Презентація. Гігієна води та водопостачання населених місць.

Про матеріал
Гігієна води та водопостачання населених місць. Презентація для підтримки лекційного заняття для студентів другого курсу при вивченні предмету "Екологія"
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Лекція №2 на тему: Гігієна води та водопостачання населених місць.

Номер слайду 2

План заняття 1. Гігієнічне, епідеміологічне та фізіологічне значення води. 2. Гігієнічні вимоги до якості питної води. Забруднення і самоочищення водойм. 3. Характеристика джерел водопостачання. 4. Способи очищення та знезараження води. 5. Санітарна охорона джерел водопостачання.

Номер слайду 3

Номер слайду 4

Багатогранне значення води охоплює такі аспекти: фізіологічний, загально-санітарний, господарсько-економічний, епідеміологічний.

Номер слайду 5

Вода бере безпосередню участь у процесах: травлення, утворення тканин і органів тіла; обміну речовин, транспорті поживних речовин, виділенні з організму продуктів обміну, терморегуляції, кровотворення.

Номер слайду 6

Тіло людини містить близько 72% води. В тканинах людського організму міститься 18-20% позаклітинної води; В різних органах і тканинах вміст води різний: - в скелеті 22% води; - в печінці, м’язах, мозку, серці – 70-80%, - в плазмі крові – 90%; - в поті, слині – 99,5% води.

Номер слайду 7

Втрата води в об’ємі 1-5% від маси тіла зумовлює видимі патологічні зміни : млявість рухів, дратівливість, сонливість, підвищення температури тіла; втрата 10% - виникнення судом, а втрата води в об’ємі 20-25% від маси тіла (12-15л) при температурі повітря 30С може спричинити смерть. Фізіологічна потреба у воді дорослої людини становить до 3 л на добу.

Номер слайду 8

Вода переносить поживні речовини клітинам і виводить продукти розпаду через нирки, потові залози, легені та кишками. За добу нирками усувається 1—1,5 л води; потовими залозами в нормальних умовах — 500-1000 мл, легенями видихається 350 мл води, через кишки виходить 100— 150 мл води.

Номер слайду 9

У разі надлишку води в організмі спостерігається: перевантаження серцево-судинної системи, виникає виснажливе потовиділення, яке супроводжується втратою солей і вітамінів, різко ослаблюється організм, посилене виділення слюни, нудота, падіння температури, посилене виділення сечі, розлади функцій ЦНС, порушення координації рухів, тремтіння кінцівок, м'язова слабкість, головний біль.

Номер слайду 10

Епідеміологічне значення води полягає в тому, що через воду можуть передаватись такі інфекційні захворювання, як: черевний тиф, холера, дизентерія, гепатит, лептоспіроз та інші.

Номер слайду 11

З гігієнічної точки зору під якістю води розуміють сукупність властивостей, що визначають її придатність для задоволення фізіологічних, гігієнічних і господарсько-побутових потреб людей.

Номер слайду 12

Вода, яку населення використовує для господарчо-питних потреб має відповідати таким вимогам: - мати сприятливі органолептичні властивості; - бути безпечною в епідеміологічному відношенні; - нешкідливою за хімічним складом.

Номер слайду 13

Органолептичні властивості води характеризуються комплексом таких показників, як прозорість, колір, смак, запах і температура. Прозорість визначається здатністю води пропускати видиме світло. Якість, протилежна прозорості, називається мутністю. Мутність водогінної води не повинна перевищувати 1,5 мг завислих речовин/л.

Номер слайду 14

Кольоровість поверхневих і неглибоких підземних вод зумовлюється наявністю в них гумінових речовин, які вимиваються з ґрунту і надають воді кольору від жовтого до коричневого. Може бути спричинена також розмноженням водоростей (цвітіння)і забрудненням стічними водами.

Номер слайду 15

Органічні речовини рослинного походження і продукти їхнього розпаду надають воді землистого, мулистого, трав'янистого або болотного запаху і присмаку. Унаслідок гниття органічних речовин виникає гнильний запах. Розкладання водоростей через цвітіння води надає їй рибного або огіркового запаху. Також причиною запаху і присмаку води може бути забруднення її побутовими і промисловими стічними водами та пестицидами.

Номер слайду 16

Оптимальна температура питної води 10...14 °С. Вода, що має температуру більше ніж 25 °С - неприємна на смак. Експериментально доведено, що свіжотала вода, яка поступово втрачає "льодову" структуру, вирізняється загально-стимулюючою дією, що зменшується вдвічі приблизно протягом 12 год. Цим пояснюється освіжаюча і тонізуюча дія води, яка міститься в склянці з льодом, а також морозива. 

Номер слайду 17

Хімічний склад води характеризують: 1) щільним ( сухим) залишком – мінеральні речовини, що залишаються після випаровування 1 л води; не має перевищувати 1000 мг/л; 2) активною реакцією (рН) – має бути в межах 6,5-8,5; 3)твердістю води – вміст розчинених солей кальцію і магнію; має становити 7 мг екв/л; 4)умістом нітратів – грунтові породи, азотні добрива; не більше 40 мг/л;

Номер слайду 18

5) вмістом сульфатів –не мають перевищувати 200 мг/л; 6) вмістом хлоридів –не більше 200мг/л; 7) вмістом фторидів – їх концентрація має становити 1 мг/л, у разі менше розвивається карієс зубів, більше остеопороз кісток; 8) вмістом токсичних речовин ( ртуть, кадмій, хром, свинець) ГДК; 9) вмістом радіоактивних речовин – гранично допустимі рівні сумарної активності випромінювачів.

Номер слайду 19

Епідеміологічну безпеку характеризують 3 показники: Мікробне число – це число сапрофітних бактерій в 1 мл води. Колі-титр — це найменша кількість досліджуваної води, в якій за відповідною методикою виявляють (вирощують) кишкову паличку. Колі-індекс — це кількість кишкових паличок в 1 л води.

Номер слайду 20

Самоочищення води здійснюється з допомогою фізичних, фізико-хімічних, хімічних і біохімічних процесів. Фізичні - розведення стічної води водою водойми швидкої течії, особливості русла, температурний режим, дисперстність . Хімічні - нейтралізація, гідроліз, окислення. Біологічні і біохімічні процеси самоочищення проходять при участі рослинних і тваринних організмів, які вибірково поглинають з річкової води окремі хімічні речовини.

Номер слайду 21

Джерела надходження вод: 1) атмосферні опади; 2)підземні води (грунтові, міжпластові); 3)джерела; 4) шахтні колодязі; 5) відкриті водойми (озера, канали, ставки, річки);

Номер слайду 22

Існує дві системи водопостачання населених місць: -централізована (водогін) - вода подається споживачу по трубах; -децентралізована, або місцева — за допомогою різної тари: відер, діжок, автоцистерн.

Номер слайду 23

Головні споруди водогону: забірна труба; береговий водоприймальний колодязь; насосна станція 1-го підйому; очисні споруди; резервуар чистої води; насосна станція 2-го підйому; водонапірна вежа; мережа —> місця водоспоживання.

Номер слайду 24

Очищення води — це повне звільнення її від завислих речовин з метою зробити її прозорою і безбарвною. Завдання знезаражування - звільнити воду від мікроорганізмів, в тому числі і патогенних. До традиційних методів, що найчастіше застосовують для поліпшення якості води на водогонах, належать такі: освітлення, знебарвлення, знезаражування — очищення води від патогенних мікробів і вірусів.

Номер слайду 25

Етапи очистки : коагуляція (підготовка завислих речовин до випадання), осадження завислих речовин (відстоювання), фільтрація - затримка зависли частин на поверхні піску.

Номер слайду 26

Коагуляція. Укрупнення, за допомогою коагулянтів, завислих частинок, які знаходяться у воді та утворення гідроокисів, що випадають з утворенням пластівців у осад . (солі алюмінію і заліза) Сутність відстоювання полягає у сповільненні швидкості руху води, коли швидше і повніше осаджуються на дно важкі і грубі зависі. Такі умови створюються у спеціальних спорудах відстійниках. Фільтрування води. Під час фільтрування воду пропускають крізь поруватий матеріал (найчастіше пісок), який затримує завислі частинки.

Номер слайду 27

Знезаражування води — очищення води від патогенних мікробів і вірусів. Реагентний метод - хлорування, озонування, обробка води іонами срібла. Безреагентний метод - обробка води ультразвуком. Термічний - кип'ятіння, стерилізація.

Номер слайду 28

Санітарна охорона водойм від забруднень передбачає виконання таких вимог: створення закритих розподільних каналів і застосування крапельного зрошення; розташування промислових та с/г виробництв у регіонах з урахуванням розмірів водних ресурсів; використання артезіанських вод переважно для господарчо-питних цілей; оздоровлення відкритих водоймищ, що мають зв'язок із підземними водами; токсичних та радіоактивних відходів.

Номер слайду 29

Зона санітарної охорони являє собою територію, в межах якої має дотримуватися певний охоронний режим, спрямований на запобігання можливому забрудненню води в джерелі водопостачання та під час проходження її через головні водогінні споруди. Зони санітарної охорони Перший пояс - зона суворого режиму; Другий пояс (зона обстеження); Третій пояс зони (зона спостереження).

Номер слайду 30

ppt
Пов’язані теми
Екологія, 11 клас, Презентації
Додано
13 лютого
Переглядів
644
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку