Конспект уроку
з української літератури
в 5 класі на тему
Галина Малик
«Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії»
Підготувала:
Вчитель української
мови та літератури
Тищенко Ірина Вікторівна
2017 н.р.
Тема: Галина Малик. Коротко про письменницю. «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії» - казка сучасної дитячої письменниці.
Мета:
ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом Галини Малик, її казкою «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії»;
розвивати навички читання уривків за ролями, вміння переказувати та аналізувати вчинки героїв;
виховувати інтерес до літератури, прагнення доводити всі розпочаті справи до кінця, дбайливе ставлення до свого здоров’я.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: Портрет письменниці, ілюстрації, текст казки, мультимедійні засоби навчання, листки для само оцінювання.
Форми та методи роботи: Бесіда, «Незакінчене речення», слово вчителя, гра «Так чи ні», евристична бесіда, проблемне питання, гра «Виправ помилку».
Хід уроку
І. Емоційна настанова
Учитель: Доброго дня, діти! Сьогодні у нас незвичайний урок, на ньому ми бачимося вперше, а ще у нас присутні гості. Саме тому я трішки хвилююсь і пропоную вам взаємопідтримку.
Покажіть свої долоньки. Візьміть уважність, наполегливість, творчість і покладіть на одну долоньку. На іншу я подарую терпіння, повагу і свою любов. А тепер обміняємося подарунками. (подули й спіймали).
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Діти, а чи любите ви читати?(так)
А що найбільше вам подобається?(казки)
Вмикається музика, презентація казок, вступні слова вчителя.
Фантастичний світ казки вабить своїми героями, пригодами, незвичайним сприйняттям. Вони з’явилися дуже давно, коли саме, ніхто навіть не пам’ятає. Казка є джерелом правди, милосердя, боротьби добра зі злом. Розгорнеш таку собі на перший погляд книжку і, щойно зануришся у читання, ніби сам стаєш героєм цікавих історій. Казки – це не тільки розважальні пригоди, вони несуть у собі повчання, мудрість, змінюють внутрішній світ читача, вказують шлях до вирішення проблем.
Як ви думаєте, про що ми будемо сьогодні розмовляти?(Про казку)
Правильно, сьогодні ми почнемо вивчати казку, Галини Малик «Неймовірні пригоди Алі в країні Недоладії». Тому запишіть будь ласка в зошитах число, класна робота і тему уроку. Перш ніж перейти до казки ми повинні познайомитися з письменницею.
Презентація біографії у вигляді квітки. Погляньте на екран.
Галина Миколаївна Малик народилася 12 серпня 1951року в м. Бердянську Запорізької області. Вона наша землячка. Дитинство і юність письменниці були радісними і спокійними. Вона гарно вчилася у школі, мала веселий характер, почуття гумору. Закінчивши школу навчалася на філологічному факультеті Ужгородського університету. Потім працювала коректором. Працювала головним редактором видавництва «Закарпаття». Видавала журнал для дітей «Віночок». Перші книги почала писати для своїх дітей. У них були легкі вірші для дітей, вірші-загадки, вірші-підказки в яких діти могли пізнати себе і свої вчинки. Також писала казки, повісті. Персонажі яких потрапляють у казкові країни, а часом герої з казкових країн приходять у наше реальне життя. Вона не тільки пише, але й перекладає твори. За казку «Неймовірні пригоди Алі…» її нагороджено премією імені Копиленка журналу «Барвінок». А за повість «Злочинці з паралельного світу» - лауреат літературної премії Лесі Українки. Читачі дуже люблять її персонажів, завжди з нетерпінням чекають нових творів.
Метод «Незакінчене речення»
Діти, одного разу зі мною трапилася така пригода. Після уроків я перевіряла учнівські зошити. Клас великий, дітей багато, звісно зошитів теж. І мені захотілося додому, їсти. Я їх недоперевіряла залишивши на поличці. А коли прийшов час уроку, я взяла ці зошити , але вийшло так ,що частина з них була не перевірена. Ох і не зручно було мені перед учнями.
А чи траплялося з вами, що ви щось не доробляли? (так)
Давайте зараз продовжимо речення «Одного разу я не до…».
Бачите, з кожним може статися така пригода. Але чи добре не доводити справи до кінця? Сьогодні ми це перевіримо.
ІІІ. Актуалізація знань
Перед вами знаходяться картки на яких ви можете себе оцінити в процесі роботи на уроці навпроти кожного етапу поставити собі бали.
Вдома ви повинні були прочитати перші 5 розділи. Тож давайте перевіримо як ви запам’ятали текст. Якщо ви погоджуєтеся з моїм твердженням ви піднімаєте зелений кружечок, якщо ні – червоний. Давайте спробуємо. Рахуйте свої правильні відповіді. За кожне питання 1 бал. В кінці роботи оцінете себе навпроти напису
Гра «Так чи ні».
Оцініть себе.
А тепер сядьте рівненько. Виправте спинки. Відкрийте сторінку 102, перевіримо як ви гарно читаєте в особах. Нам потрібна (Аля, автор, бабуся, тато, чоловічок).
Читання в особах.
Дякую. Бачу ви засиділися. Давайте проведем фізкультхвилинку.
Фізкультхвилинка.
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
Руки в боки, руки так,
Руки вгору, як вітряк.
Вище руки підніміть
І спокійно опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз.
За роботу, все гаразд!
Евристична бесіда. (за кожну правильну відповідь ставте собі 1 бал)
IV. Підсумок уроку
Гра «Виправ помилку».
Давайте з вами трішки пограємо. Погляньте на картинки. Гарні? Чого тут бракує?
За кожну відповідь поставте 1 бал. Не забувайте себе оцінювати.
Отже, наше проблемне питання чи добре не доробляти справи?(ні)
В наш клас сьогодні завітало сонечко з веселкою. Воно багато чуло, бачило. Зі своєю помічницею воно допоможе донести до всіх дітей наші з вами поради. Запишіть на папірцях поради дітям та дорослим і приклейте на веселку.
V. Оцінювання.
Підбийте підсумки свого оцінювання.
Домашнє завдання.