Презентація до уроку для 5 класу НУШ "Гіпотези виникнення Землі. Будова Землі"
Тверді тіла здатні зберігати об’єм і форму навіть під час дії на них інших тіл. За впорядкованістю частинок, з яких складається тверде тіло, розрізняють КРИСТАЛІЧНІ АМОРФНІ Тіла, в яких атоми або молекули розміщені впорядковано. Правильна геометрична форма. За своєю будовою нагадують дуже густі рідини.
Гіпотези виникнення ЗемліФранцузький учений Жорж Бюффон (1707-1788) припустив, що земна куля виникла в результаті катастрофи. У дуже віддалений час якесь небесне тіло (він вважав, що це була комета) зіткнулося із Сонцем. Під час зіткнення виникло багато «бризок». Найбільші з них, поступово охолоджуючись, дали початок планетам.
Гіпотези виникнення ЗемліНімецький учений Іммануїл Кант (1724-1804) припустив, що Сонячна система утворилася з гігантської холодної пилоподібної хмари. Частини цієї хмари перебували в постійному хаотичному русі, взаємно притягували одна одну, стикалися, ущільнювалися, утворюючи згущення, які стали рости і з часом дали початок Сонцю та планетам.
Гіпотези виникнення ЗемліП’єр Лаплас (1749-1827), французький астроном і математик - запропонував свою гіпотезу появи Сонячної системи. На його думку, Сонце і планети виникли з гігантської розжареної газової хмари. Вона поступово остигала, стискалася і дала початок Сонцю та планетам.
Гіпотези виникнення ЗемліАкадемік Отто Юлійович Шмідт (1891-1956) вважав, що мільярди років тому навколо Сонця була гігантська хмара з холодного пилу і замерзлого газу. Під час руху її компоненти взаємно притягуючись одні до одних, згущувалися і дали початок планетам Сонячної системи. Унаслідок зіткнення планет з космічними тілами їхні розміри збільшувалися. Теорію Отто Шмідта розвивають і в наш час.
Які існують сучасні уявлення про виникнення Землі?За сучасними науковими даними, вік найдавніших порід на Землі сягає понад чотири з половиною мільярдів років. Вік Сонця становить приблизно п’ять мільярдів років.- Земля утворилась з розсіяної газово-пилової хмари, яка існувала в космічному просторі. Поблизу цієї хмари вибухнула наднова зоря, і це призвело до розкручування речовини. Поступово під час обертання у центрі хмари накопичувались легкі гази, які із часом утворили Сонце. Мінеральні речовини газово-пилового диску кружляли навколо Сонця, збирались у згустки - так звані планетезималі, які зіштовхувалися, руйнувалися і об’єднувалися. Такі об’єкти стали будівельним матеріалом для планет, а найбільші планетезималі - їхніми «зародками».
Етапи формування ЗемліФОРМУВАННЯ ОКЕАНІВ ТА АТМОСФЕРИЦей процес тривав мільйони років. Первинна атмосфера (за хімічним складом вона була зовсім не такою, як сьогодні) виникла внаслідок діяльності вулканів — їх тоді на планеті було набагато більше. З вулканів також виділялася водяна пара — так зародилися перші краплини води.
ЯДРО - центральна частина Землі, утворена важкими металами, розташоване на глибині близько 3000 км, у центральній частині Землі, його радіус приблизно 3470 км. Це найбільш густа й розпечена частина планети. Твердий агрегатний стан речовини ядра – внутрішнє, зовнішнє – за агрегатним станом – розплавлене. Температура в ядрі становить – 7000 градусів.
МАНТІЯ – це внутрішня оболонка планети, яка займає понад 85 % усього об'єму Землі й складається з твердої, пластичної речовини. Розташовується мантія на глибині від 50 до 2900 км. Температура мантії становить: 1000 - 2500 градусів. АСТЕНОСФЕРА – верхній шар мантії, в’язка за агрегатним станом.