕОЛОГІЧНІ ЗВОРОТИ ЯК СПРАВЖНІ ПЕРЛИНИ РІДНОЇ МОВИ Й ЇЇ ОКРАСУ.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Міжнародний день рідної мови

Номер слайду 2

Історія свята21 лютого 1952 року у Бангладеші влада жорстоко придушила демонстрацію протесту проти урядової заборони на використання в країні бенгальської мови. Відтоді цей день у Бангладеші став Днем полеглих за рідну мову.

Номер слайду 3

До календарів усього світу свято ввійшло у 1999 році. На тридцятій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО було запроваджено Міжнародний День рідної мови як привід для роздумів та зосередження уваги на мовному питанні.

Номер слайду 4

21 лютого 2002 року Президент України підписав відповідне розпорядження про відзначення Міжнародного дня рідної мови в Україні.

Номер слайду 5

Ф Р А З Е О Л О Г І ЗМИ - СКАРБИ НАРОДНОГО ДОСВІДУ

Номер слайду 6

Живуть-поживають слова-деталі, ними користуються поодинці у вигляді вільних словосполучень, але в якусь мить, коли виникає необхідність, слова зливаються в нероздільні словосполучення – фразеологізми. Наприклад: слова – води, мов, рот, в, набрав і фразеологізм – мов води в рот набрав. Як народжуються фразеологізми?

Номер слайду 7

Виливати молоко. Кусати хліб. Спіймати рибуЇхати поїздом. Виливати душу. Кусати ліктіСпіймати облизняЇхати зайцем. Розрізняй

Номер слайду 8

Відшукай пару. Клювати носом. Сушити голову. Біла пляма. Ходити на головіЛіньки напали. Змокнути до нитки. Діставати з-під земліЗарубати на носіБешкетувати. Запам'ятати. Робити неможливе. Дрімати. Недосліджене. Думати. Лінуватися. Дуже змокнути

Номер слайду 9

Розминка капітанів

Номер слайду 10

Розминка капітанів. Ente «non testator»

Номер слайду 11

Поясніть значення фразеологізмів 1) Росте як на дріжджах…2) Вилами по воді писано...3) Обценьками слова не витягнеш...4) Схрестити мечі...5) Вогнем і мечем...6) Його мати моїй матері двоюрідна Параска ...7) Ручками та пучками ...8) Вискочив як Пилип із конопель ...9) Мало каші з'їв ...10) Заробити на сіль до оселедця ...

Номер слайду 12

Поясніть значення фразеологізмів 11) Не наламати дров ...12) Взяти в кліщі ...13) Поцілунок Іуди ...14) Вилетіти із сідла ....15) На коні бути ...16) І швець, і жнець, і на дуду грець …17) Не залишилося й рубчика сухого ...18) Не в ті ворота піти ...19) Підвести під монастир ...20) Насипати солі на хвіст ...

Номер слайду 13

Хто про що подумав Гарячий Голова Виходити Один Гіркий Язик Відбиватися Сім

Номер слайду 14

Доберіть українські відповідники1) У черта на куличках.2) Вправлять мозги.3) На безрыбье и рак рыба.4) Мягко выражаясь.5) Мыкаться по белу свету.6) Мороз пробирает до костей.7) Наврать (наговорить) с три короба.8) Наострить лыжи.9) На кривой козе не обьедешь.10) На вкус и цвет товарищей нет.

Номер слайду 15

Доберіть українські відповідники11) Тише воды, ниже травы.12) Два сапога – пара.13) Мягко стелет, да твердо спать.14) Не лыком шитый.15) Мокрый до костей.16) Молоть вздор.17) Без труда не выловишь и рыбку из пруда.18) На всякий пожарный случай.19) На краю гибели.20) На Бога надейся, а сам не плошай.

Номер слайду 16

УСМІХНИСЬ Лягай спати вже, онучку, - дід говорить басом, - Як я був таким маленьким, лягав із курми разом. А онучок здивувався: - Як же ви там спали? Як ви з сідала, дідусю, додолу не впали. Павло Глазовий. Завдання: Пояснити лексичнезначення фразеологізму.- Сиди спокійно, - каже мама, - І перестань молоть ногами. Малий запитує тривожно: - А язиком молоти можна?Іван Бойко. Завдання: Пояснити лексичне значення фразеологізму.

Номер слайду 17

Фразеологічні порівняння 1) Бити як... 2) Упав як... 3) Жити як... 4) Гризе як…5) Зник як... 6) Дощ ллє як... 7) Добре живе як…8) Видно як... 9) Один як... 10) Кататися як...

Номер слайду 18

Фразеологічні порівняння 11) Б'ється як...12) Потрібний як...13) Поспішає як...14) Блідий як... 15) Це буде тоді як... 16) Багато як... 17) Замовк як... 18) Дуже схожий як... 19) Мало як… 20) Чистий як…

Номер слайду 19

Згадай, як говорять…Крутиться, як ...носиться, як ...розбирається, як …сказав, як ...ласий, як ...знають, як …схожі, як … баба зі ступою; дурень з писаною торбою; баран в аптеці; сокирою одрубав; кіт на ковбаси;облупленого;дві краплі води.

Номер слайду 20

До фразеологізмів належать прислів’я і приказки. Слово – не горобець, вилетить – не спіймаєш. Життя прожити – не поле перейти. Сім’я міцна – горе плаче. Чесна праця – наше багатство. Потрібно учиться – завжди згодиться. Бджола мала, а й та працює.

Номер слайду 21

Продовжте прислів’я1) Всяк про правду трубить, та...2) У дитини заболить пучка, а... 3) Рідна сторона – мати, а…4) Одному сонце світить, а... 5) Той дає раду... 6) Бджоли раді цвіту, а люди... 7) Як пішла по масло... 8) Праця чоловіка годує, а... 9) Гірко зароби... 10) Красно говорить приятель, а...

Номер слайду 22

Продовжте прислів’я11) Поїхав би в гості, та... 12) Ледачий двічі робить, а... 13) Шануй одежу у дворі, а... 14) На те щука в річці... 15) Дерево шанують, як... 16) Кинь правду в калюжу... 17) Птиця створена для польоту, а... 18) Вченому — світ, а... 19) Хто високо літає... 20) Великому кораблю…

Номер слайду 23

Номер слайду 24

Ой-ой-ой! Допоможіть!Взяти п’яти в руки – ногами накивати; задерти губи – надути носа; замилювати пальці – дивитися крізь очі; крокодилова душа – заячі сльози; теревені бити – байдики правити; придушити муху – зробити з комара слона; мозолити пальці – знати язика.

Номер слайду 25

Фразеологічні синоніми1) Моя хата скраю (про мене – хоч вовк траву їж; наше діло півняче: проспівав, а там хоч і не розвидняйся; моє діло – мірошницьке: підкрутив та й сів).2) Куди Макар телят не ганяв (де козам роги правлять).3) Мовчи та мак товчи (їж борщ з грибами, держи язик за зубами).4) Теревені правити (баляси точити; розводити балачки).5) До самого серця (до глибини душі).6) Посиденьки справляти (сидіти, згорнувши руки).7) У всякого Мусія своя затія (усяк по-своєму казиться).8) У всякім подвір'ї своє повір'я (кожен край має свій звичай).9) Усяк кулик до свого болота звик (кожна жаба своє болото хвалить; кожна лисиця свій хвостик хвалить).10) Куй залізо, поки гаряче (коваль клепле, поки тепле; коси, коса, поки роса).

Номер слайду 26

Фразеологічні синоніми11) Куди кінь з копитом, туди й рак з клешнею (коваль кує, а жаба й собі ногу дає).12) Михайло Незгадайло (Іван Забудько, Іван Безрідний).13) Чужим добром не забагатієш (чужий кожух не гріє; з чужого добра не зробити двора).14) Хвали мене, моя губонько, бо роздеру тебе до вух (сам себе не похвалиш – ходиш як обпльований).15) У душі похололо (душа в п'яти пішла).16) У гості ходити – треба й до себе водити (любиш у гостях бувати – люби й гостей вітати).17) У добрій злагоді жити (душа в душу жити).18) Кожен красу на свій аршин міряє (кожний молодець на свій взірець).19) Виміняти шило на швайку (проміняти шило на мотовило; виміняти пасок на поясок; проміняти бика на індика).20) Обламати роги (взяти в шори; вкрутити хвоста; збити пиху; зробити шовковим).

Номер слайду 27

Фразеологічні антоніми1) Валиться з рук 2) Дерти носа 3) Тримати язик за зубами4) З усіх ніг бігти 5) Гладити по голівці 6) Вести перед 7) Рукою подати8) Легкий на руку 9) Шкіра та кістки

Номер слайду 28

Фразеологічні антоніми10) Почервонів як рак11) Хоч у вухо бгай 12) Хоч греблю гати 13) Бути на сьомому небі 14) Дихати на ладан 15) Байдики бити 16) Кидає в жар 17) Робити з карася порося 18) Ні світ ні зоря

Номер слайду 29

Номер слайду 30

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯІнсценівки за фразеологізмами на тему «ПОКАЖИ ФРАЗЕОЛОГІЗМ»

Номер слайду 31

Номер слайду 32

Фразеологізми - це перлини мови, невичерпні  скарби  народної  мудрості.  Той,  хто  добре  володіє  мовою,  збагачує  думку  і  слово  фразеологізмами,  прислів’ями,  приказками,  крилатими  словами  та  виразами.       Фразеологія – окраса рідної мови. У ній життєвий досвідбагатьох поколінь. У фразеологізмах знаходиться емоційно-забарвлені образні судження, у яких звучить іронія, часом гумор, інколи осуд або глум. І це все невимушено, тонко, дотепно, делікатно або ж навмисно грубувато. Не завжди навіть відразу збагнеш справжній зміст такого вислову.          Тож бажаю вам поповнювати своє мовлення фразеологічними зворотами, тоді ви будете цікавими співрозмовниками у будь-якій ситуації. УСПІХІВ!!!

pptx
До підручника
Українська мова (академічний, профільний рівень) 11 клас (Шелехова Г.Т., Бондаренко Н.В., Новосьолова В.І.)
Додано
13 червня 2020
Переглядів
2809
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку