План характеристики географічного положення материка. Положенная відносно екватора й нульового меридіана. Крайні точки материка, їхні географічні координати. Протяжність материка. Положення відносно материків. Положення відносно океанів і океанічних течій. Положення відносно кліматичних поясів.
Розміри материка1. Відстань з півночі на південь вздовж 20° сх.д. в градусах і км32° + 35° = 67° 67° × 111км = 7 437км350 км ×21,1 см = 7 385 км2. Відстань із заходу на схід вздовж 10° пн.ш. в градусах і км14° + 52° = 66°66° ×109,6км = 7 233,6(км)350 км × 20,3 см = 7 105км3. Порівняти результати, зробити висновки
Африка з усіх боків омивається океанами і їх морями: з заходу і півдня — Атлантичним океаном, з півночі — Середземним морем, зі сходу і півдня — Індійським океаном, а з північного сходу — Червоним морем. Берегова лінія материка слабко розчленована. Єдина велика затока — Гвінейська, є тільки один великий острів — Мадагаскар,що відокремлюється від материка Мозамбіцькою протокою, та один великий півострів – Сомалі. Від Європи Африку відокремлює Середземне море і Гібралтарська протока, а від Азії — Червоне море і Суецький канал, найвужча частина якого становить 120 м.
Дослідження та освоєння материка. Незважаючи на близькість Африки до Європи, європейські народи ще наприкінці XVI ст. не мали достатніх уявлень про материк. Важкодоступність берегів, відсутність затишних бухт, небезпечні порожисті річки, величезні пустелі й непрохідні заболочені ліси перешкоджали проникненню вглиб континенту.
Висновки. Африка — другий за розмірами території материк Землі. Екватор перетинає Африку майже посередині, що обумовлює своєрідність подібних природних умов північної та південної частин материка. Це «колиска людства», яку досліджували європейці — Д. Лінґвістон, Є. Ковалевський, Г. Стенлі та інші.